Někteří Češi pobírají důchod i 100 tisíc korun. Jak toho lze dosáhnout?

Zvyšování důchodů je velkým tématem posledních let. Jak známo, penze se citelně zvýšily a průměrný důchod tak dnes činí 15 475 korun, přičemž od příštího roku by se měl navýšit dokonce na 16 280 Kč. Za růstem stojí jak valorizace, která byla z důvodu vyšší inflace v posledních letech výraznější, ale také štědrá navýšení ze strany vlády.

Průměr je však jedna věc a to, jaké důchody dostává ten který senior, věc druhá. Většinou slýcháme, že velká část důchodců na průměrnou penzi nedosáhne a navýšení by tak mělo směřovat hlavně právě k této skupině, protože ta ho potřebuje nejvíce.

Čtěte také: Průměrný důchod může už brzy přesáhnout hranici 20 tisíc korun. Důchodci z toho však radost mít nebudou

Nejvíce rostou vysoké důchody

Skutečnost je ale trochu jiná. Ve skutečnosti nejvíce rostou důchody lidem, kteří už je tak mají vysoké. A nutno říct, že nůžky jsou tu rozšířené opravdu doširoka, a to až nečekaně. Přestože panuje představa, že důchodci mají všichni tak nějak stejně (málo), někteří jsou na tom přeci jen výrazně lépe.

On už i důchod mezi 20 až 30 tisíci je úplně jinou písničkou. A světe div se, takových důchodců v České republice bylo v roce 2020 hned 63 079, jak vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení. Tempo nárůstů dobře dokladuje fakt, že oproti roku 2019 se počet seniorů s tímto důchodem více než zdvojnásobil.

Foto: Shutterstock

A tím to nekončí. Aktuální statistika ČSSZ má vrchní pásmo označené jako “více než 70 tisíc korun”. A takových důchodců bylo v roce 2020 osm. Ještě v roce 2017 však správa evidovala i hranici “nad 100 tisíc korun”. Tehdy byli takto bohatí penzisté dva.

Výše důchoduPočet (2019)Počet (2020)
20 až 30 tisíc Kč30 30163 079
30 až 40 tisíc Kč38036543
40 až 50 tisíc Kč255453
50 až 60 tisíc Kč5387
60 až 70 tisíc Kč1319
více než 70 tisíc Kč68
Nejvyšší důchody v České republice. / Zdroj: ČSSZ

Extrémně vysoký důchod už jen tak nedostanete

Jak je možné se k takovému důchodu dopracovat? Inu, s jistotou lze říct pouze to, že tito lidé museli mít nadstandardní příjmy z podnikání či zaměstnání. A zároveň museli odejít do důchodu před rokem 2015. Tehdy totiž ještě neplatila hranice pro maximální výměru důchodů. Pokud tak někdo vydělával opravdu velké peníze, odešel se štědrou penzí. Dnes už je ale maximem v době odchodu do důchodu 30 tisíc korun.

V případě vysokých důchodů také platí, že se nadstandardně rychle navyšují. Například člověk, který pobíral před pár lety 50 tisíc korun, si díky navýšením v posledních letech polepšil průměrně o 3000 Kč ročně. To znamená, že za čtyři roky se mu důchod navýšil na 62 tisíc. Jen toto navýšení samo o sobě, tedy 12 tisíc korun, přitom pro některé důchodce představuje celou penzi.

Lidé, kteří dnes pobírají 70 tisíc korun a více, budou mít v příštích letech ještě šanci stotisícovou hranici překonat.

Foto: Shutterstock

Zpátky na zem

Pro drtivou většinu důchodců ale podzim života tak veselý není. Nejvíce lidí dnes pobírá důchod v rozmezí od 13 do 19 tisíc korun. I to je však pro některé obtížně dosažitelné. Například více než 120 tisíc důchodců dostává méně než 10 000 korun měsíčně. Celých 23 tisíc důchodců má i v dnešní době méně než 6000 Kč.

Bohužel, případů lidí s nízkými důchody je mnohem více než těch, kteří je mají vysoké. Důvodem je nejčastěji odvádění nízkých částek na sociálním pojištění. Typickým příkladem jsou živnostníci, kteří si odvádějí jen nutné minimum a na důchod příliš nemyslí. Pak mohou být nepříjemně překvapeni.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments