Hypotéky znovu výrazně zdraží. Člen rady ČNB avizoval další razantní nárůst úroků už za pár dní

Zájemci o hypotéku, případně ti, kdo ji v příštích týdnech a měsících budou zapotřebí refixovat, nemohou mít důvod k radosti. Poté, co Česká národní banka v září razantně zvedla úrokové sazby 0,75 procentního bodu a zvýšila tak cenu peněz, což se okamžitě projevilo v ceně hypoték, chystá se teď k dalšímu obdobnému kroku. Důvod je jednoduchý: Českou republiku sužuje nevídaná inflace dosahující pěti procent a centrální bankéři musí zasahovat, nehledě na dílčí zájmy občanů.

Čtěte také: Nemilé překvapení pro Čechy s hypotékou. Jejich splátky se výrazně zvýší. Podívejte se, o kolik

Úroky poletí vzhůru

Minulé zvýšení sazeb ze strany ČNB byl pro mnohé šok. Tak razantní nárůst nikdo nečekal. Když už se tak stalo, mělo se za to, že šlo o výjimečný krok, po kterém už bude následovat pozvolné navyšování. To však teď odmítl viceguvernér ČNB Tomáš Nidezký.

Ten pro agenturu Reuters uvedl, že na zasedání bankovní rady, které se bude konat již 4. listopadu, očekává opět debatu o navýšení úrokových sazeb o 0,5 až 0,75 procentního bodu. To by znamenalo, že hlavní úroková sazba stoupne nejméně na 2 %.

Podle Nidetzkého to navíc není konec. “Pokud se nestane nic zásadního, budeme směřovat k neutrálním úrokovým sazbám 2,5-3,0%. Teď nedokážu říci, zda to bude už koncem letošního roku nebo začátkem roku příštího,” řekl viceguvernér ČNB.

Zatímco střadatelé se mohou těšit na lépe úročené spořicí účty a termínované vklady, zájemci o hypotéku se mohou dostat do problémů. Už po zářijovém navýšení sazeb totiž komerční banky výrazně zvedly své úroky, za které půjčují na bydlení. Ty dnes nejčastěji začínají na 3,5 %, ale reálně už se blíží ke čtyřem procentům.

Foto: Shutterstock

Nepříjemné překvapení při refixaci

Další významný růst ceny peněz povede opět ke zdražení hypoték. Již poměrně brzy může v tomto segmentu nastat situace, kterou lidé nepamatují poslední dekádu. Sazby na hypotékách mohou začínat i pětkou.

Přestože se zdá, že jednotlivá procenta zase takový rozdíl neudělají, opak je pravdou. I každá desetina procenta se v mnohamilionové hypotéce na dvacet či třicet let projeví. V případě zdvojnásobní úrokové sazby už jsou to tisíce korun každý měsíc, které je třeba splatit.

Zatímco zájemci o novou hypotéku mohou u banky narazit, protože nebudou mít dostatečné prostředky ke splácení, možná ještě větší dopad to bude mít na ty, kdo potřebují hypotéku refinancovat.

Před pěti lety totiž banky půjčovaly za úrokové sazby, které začínaly jedničkou, maximálně dvojkou. Teď se těmto lidem může stát, že na dalších pět let dostanou sazbu třeba 4 %. Pokud je jejich rodinný rozpočet napjatý, mohou mít určitý problém splácet.

Foto: Shutterstock, zdroj: Reuters

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments