Britové jsou v koncích. V regálech obchodů není zboží, iluzi dostatku vytvářejí fotografiemi

Velká Británie se nachází uprostřed obří logistické krize, kdy stále více obchodů má problémy udržovat své regály naplněné zbožím. Někde už je situace skutečně kritická a běžné produkty chybí dlouhodobě. Řetězce pochopitelně nerady vypadají “jako u snědeného krámu”, a tak jejich marketingová oddělení vymyslela trik. Na prázdné regály umisťují fotografie s potravinami, které by v nich správně měly být. Vytvářejí tak iluzi dostatku, respektive mírní psychologické dopady z obav z nedostatku.

Vyjedené obchody

Na jev, který se v posledních týdnech v britských supermarketech šíří raketovou rychlostí, upozornil ostrovní deník Metro. Ten také citoval mluvčího společnosti Tesco, podle kterého se tento trik používá pouze ve větších obchodech.

Ne všude se však dají fotografie z kartonů použít. A potom to může vypadat jako právě v tomto obchodě Tesco, kde v mrazicích boxech nebylo k dostání vůbec nic.

Krize ve Velké Británii je velmi specifická. Nepramení totiž z toho, že by se potraviny a další zboží nestíhalo vyrábět, ale jde o následek rozpadu dodavatelských řetězců. Ty mají v době pandemie problémy všude na světě, ovšem ve Velké Británii se k tomu přidaly ještě dopady brexitu. V jeho důsledku zemi opustily desítky tisíc zahraničních řidičů kamionové dopravy, které země nemá kým nahradit. Když se naposledy pokusila řidiče pozvat na přechodnou dobu zpět, ti se jí v podstatě vysmáli. Poptávka po nich je totiž všude v Evropě, tak proč riskovat nejistotu v Anglii.

Dodavatelské řetězce se zhroutily

Nejde přitom jen o prázdné supermarkety. Dodavatelské řetězce kolabují i v jiných oblastech v zemi. Například čerpací stanice stále zápasí s nedostatkem paliva a mnohdy se u nich tvoří dlouhé fronty.

Britové teď s obavami jdou vstříc zimě. Skutečnost, že to budou zřejmě nejchudší Vánoce za dlouhou dobu, protože i dárky uváznou z velké části v přístavech, je ještě ten nejmenší problém. Navzdory snaze vlády se potravinová krize v zemi prohlubuje, k čemuž se navíc přidává rychlý růst cen. V zemi také krachují dodavatelé energií, kteří mají problémy zajistit nasmlouvané dodávky svým zákazníkům.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
24 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments