“A z čeho mám žít?” Důchodci jsou kvůli brutálním cenám plynu a elektřiny v koncích. Několikanásobné zálohy nemají z čeho platit

Konec společnosti Bohemia Energy a dalších dodavatelů plynu a elektřiny způsobil stovkám tisíc domácností mnohem větší problémy, než by se na první pohled mohlo zdát. Lidé, kteří mají ceny zafixované u stabilního dodavatele, si mohou v této době gratulovat. Zároveň příliš nedohlédnou na to, co se může dít u jejich sousedů. Ti totiž třeba právě teď zjišťují, že energie nebudou mít z čeho platit. Případně, že poté, co je zaplatí, už jim nezbyde na další nutné výdaje. Češi se tak učí pojem, který tu byl dosud naprosto výjimečný: energetická chudoba.

Skokový nárůst cen energií

Když Bohemia Energy zkrachovala, velkou váhu jsem tomu nepřikládala. V televizi ujišťovali, že o elektřinu a plyn nepřijdeme a ať nikam nespěcháme. Teď nám ale dodavatelé poslední instance poslali vyčíslení nových záloh,” uvedla pro Mix24.cz Petra Novosadová, která u Bohemia Energy byla jak s plynem, tak elektřinou. “Doteď jsme měsíčně platili dohromady 7 tisíc korun. Innogy a ČEZu teď ale máme zaplatit 22 tisíc. Kde na to mám vzít? Vždyť mi nezbyde na živobytí.”

Žena tak okamžitě vyrazila sjednat si novou standardní smlouvu u jiného dodavatele. Byla úspěšná. Nicméně cenu, jakou byla za elektřinu a plyn zvyklá platit, už nedostala. “Budu platit dohromady 15,5 tisíce, to je víc než dvakrát tolik, co doteď. Je to pro mě pořád hrozně moc.

Energetický regulační úřad už na své tiskové konferenci vyzval všechny domácnosti, jejichž dodavatelé v poslední době ukončili činnost nebo zkrachovali, aby co nejrychleji přešli k novému dodavateli. Ukázalo se totiž, že dodavatelé poslední instance (DPI) účtují troj až čtyřnásobné sazby za elektřinu a plyn. Čtěte více: ČEZ a další dodavatelé si vychutnávají klienty Bohemia Energy. Elektřinu a plyn jim prodávají dráž klidně o 300 %

Foto: Shutterstock

Dramatický dopad na důchodce a samoživitele

Experti po konci Bohemia Energy přitom spíše vyzývali k tomu, aby lidé s přechodem nespěchali. Zjevně ale neznali ceny, za které DPI energie dodávají. Pokud by u nich někdo strávil maximální dobu, tedy půl roku, přeplatil by významně oproti své původní smlouvě, ale i oproti tomu, co se dá i dnes na trhu získat za ceny.

Nejpostiženější skupinou zákazníků jsou důchodci, kteří mají obvykle napjatý rozpočet a minimum šancí přivýdělku. Takové cenové skoky je nutně zasáhnou. Byli to přitom právě senioři, kteří tvořili páteř zákazníků Bohemia Energy. Společnost je získala ještě ve svých počátcích, kdy bodovala s podomním prodejem energií, a to často s pomocí velmi nevybíravých metod, kvůli kterým získala nálepku “energošmejdů”. Další velmi zasaženou skupinou jsou potom samoživitelé.

Dobrou zprávou pro domácnosti, které se kvůli rostoucím cenám energií dostaly do potíží, je skutečnost, že mohou požádat o příspěvek na bydlení. Náklady na bydlení totiž zahrnují i ceny energií, a pokud kumulativně překročí 30 % příjmů domácností, vzniká nárok na příspěvek. Čtěte více: Mnoho důchodců má nárok na minimálně 1000 Kč měsíčně k důchodu navíc. Většina to ale neví a o peníze přichází

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
92 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments