Odchod do důchodu už v 55 letech pro vybrané profese je na spadnutí. Týkat se má stovek tisíc lidí, podívejte se na přehled

Už dlouhou dobu se v České republice mluví o narovnání jednoho velkého dluhu z minulosti. Na rozdíl od jiných vyspělých zemí totiž v tuzemsku není uzákoněn dřívější odchod do důchodu pro zaměstnance, kteří vykonávají náročnější profese. Historicky zde platí jediná výjimka, kterou jsou horníci v hlubinných a uranových dolech. Ti mohou už dnes odcházet do důchodu třeba již v 55 letech. Toto povolání nicméně pomalu, ale jistě mizí, a tak je načase, aby byl důchodový zákon patřičně aktualizován a zahrnul nejnáročnější profese současné doby.

Za každých 10 let náročné práce jeden rok úleva

Dřívější odchod do důchodu byl součástí několika návrhů, které v minulém volebním období nakonec neprošly hlasováním, byť v některých případech tomu bylo již blízko. Dá se proto očekávat, že tento odpor bude již brzy prolomen, obzvlášť, když se jedná o věc skutečně potřebnou a svým způsobem mnohem zásadnější než neustálé nadprůměrné navyšování důchodů.

Pokud bychom vyšli z již existujících zákonných návrhů, docházelo by k automatickému snižování důchodového věku podle odpracovaných směn. Každých 184 odpracovaných směn by znamenalo, že se věk pro odchod do důchodu sníží o jeden měsíc. Ve výsledku by to znamenalo úlevu v podobě 1 roku za každých 10 let práce vykonané v profesích, které by byly označeny jako náročné.

Pakliže by tak někdo v náročné profesi pracoval například 30 let, mohl by teoreticky odejít do důchodu již v 55 letech. S použitím předčasného důchodu či předdůchodu lze totiž dnes do penze odejít v 58 letech. Ve většině případů by to bylo pravděpodobně o něco později, obzvlášť, pokud by dotyčný nastoupil do řádného důchodu.

Foto: Shutterstock

Náročná povolání definuje zákon

Podle důchodové komise, která se v loňském roce tématem zabývala, by se úleva mohla týkat přibližně 430 tisíc současných zaměstnanců. Nejde o složité počty. Se snížením důchodového věku se obecně počítá pro zaměstnání, která spadají do kategorie 3 a 4, jak je stanovuje zákon o ochraně veřejného zdraví.

Jde o povolání, ve kterých jejich dlouhodobým výkonem dochází k poškozování zdraví. Obvykle jsou to takové práce, kde je vysoká prašnost, hlučnost, teplota či chlad, případně zde dochází k výrazné fyzické zátěži, kontaktu s chemikáliemi apod. Kromě toho by měla být zohledněna náročnost práce u zdravotnických či horských záchranářů.

Zákon o ochraně veřejného zdraví ostatně tyto profese velmi přesně definuje. Je tak snadné se seznámit s tím, zda některou z nich vykonáváte.

Třetí kategorie

  • Svářeči, řezači plamenem a páječi
  • Modeláři, formíři, jádraři a slévači ve slévárnách
  • Obsluha důlních zařízení (včetně horníků)
  • Obsluha zařízení na zpracování kovů
  • Všeobecné sestry se specializací
  • Montážní dělníci ostatních výrobků
  • Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích)
  • Montážní dělníci mechanických zařízení
  • Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu
  • Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů)

Čtvrtá kategorie

  • Obsluha důlních zařízení
  • Svářeči, řezači plamenem a páječi
  • Modeláři, formíři, jádraři a slévači ve slévárnách
  • Brusiči, leštiči a ostřiči nástrojů a kovů
  • Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů)
  • Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb
  • Obsluha zařízení na zpracování kovů
  • Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě
  • Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby
  • Kováři

Foto: Shutterstock, zdroje: Důchodová komise, Zákony pro lidi, MPSV

Nenechte si ujít
Příjemné procházky malebnou krajinou patří ke koloritu životního stylu v České republice. Vždyť jsme zemí turistických klubů a například nikde jinde na světě nenajdete tak skvěle značenou síť turistických stezek. Nejlepší na tom je, že na rozdíl od mnoha jiných zážitků jsou procházky zcela zdarma a dostupné pro každého stejně, ať už je to boháč nebo člověk, který má hluboko do kapsy a nic moc jiného si dopřát nemůže. Vstup zakázán To vše je teď ale ve velkém ohrožení. Přichází totiž novela o myslivosti, která opravdu nečekaně zasahuje do možnosti procházet se na mnoha místech. Jde o to, že majitelé budou mít mnohem větší kontrolu nad svými lesy. Možná si říkáte, že ty přeci v Česku vlastní především stát, jenže tak tomu vůbec není. Možná ani netušíte, kolikrát jste se na svých toulkách přírodou procházeli v lesním porostu, který někomu patří. Vy jste ho ale mohli zcela volně prozkoumávat, bez jakýchkoliv omezení. To už napříště nemusí být možné, jelikož novela dává majitelům lesů značné možnosti, jak s nimi nakládat. Předně jde o to, že kdo vlastní alespoň 50 hektarů lesa, může si tam zřídit oboru a veřejnosti zakázat, případně výrazně omezit přístup. Lze si ostatně představit i situace, kdy taková obora bude zřízena nikoliv za účelem myslivosti, ale prostě proto, aby měl někdo svůj les jen sám pro sebe, popřípadě proto, aby zde mohl za vstup či průchod vybírat poplatky. Odborníci mají obavy Mohlo by tak dojít k naprosto bizarní situaci, kdy se vydáte na nějakou túru, ale v jejím průběhu budete muset několikrát zaplatit jakési mýto za průchod lesa. Český svaz ochránců přírody proto už bije na poplach a varuje před tím, že běžní lidé jednoduše ztratí přístup k velké části přírody, která jim byla dosud přístupná. “Podle Ministerstva zemědělství se nyní bude oplocení obor (někdy o délce několika km) posuzovat jako drobná stavba a tedy bez povolení stavebního úřadu. Hlavním argumentem ministerstva je přitom ochrana a posílení vlastnických práv,” uvádějí k tomu ochránci přírody. Čtěte také: EU zakáže oblíbené potraviny. Tohle už si v Česku nikdy nekoupíte. Lidé jsou z toho na větvi Dnes je v České republice přibližně na 200 obor, ovšem jakmile vejde zmíněná novela v platnost, jejich počet se pravděpodobně hodně rozšíří. Je pravdou, že účelové zřizování obor se může dostat do rozporu s právem na obecné využívání lesa, ovšem je otázkou, zda bude stát schopen vše náležitě hlídat a kontrolovat. Nehledě na to, že zvířatům budou narušeny jejich přirozené koridory. Foto: Shutterstock, zdroje: ČSOP, ASZ 36SdíleníSdíletTweet [...]
Zdá se, že v České televizi byla rozehrána skutečně velká hra. Velké změny se očekávaly už poté, co loni nastoupil nový generální ředitel Jan Souček. Avšak ten se několik měsíců držel velmi zkrátka a do personálií příliš nezasahoval. Tu a tam se ovšem objevovaly náznaky, že se přeci jen něco chystá. Už to propuklo Například na konci loňského roku skončil kontroverzní moderátor Jakub Železný, byť to bylo vysvětleno tak, že si bere volno na vlastní žádost. Takovýchto případů ale postupně přibývalo. Na neplaceném volnu je nově také známý redaktor Jiří Hynek, který se podle všeho zamotal do kauzy IKEM a čelí podezření, že se snažil ovlivňovat vysílání a reportáže ve prospěch jedné ze stran. Do sporu se Součkem se pustil i známý moderátor Václav Moravec, kdy stížnost na něj se řešila na etickém panelu České televize. Zatímco tento panel se ho zastal, generální ředitel jeho rozbor nepřijal a požadoval ho více zdůvodnit, což je veřejně bráno jako podkopávání Moravcovy pozice a zpochybňování práce etického panelu, který tvoří vážené osobnosti z akademického a odborného světa. Respektive byl jimi tvořen, jelikož se stala skutečně nečekaná věc. Coby vyjádření nesouhlasu s postupem ředitele České televize totiž kompletní etický panel rezignoval. Nezdá se však, že by to Součka nějak zvlášť popudilo. Ústy své mluvčí označil bývalé členy za lidi někdejšího ředitele Petra Dvořáka s tím, že do panelu vybere nové členy. Musí se to vyřešit Každopádně už je naprosto jasné, že v České televizi zuří souboj dvou křídel. Nový ředitel se zjevně rozhodl skoncovat s odporem, který proti němu vytváří dlouholetí zaměstnanci, kteří jsou většinově loajální právě Dvořákovi. V takovém prostředí, kdy řadoví zaměstnanci házejí šéfovi klacky pod nohy, se pochopitelně nedá pracovat, a tak je třeba celou situaci vyřešit. Čtěte také: Česká televize rozzuřila Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho budete muset i za mobilní telefon Vše se přitom děje v době, kdy Česká televize nemá velkou podporu veřejnosti, jelikož lidé si stěžují na nevyvážené zpravodajství. Do toho navíc ČT požaduje navýšení koncesionářských poplatků, což je také mimořádně nepopulární téma. Foto: Shutterstock 15SdíleníSdíletTweet [...]
Kakao astronomicky zdražuje, čokoládová vajíčka jsou na splátky, výrobci typu Marsu potajmu snižují gramáž tyčinek, v Kit Kat nenápadně ubylo čokolády. A bude hůř – tuna kakaových bobů včera prvně v historii uzavřela na ceně přes 200 000 korun Tak draho ještě nebylo Kakaové boby jsou nejdražší v novodobé historii. Tuna kakaových bobů včera poprvé v historii na newyorské burze uzavřela na úrovni převyšující v přepočtu 200 tisíc korun, vyplývá z údajů agentury Bloomberg (viz graf níže). Konkrétně nyní tuna bobů vyjde na 209 719 Kč. To je skutečně jejich nejvyšší korunová cena za celé období od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Přitom průměrná korunová cena tuny bobů v období od ledna 1993 až do včerejška činí 49 092 korun (viz graf níže – vodorovná křivka). Včerejší uzavírací cena je tedy více než čtyřnásobná oproti dlouhodobému průměru. Rekordní je ovšem cena kakaa také v dolarech. Tuna bobů včera obchodování uzavřela na cenovce 8939 dolarů. Přitom průměrná burzovní cena bobů se v období od roku 1959 do letoška pohybuje kolem 1727 dolarů. Nynější cena je tedy více než pětinásobná, ač toto vyjádření nebere v potaz inflační znehodnocování dolaru. Za posledních dvanáct měsíců kakaové boby v dolarech zdražily o zhruba 210 procent. Bezprostředním důvodem je vlna veder v kombinaci se značnou vlhkostí, která letos v únoru zasáhla země jižní části západní Afriky, včetně Pobřeží slonoviny a Ghany, které představují dva světově vůbec největší producenty kakaových bobů. Teploty v dané části Afriky v únoru stoupaly až na 40 stupňů Celsia. Pocitová teplota však kvůli zvýšené vlhkosti dosahovala až k padesáti stupňům, protože vlhké ovzduší omezuje možnost pocení se, tedy přirozeného ochlazování se organismu. Experti abnormální počasí dávají do souvislosti s procesem klimatických změn. Bude ještě hůř Abnormálně vysoké teploty však ohrožují také právě kakaovníky. Již v dubnu přitom tradičně začíná jedna ze sklizňových sezón roku. Obchodníci s kakaem se domnívají, že sucho poničilo úrodu tak rozsáhle, že jsou současné cenové nárůsty opodstatněné – a mnozí dokonce soudí, že cena půjde ještě výše. Podle únorové analýzy americké banky Citigroup mohou kakaové boby zdražit až na úroveň 10 tisíc dolarů za tunu, a to v během následujících měsíců. Jen letos přitom kakaové boby zdražily na burze v New Yorku o 113 procent. Tento dramatický letošní nárůst přitom ještě na pulty obchodů v Evropě nedorazil. Současné ceny čokolády a výrobků z ní odrážejí v Evropě, včetně Česka, tak maximálně jen loňské zdražení kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí. Letošní zdražení bobů se kvůli předzásobování výrobců čokolády zatím v její ceně neprojevuje. Jenže časem se samozřejmě projevovat začne. I zákazníci v Česku se tak musí připravit na zdražování čokolády a čokoládových výrobků. Nebo na nenápadné zmenšování velikosti tabulek čokolády nebo třeba gramáže čokoládových tyčinek – při zachování ceny, ovšem. Takto prudce vystřelila cena kakaa v posledních týdnech. / Foto: Lukáš Kovanda Výrobci snižují gramáž Již loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, jehož tyčinky jsou dobře známé také v Česku. Mars potajmu snížil gramáž své čokoládové tyčinky Galaxy, aniž by tedy ovšem snížil také její cenu. V podobném duchu – a kvůli pokračujícímu růstu cen kakaa ještě intenzivněji – budou v nadcházejících měsících reagovat na situaci také další výrobci cukrovinek a čokolády. Klíčový rival Marsu, společnost Hershey, už nenápadně snížila obsah čokolády a kakaového másla ve své klasické tyčince Kit Kat, dobře známé opět i konzumentům v Česku. Čtěte také: Ceny potravin v Česku brzy znovu vystřelí vzhůru. Ekonom prozradil datum. To snad není možné Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla zase uplatňují třeba lacinější palmový olej. Do toho dochází ke zmíněnému zmenšování, „smrskávání“, gramáže či velikosti tyčinek a jiných výrobků, a to při zachování ceny, tedy v souladu s praktikou označovanou jako „smrskflace“. Přesto výrobce cukrovinek nakonec zdražující kakao dožene. Ne všichni zákazníci budou tolerovat levnější náhražky a sníženou gramáž za nezměněnou cenu. Banka Morgan Stanley nedávno zhoršila své doporučení ohledně akcií zmíněné čokoládovny Hershey. Růst cen kakaa, jenž započal v polovině loňska, podle banky na Hershey plně dolehne v příštím roce. Už od začátku loňského května se ale její akcie propadly o takřka třicet procent. Čtěte také: Kaufland v Česku spustil úžasnou novinku. Je to tady, konečně tu nakoupíte za ceny jako v Polsku Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

37 názorů k článku “Odchod do důchodu už v 55 letech pro vybrané profese je na spadnutí. Týkat se má stovek tisíc lidí, podívejte se na přehled

    1. Souhlasím s tím,že Bureš je nezodpovědný ale nejhorší je,že on se bude mít vždy dobře. U něho si vždy vzpomenu na známe pořekadlo : s poctivosti nejdál dojdeš ! Bureš krade,bonzoval,podvádí kde se dá a je miliardář a ještě je mnoho lidí co ho uznávají. Takže platí spíš naopak : lži,kradni,podváděj a dobře se měj !

  1. To je seznam profesí co jsou stále poptávány,no potěž alois,až se rozhodnou dříve do duchodu,to se taky muže stát že nabubřelej menežment nebude mět koho menežérovet

  2. Běžte mi někam,celý život dělám ve směnném provozu, odpovědnou práci. nevím jestli je noc,den,sobota, úterý,jaro nebo zima,do toho hotovosti, vždy připraven,vždy k službám.a já do toho nespadam????se… vám na to kapitalisti dělejte si to sami,zařídím se podle toho,jsem zvědavý jak to bude dávat ukcko.

    1. Taky jsem tak pracoval,všude samej azbest na těsnění,a taky jsem se zařídil, v 50 jsem to zabalil a hotovo. Dost chlapů exlo pár let v důchodu a co se jich nedožilo.

    2. Asi tak ňák. Manžel dělá od vyučení klempíře (27let) a to téměř za každého počasí a taky do toho nespadá 😠😠😠😠😠.

  3. Běžte mi někam,celý život dělám ve směnném provozu, odpovědnou práci. nevím jestli je noc,den,sobota, úterý,jaro nebo zima,do toho hotovosti, vždy připraven,vždy k službám.a já do toho nespadam????se… vám na to kapitalisti dělejte si to sami,zařídím se podle toho,

  4. Paní Burešová evidentně neví co píše a tématu nerozumí a píše bludy. Takže za prvé jen takový skromný dotaz odkud se na tyto předčasné odchody vezmou many ? Mělo by se to týkat několik stovek tisíc lidí ( asi 400.000 ). Vždyť už nyní je situace neudržitelná a důchodců přibývá víc a víc každý rok.Dále paní autorka zapomněla asi záměrně zmínit,že ten systém předčasných odchodů do důchodů byl zde již v minulosti jenže Klausova vláda tyhle kategorie zrušila v 90.letech. Horníci a policisté plus vojáci z povolání chodili již v 55 letech a některé skupiny i dříve.To byla kategorie 1. Kategorie 1.se týkala i některých profesí v hutích (pecaři,jeřábnici atd) v hutích byla i kategorie 2. která chodila do důchodu v 58 letech. Jenže speciálně tuto skupinu jak už jsem psal Klausovy vlády zrušily. To co autorka píše o tom že dnes se dá jít do důchodu v 58 je sice pravda,ale je to pouhá teorie. Ten systém předdůchodu a předčasného důchodu je totiž nastaven dnes tak,že na něho dosáhne jen málo kdo. Vesměs velmi bohatí lidé nebo musí mít člověk nejméně milion naspořeno. Např. kdo chce jít dnes do předdůchodu o 5 let dříve tedy v 58 letech musí mít naspořeno nejméně 600.000 z nichž mu bude důchod vyplácen ale to nestačí bude dostávat jen asi 10.000 měsíčně což je na žití dnes opravdu žebrota,takže by musel sáhnout na své další úspory. Podle mne to že budou někteří zaměstnanci chodit v 55 letech do důchodu je scifi, nebudou na to peníze ! Naopak mnozí ekonomové spíše připouští možnost,že za 20 až 30 let na důchody nebude. Takže bud nebudou žádné tak jak to už dnes mají některé země,nebo částka bude jen symbolická a lidé si zbytek budou financovat ze svého.

  5. Není to poslední výkřik p.Maláčové? Nebo teda připomenutí se nové předsedkyně ČSSD ? Jestli tyhle profese odejdou teď do důchodu, tak průmysl ihned zkolabuje.

    1. Je mi jedno, že průmysl zkolabuje. Nechť jej zachraňují ti, kteří ten průmysl vlastní a vlastníma rukama.

  6. Teď už je mi to houby platné.. ,že někdo bude chodit do důchodu dřív. Mně by spíš zajímalo ,který blb na to nemyslel ,už když se naposledy zvyšoval důchodový věk? Tak jsem si musel kvůli tomu odmakat 48 let ve stavebnictví. .Kdo v tom nedělá prdlajs pochopí…

  7. Nějak mi v tom seznamu chybí dopravní profese, podílející se na provozu jak na silnici, tak i na železnici. Nepravidelné nástupy, vysoká psychická zátěž, odpovědnost za životy lidí.

    1. Mně v tom chybí spíš tedy profese s vysokou fyzickou zátěží. manžel stěhuje. Neví, co je sobota a neděle, ani dovolená……

      1. 35 let dělám soboty, neděle, jak se říká pátky svátky, denní, noční z velké části nepravidelně, taky tam nespadám. Přesně, jak píše přispěvatel Jarda o pár příspěvků výš. Nejvíc mě pobavilo, že třeba zedník nárok má, ale přidavač, který všechno “panu mistrovi” připraví až pod nos, je bez nároku.

    2. Taky to nechápu ještě že ty autobusy jsou niskopodlažní zavezou mě tam na vozejku zavěsí kyslíkovou flašku a kapačku a hurá rozvážet lidi po městě.Ráno vstávám v 02:30 a z odpolední chodím 0:00 domů

  8. Možná to bude možnost, ale určitě ne reálná. Pokud bude v budoucnu vůbec důchod, tak to bude almužna, příspěvek pro chudé. Takže budeme muset makat dokud tělo nepovolí a doufat v brzkou smrt. Bohužel.

    1. Makat budou (tedy možná, ale je spíše scifi) ti mladí, kteří dnes jen čumí do mobilů a sdílejí si elektrické koloběžky. Dva takové máme v zaměstnání. Něco je naučit je téměř nemožné, protože právě jen čumí do těch mobilů.

  9. Ty tabulky dělal někdo, kdo nikdy nebyl ve fabrice, dole či v huti, POodílela se na tom hygienická služba? Těžko. Některé profese tam chybí (koksárenství, petrochemie a obecně těžká chemie), některé jsou tam zbytečně. Zlatí kjomunisti se svými kategoriemi

  10. Tak na to jsem hodně zvědavý, Co kdysi Klaus v čele s ODS zrušil Tak chce nová garnitura obnovit? Už jsem slyšel a četl spoustu slibů tak si iluze nedělám. Budeme makat až nás odnesou z pracoviště nohama napřed, protože za nás dříve narozené neexistuje náhrada. Všichni jsme sice nahraditelní, ale v současné době tohle moc neplatí.

  11. Hmm, tak to su zase v rici pici. Makal jsem skoro 15 let v JZD, svátky, soboty, neděle v živočišné výrobě. Zima, horko, průvany, těžká dřina při ručním krmení býků a kydání hnoje. Když se přetrhl hnojový pás, museli jsme ho v mrazu hledat s rukama ponořenýma v močůvce až po bradu, někdy i vícekrát za směnu. Bývalý důlní razič ze Zbýšova, co tam dělal opraváře tenkrát jen krotil hlavou se slovy: hoši, taková hrozná práce ani na šachtě nebyla! ☹️

    1. Dělám v zemědělství ( u zvířat ) už 29 let a ještě nikdy jsem od zákonodárců neslyšela, že je to těžké zaměstnání. Oni totiž zemědělce nějak zapomínají v každých tabulkách. Je to k pláči.

  12. Co dělníci na železnici? Výměna pražců, kolejí, upevnovadel. Z denní na noční, protože je pohotovost.

  13. Tak určitě mě tam chybí lesnictvi, chlapi s pilama se nadrou jako koně a hodně se jich ani důchodu nedozije, jelikož díky námaze je většinou infarkt

  14. Podle mě by měli všichni v dělnických profesích jít maximálně v 60 do důchodu. Pak už jsou stejně většinou se zdravím v rici a spíš zbytek promarodí, nebo se pletou sami sobě.
    Státním úředníkům a všem dosavadním vládám jde očividně ale o jediné: zbavit se této třídy co nejdřív jakmile přestane být schopná pracovat tím, že je v podstatě nechá udřít k smrti, aby zbylo víc na ně. Na svou stranu si vcelku kulantně přihráli ty, jimž poslední dobou nadprůměrně přidávají, jako by ostatních profesí nebylo třeba, což se samozřejmě velmi brzy ukáže jako sebevražedná chyba. Je to prostě taková tichá genocida nezanedbatelné části vlastního národa!

  15. Já důchod nedostanu žádný. Je fajn, že jsem těm prašivcům a systému nikdy nevěřil. Všechno je rozkradené a podělané. Důchody jednou nebudou pro všechny. Takže jsem vydělal, že jsem nikomu nevěnoval svůj život k bohatnutí jeho prdele a zapeřoval jen tu svou. Nelituju.

  16. Dělám v zemědělství ( u zvířat ) už 29 let a ještě nikdy jsem od zákonodárců neslyšela, že je to těžké zaměstnání. Oni totiž zemědělce nějak zapomínají v každých tabulkách. Je to k pláči.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *