Epidemie neočkovaných? Za poslední týden zemřelo na covid více očkovaných než neočkovaných lidí, ukázala data

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes oznámil, že aktuálně prožíváme epidemii neočkovaných. Z toho by se dalo usuzovat, že očkovaní lidé už se nemají čeho bát. Ostatně, ministr i další experti dále volají po tom, aby se očkovalo maximum lidí. Kvůli tomu také byly zrušeny bezplatné testy, aby se motivace k očkování ještě zvýšila.

Ministr zdravotnictví se však oháněl nezdrojovanými daty o tom, že v nemocnicích končí v dominantní míře neočkovaní lidé. Některá média potom informovala o tom, že na jednotkách intenzivní péče leží téměř výhradně neočkovaní lidé.

Pravda je však trochu někde jinde, jak ukazují oficiální data ministerstva zdravotnictví, která do přehledné formy zpracovává projekt OpenDataLab zaštítěný Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze.

Na této stránce je možné najít nejrůznější statistiky, které se týkají očkování, nákaz, hospitalizací a úmrtí. Jde o zajímavá čísla, která bohužel příliš nekorespondují s tím, co je veřejně prezentováno ministerstvem zdravotnictví.

Například tak úplně neplatí, že by v nemocnicích leželi takřka výhradně neočkovaní lidé. Je pravdou, že jich je více. Nově hospitalizovaných neočkovaných osob s covidem za posledních 7 dní bylo 496. Ovšem ani těch očkovaných nebylo zrovna málo, konkrétně 337.

Statistiky hospitalizovaných očkovaných a neočkovaných za 7 dní k 26.10. / Zdroj: OpenDataLab

Na jednotkách intenzivní péče je poměr podobný. Neočkovaných zde za posledních 7 dní přijali 64 a očkovaných 38 osob.

Možná nejzajímavější statistiku však tvoří úmrtí na covid. Zde jsou za posední týden překvapivě v převaze očkovaní jedinci. Vakcinovaných zemřelo 37, zatímco neočkovaných 34.

Je však nutné dodat, že očkovaní lidé jsou dnes v populaci zastoupeni nadproporčně, a to z 57 %. Je jich tedy o něco více než polovina, což statistiky pochopitelně zkresluje. Zároveň platí, že hospitalizace se v případě neočkovaných týkají ve větší míře mladších osob. S očkováním v nemocnici končí lidé v průměru v 75 letech, neočkovaní potom v 61 letech.

Nikdo nezpochybňuje, že očkování proti covidu pomáhá. Na druhé straně by se ale zřejmě neměly vzbuzovat plané naděje, že zcela chrání před vážným průběhem nemoci či smrtí. A právě to teď vláda dělá.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
62 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments