Důchodci mají často problém vyjít se svým důchodem. Přestože se penze v posledních letech rekordně navyšovaly, mnozí senioři stále spíše živoří. Velká část z nich totiž pobírá podprůměrný důchod, se kterým sotva pokryje všechny své životní potřeby.
Jednou z největších položek v rozpočtu seniorů přitom tvoří náklady na bydlení, ať už jde o platby energií nebo samotného nájmu. Mnozí mají přitom za to, že od státu dostanou pouze důchod a z něj pak musí pokrýt veškeré své výdaje. To však není správná úvaha. Stát má totiž pro potřebné připraveny také další formy podpory. Jsou to ale velmi často právě důchodci, kteří o ně nežádají, ačkoliv na ně mají nárok a mnohdy by je to dostalo z finančních těžkostí.
Jak vyplývá ze studie Bydlení jako problém – zpráva o vyloučení z bydlení 2021, o příspěvek na bydlení nežádá celých 84 % domácností tvořených důchodci, které mají nárok na podporu ve výši alespoň 1000 Kč, ale mnohdy výrazně více.
Čtěte také: Do důchodu můžete odejít už v 58 letech. Seznamte se s podmínkami, které je třeba splnit
Kdo má na příspěvek na bydlení nárok?
Příspěvek na bydlení pochopitelně není jen záležitostí důchodců. Ovšem jsou to právě oni, kdo ho ze všech nejčastěji opomíjejí. Naopak nízkopříjmové domácnosti tvořené mladšími lidmi už si o něj zvykli žádat, u seniorů je to stále problém.
Kritérium pro čerpání příspěvku na bydlení je přitom velmi jednoduché. Zažádat o něj může každý, jehož náklady na bydlení překračují 30 % čistého příjmu. V případě Prahy je to potom 35 % čistého příjmu.
Náklady na bydlení přitom není obtížné spočítat. Pakliže bydlíte v nájmu, jde jednoduše o nájemné, které doplníte o výdaje za plyn, elektřinu, vodu a také služby, jako je například provoz výtahu v domě, společné osvětlení nebo svoz odpadu.
Málo se ví, že o příspěvek na bydlení mohou žádat také lidé, kteří bydlí ve vlastním. Zde se počítá s tím, že i o vlastní byt je třeba se nějakým způsobem starat, a tak jsou zákonem vymezeny takzvané normativní náklady. Ty aktuálně činí 2182 korun za jednu osobu a 2912 korun za dvě osoby. Opět pak připočtete náklady na energie a služby.

Jak o příspěvek na bydlení požádat
Žádost o příspěvek na bydlení vyžaduje určité papírování, ale administrativně zase tak složitá není. O podporu se žádá na příslušném úřadu práce. Žádost se podává jednou ročně, ale pozor, následně je pro udržení příspěvku nutné každé čtvrtletí dokládat náklady na bydlení a zároveň i příjmy, aby mohlo být posouzeno, zda potřeba trvá.
V žádosti musí být obsaženy veškeré náklady na bydlení, a to v položkovém rozpisu. Pokud jde o zálohové platby, ty se jednou ročně zúčtují. Pakliže by vznikl přeplatek, příspěvek se o tuto částku sníží.
Příslušné formuláře najdete na webu a je možné je vyplnit také elektronicky. V takovém případě je zapotřebí elektronický podpis či datová schránka. Formuláře vám ale dají v tištěné formě i na úřadu práce, kde vám úředníci a úřednice také pomohou je vyplnit.
Čtěte také: Někteří Češi pobírají důchod i 100 tisíc korun. Jak toho lze dosáhnout?
Nárok má stále více důchodců
V případě důchodců a čerpání dávek na bydlení jde skutečně o kuriózní situaci. Stát totiž většinou řeší pravý opak, a to situace, kdy se zdá, že některé dávky jsou zneužívány. Důchodci však jakoby nechtěli státní rozpočet dále zatěžovat. Důvodů, proč si nechávají příspěvky uniknout, může být více. Někteří jsou zvyklí starat se o sebe a od státu nechtějí nic více než svůj důchod. Další o této možnosti pravděpodobně nevědí.
Pravdou ale je, že v rámci současného trendu roste počet důchodců, kteří mají na příspěvek na bydlení nárok. Důvodem jsou stále více se zvyšující ceny nájmů a v poslední době také energií. Více a více důchodců tak za bydlení vydává více než 30 % svých čistých příjmů.
Foto: Shutterstock, zdroj: MPSV, Bydlení jako problém – zpráva o vyloučení z bydlení 2021