Důchody strmě rostou. Rekordně přibylo důchodců, kteří pobírají přes 50 tisíc. To je ale problém

Když se hovoří o důchodech, obvykle padají částky v rozmezí mezi 10 a 20 tisíci korunami. Právě to jsou hranice, ve kterých se nachází důchod většiny obyvatel České republiky. To ale neznamená, že by vyšší důchody byly výjimkou. A může jít skutečně o podstatně odlišnou výši, jak ukazuje ročenka České správy sociálního zabezpečení.

ČSSZ sestavila novou strukturu důchodů podle jejich výše. Ze srovnání s loňským rokem přitom vyplývá, že důchodců s vyššími důchody nad 20 tisíc korun strmě přibývá. Za pouhý rok se zdvojnásobil počet těch, kteří se dostali do pásma 20 až 30 tisíc korun, což už je na Českou republiku velmi zajímavý důchod. Důvodem je pochopitelně výrazné navýšení důchodů v letošním roce. To přitom bude následováno dalším významným navýšením v roce příštím. Dá se očekávat, že bohatších důchodců znovu výrazně přibyde. Čtěte více: Důchody budou příští rok rekordně vysoké. Kolik ale přesně dostanete, když teď máte 12, 15 nebo 18 tisíc?

Rychle rostou hlavně vysoké důchody

Už téměř deset tisíc je důchodců, kteří pobírají penzi ve výši 30 až 40 tisíc korun. Rekordní nárůst je i ve vyšších pásmech. Například penzistů s důchodem vyšším než 50 tisíc korun přibylo celých 66, což je rekordní nárůst.

Výše důchoduPočet (2020)Počet (2021)
20 až 30 tisíc Kč97 950187 260
30 až 40 tisíc Kč65439954
40 až 50 tisíc Kč453773
50 až 60 tisíc Kč87132
60 až 70 tisíc Kč1934
více než 70 tisíc Kč814
Nejvyšší důchody v České republice v roce 2021. / Zdroj: ČSSZ

Ačkoliv to dotyčným důchodcům jistě můžeme přát, není fenomén rychlého navyšování už tak vysokých důchodů pozitivní věcí pro společnost a především důchodový systém jako takový.

Problém spočívá v tom, že při každé valorizaci, která se počítá procentuálně, dochází k navyšování všech důchodů poměrným způsobem. U těch nižších nějaká ta procenta navíc příliš nepocítíte, ale v případě důchodu, který činí třeba 40 tisíc korun, už pět procent navíc znamená další dva tisíce. A ty znovu vytvoří vyšší srovnávací základnu pro navýšení v dalším roce.

Je to začarovaný kruh, který se stát snaží částečně řešit tím, že nad valorizaci čas od času přihodí nějaký ten bonus, který je stejný pro všechny, ať už berou patnáct nebo padesát tisíc korun důchodu. Tyto bonusy jsou však obvykle nižší než valorizace a nezabrání tomu, že se nůžky mezi chudšími a bohatšími důchodci neustále rozevírají.

Foto: Shutterstock

V příštích letech přijde možná nevídaný růst vysokých důchodů

Bohužel, řešení se nezdá být v dohledu. Naopak, fáze vysoké inflace, do které ekonomický cyklus České republiky právě vstupuje, slibuje ještě větší prohloubení tohoto problému. Důvodem je právě valorizace, která se počítá z inflace a reálného růstu mezd.

Obě tyto položky v příštích letech zřejmě vyskočí nahoru. To znamená, že procento, o které se každoročně budou důchody zvyšovat, bude automaticky vysoké. Valorizace může klidně dosahovat 7 %. To bude pro důchodce s 15 tisíci znamenat navýšení o 1050 Kč ročně, zatímco pro penzistu s 50 tisíci nárůst o 3500 Kč.

Čtěte také: Důchodci dostanou 500 Kč navíc za každé vychované dítě. Část lidí však o bonus přijde kvůli řadě výjimek

Český důchodový systém tak budou stále více zatěžovat důchodci pobírající vysokou penzi. Nejde o to, že by si ji nezasloužili, jako spíše o to, že v důsledku pak není k dispozici tolik prostředků k navyšování nižších důchodů.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments