Britové jsou v koncích. V regálech obchodů není zboží, iluzi dostatku vytvářejí fotografiemi

Velká Británie se nachází uprostřed obří logistické krize, kdy stále více obchodů má problémy udržovat své regály naplněné zbožím. Někde už je situace skutečně kritická a běžné produkty chybí dlouhodobě. Řetězce pochopitelně nerady vypadají “jako u snědeného krámu”, a tak jejich marketingová oddělení vymyslela trik. Na prázdné regály umisťují fotografie s potravinami, které by v nich správně měly být. Vytvářejí tak iluzi dostatku, respektive mírní psychologické dopady z obav z nedostatku.

Vyjedené obchody

Na jev, který se v posledních týdnech v britských supermarketech šíří raketovou rychlostí, upozornil ostrovní deník Metro. Ten také citoval mluvčího společnosti Tesco, podle kterého se tento trik používá pouze ve větších obchodech.

Ne všude se však dají fotografie z kartonů použít. A potom to může vypadat jako právě v tomto obchodě Tesco, kde v mrazicích boxech nebylo k dostání vůbec nic.

Krize ve Velké Británii je velmi specifická. Nepramení totiž z toho, že by se potraviny a další zboží nestíhalo vyrábět, ale jde o následek rozpadu dodavatelských řetězců. Ty mají v době pandemie problémy všude na světě, ovšem ve Velké Británii se k tomu přidaly ještě dopady brexitu. V jeho důsledku zemi opustily desítky tisíc zahraničních řidičů kamionové dopravy, které země nemá kým nahradit. Když se naposledy pokusila řidiče pozvat na přechodnou dobu zpět, ti se jí v podstatě vysmáli. Poptávka po nich je totiž všude v Evropě, tak proč riskovat nejistotu v Anglii.

Dodavatelské řetězce se zhroutily

Nejde přitom jen o prázdné supermarkety. Dodavatelské řetězce kolabují i v jiných oblastech v zemi. Například čerpací stanice stále zápasí s nedostatkem paliva a mnohdy se u nich tvoří dlouhé fronty.

Britové teď s obavami jdou vstříc zimě. Skutečnost, že to budou zřejmě nejchudší Vánoce za dlouhou dobu, protože i dárky uváznou z velké části v přístavech, je ještě ten nejmenší problém. Navzdory snaze vlády se potravinová krize v zemi prohlubuje, k čemuž se navíc přidává rychlý růst cen. V zemi také krachují dodavatelé energií, kteří mají problémy zajistit nasmlouvané dodávky svým zákazníkům.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 0SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

24 názorů k článku “Britové jsou v koncích. V regálech obchodů není zboží, iluzi dostatku vytvářejí fotografiemi

  1. jasně, vodešli z eu, mířej ke smrti. ;o)) a teď tu vo smolíčkovi. ta je taky dobrá. a eště sou v ní jezinky.

  2. Bývaly doby kdy jsem věřil všemu co řekla propaganda. Jednak komunistická, a taky i západní (poslouchal jsem i SE svobodnou Evropu v době totality). Tehdy jsem byl mladý a blbý. Dnes je mi 62 jsem starší ale nikoli blbý. Zkušenost je k nezaplacení a ta říká,že nic se nejí tak horké jak se to uvaří a taky,že není vše pravda co člověk vidí. Jistě pro stoupence EU jsou to snímky jaké jim dělají radost. Otázka zní není to jen protibrexitová propaganda ? Chodím do menších i větších obchodů a zejména v těch menších někdy před zavřením hodinu i více najdu klidně taky prázdné či poloprázdné regály a to zejména o víkendu. Mohl bych ty regály nafotit a někam poslat a dodat text tak to vypadá ve městě Havířov. Jako propaganda dobré ne ? Každá polopravda se hodí do krámu proč ne ?

    1. Překvapivě je to pro-brexitová agitka. Vláda to filtruje, tak aby jen brexit byl dobrej.

      Jinak by se vám, ne přes mainstream, dostaly stovky těhle fotek. A třeba také té jejich vyhlášené sociální pomoci – s potravinovým balíčkem na týden.

      Nicméně, to určitě není všude a vždy.

    2. Problém v UK není jen vinou EU. Ano, clení je byrokracie. A je divné i to, že i když UK vystoupila z EU, tak její část Severní Irsko je pro mezinárodní obchod členem EU a naopak se clí mezi Severním Irskem a zbytkem UK. Ale…. ,no jo, co chtěli, to mají. Problémy si způsobili sami i tím, jaká pravidla si nastavili oni sami pro pracovníky ze zemí EU, kteří jim “berou práci” (Rumuni, Poláci apod.). A oni jim tam “brali práci” tak, že dnes nemají kamioňáky, kteří by jim přivezli na pumpu ten benzín nebo zboží do obchodu.

  3. A to tam naštěstí nemají ještě debilního Hamáčka s jeho nápady. Ještě po cizincích nepustit do práce neočka, neměli by v regálech ani ty fotky.

  4. Zajímavé, že se objevují články o prázdných regálech v britských obchodech prý k vůli Brexitu zrovna teď, kdy se v Polsku a Maďarsku oficiálně mluví o možnosti vystoupení z EU. Eurohujeři se zřejmě bojí aby to nespustilo lavinu rozpadu EU.

  5. EU je věčná. Pane Havle, děkujeme. Byl jste největší Čech všech dob! Ted´ je na Hradě agent Moskvy. Díky Bohu , umírající!

  6. Sama lež dnes jsem mluvil s kamarádem který tam z rodinou pracuje 25 let a říkal pohonné hmoty stálo se u benzínem jako u nas kde je levno a zavadeli e10 ekologicky benzin ,a k tem obchodům sama lež a řekl že tímto zakrývá EU že je na dně a bude hůř v tomto bordelu eu se bojí pádu.

  7. Tohle ale tak úplně není o Brexitu a EU. EU je pomyslně svými pravidly “bránila” britům udělat hlouposti.

    Ti se po odchodu rozhodli vyhnat všechny ty příživníky a problémové lidi ze střední a východní Evropy, kteří jim tam za levno pracovali, aby mohl mít Brit konečně práci… a ejhle. Britové chtějí pracovat v teple v kanceláři, ne makat na poli, jezdit od nevidím do nevidím v kamionu atd atd… Najednou jim dochází, že ta levná a šikovná pracovní síla má něco do sebe… ale pozdě hádám.

    Poučení opět není o EU, ale o tom, že si máme vážit zahraničních pracovníků, pokud odvádějí tvrdou a férovou práci. Opak se může ošklivě vymstít.

  8. Měli by si pozvat Čepigu a Myškina, aby jim poradili, jak se dělá pořádná Potěmkinova vesnice, no !

  9. Ziji na jihu Anglie. Regaly jsou plne ve vsech obchodech. SEM tam neco been tydne chybi. Restaurace funguji normalne. Tesko minuly ROK koupilo nejvetsi cash & carry – bookers , neco jako makro u Nas ….takze ASI tak monopol Hadra.

    Jinak rousky od pocatku covidu jsou nepovinne a to I v budove soudu ci be vlaku.

    1. Věřím Vám. Ne těmto článkům. Navíc jsem v Anglii žil. V Peterborough. Žiju nyní v Polsku. Česko je pro mě delší dobu mrtvým místem k životu. Oamatuju si Angličany, jako hodně bojovné lidi. Samozřejmě zkušenosti se člověk od člověka liší. Ale to je mimo témat již. Ať se Vám tam daří ve všem na co sáhnete. Moc Vám to přeji.

      1. Pekne Antonine diky …Peterborough bylo mojich prvnich 5 let v Anglii to byly casy rok 2005 , ma prvni klasika Ford Capri a digitalni zrcadlovka a tak. Samozrejme ze jsem SE tam dostal z Londyna pres Edu a jeho particku hnedocechu ze slovenska 🙂 ale vsechno bylo dobre rychle jsem se osamostatnil a ziskal si duveru zpravnych lidi. Jsem rad ze to tu jde kdyt si kde Kdo si muze vydelat £3-4.000 mesicne jako osvc a moc SE nenadre oproti holandsku a svycarsku je Anglie stale vyhodna ….skoro jako za komunistu jenom ze Tu maj misto kacek libry 🙂 vsecko je za par. Polsko je fajn a vychazim s Polaky dobre na vanoce jsou vzdycky upecene karpatky ,sernik a stromecek z piva kastelan a k tomu top ukrajinska vodka z Prahy :)) Nebo li chcete li polsky bimber .

        Take preji peknou porci zdravi a silu budeme to vsichni potrebovat

  10. Mě zase zkutečnost naučila že 90 % tech blbosti jsou úplně zbytečnosti a když budou chybět dlouho, svět půde dal a ještě se ostatni obohatí o tuto zkušenost.

  11. USA z žádné potentované EU neodešly a mají to tam podobné. Jsou to důsledky politiky globalistů a vygumovaných hlav, ne toho, zda je někdo v EU nebo ne. Před 20 lety s posměšky ukazovaly fotky prázdných regálů z Ruska a už se to otáčí. Pokud se fofrem nevzpamatujeme, dojde i na nás. Jen idiot totiž zničí např. potravinovou soběstačnost, jak to naše duté eurohujerské hlavy celá desetiletí dělají. A “celosvětově” – dovážet většinu z Číny a přitom do ní stále kopat, tj prostě podřezávání větve, na které sedím – viz automobilky. S Von der Lejnem a dalšími z té bandy nic dobrého nepřijde. I v té Číně dávno pochopili, že cesta “Kulturní revoluce” je jen zkratka do pekla …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *