Průměrný důchod může už brzy přesáhnout hranici 20 tisíc korun. Důchodci z toho však radost mít nebudou

Jedním z velkých témat předvolebního boje bylo to, jak vysoký růst důchodů mohou senioři v příštích letech čekat. Jedna ze stran deklarovala, že do čtyř let to bude 19 tisíc korun, další to zaokrouhlila rovnou na 20 tisíc. Důchodcům se to jistě poslouchalo velmi příjemně, ale nutno říct, že jsou to pouhá čísla, která sama o sobě mají jen velmi malou vypovídací hodnotu. Pokud totiž nedodáte, s jak vysokou inflací a růstem průměrných mezd počítáte.

Poslední čtyři roky byly pro důchodce výjimečné

A právě v tom je v případě rychlého nárůstu důchodů zakopaný pes. Nejen česká, ale i světová ekonomika totiž podle všeho vstupuje do fáze rychlého hospodářského růstu, který však bude provázet vyšší inflace, než na jakou jsme byli v poslední dekádě zvyklí. Vidíme to ostatně už teď. Růst cen dosáhl pěti procent a podle ekonomů je třeba se připravit na ještě výraznější zdražování. Teprve nyní se totiž začnou do spotřebního koše promítat dramaticky rostoucí ceny energií.

V současné době činí průměrný důchod 15 351 Kč, přičemž platí, že ne všichni ho dosáhnou. Už jen rozdělení na muže a ženy přináší dosti odlišné výsledky. Vezměme to ale jakou danou veličinu, od které se odpíchneme. V příštím roce má důchod narůst na průměrných 16 200 Kč.

Vidíme tedy, že tempo růstu důchodů je poměrně značné. Pravdou ale je, že v minulých letech ho vláda ještě uměle podporovala nad zákonnou valorizaci. Díky tomu si důchodci přilepšovali nadprůměrně, tedy nad rámec růstu inflace a reálných mezd v ekonomice. Jejich životní úroveň se tedy zvyšovala.

2022  16 200,00 Kč
2023  17 496,00 Kč
2024  18 895,00 Kč
2025  20 407,00 Kč
Růst důchodů při průměrné 8% valorizaci. Základ v roce 2022 už je schválen. / Zdroj: výpočet Mix24.cz

Jízda pomalu končí

Jenže na podobné dárečky už s největší pravděpodobností nebudou peníze. Státní rozpočet bude zapotřebí konsolidovat a šetřit se bude na všech frontách. To ale neznamená, že se důchody nebudou vůbec navyšovat, ba právě naopak. V zákoně je ukotvena právě valorizace, která důchody navyšuje na základě skutečného vývoje ekonomiky. Smyslem valorizace však je pouze to, aby se hladina důchodů srovnala s hladinou cen a mezd.

A jak se valorizace počítá? Není to nic složitého. Vezme se inflace, tedy procentuální nárůst cen zboží a služeb za období v předchozím roce a k tomu se ještě připočte polovina nárůst reálných mezd. Vznikne procento, o které se důchody navýší. Z toho logicky vyplývá, že valorizace více přeje už tak bohatším důchodcům, protože jejich vyšší důchody se navyšují nominálně více než ty nižší.

Foto: Shutterstock

Rychlý růst důchodů, ale pokles životní úrovně

A teď k jádru věci. Pokud přijmeme předpoklad zvýšené inflace v příštích letech, bude to nevyhnutelně znamenat nejen nárůst cen, ale také rychlý růst reálných mezd. Oba faktory, s nimiž zákonná valorizace počítá, se tak budou automaticky navyšovat. To může snadno vést k tomu, že se důchody budou zvyšovat o 7 až 8 % každý rok, aniž by na ně vláda musela jakkoliv sáhnout.

Pokud by se česká ekonomika v tomto módu nacházela další čtyři roky, což není vyloučeno, protože ekonomické cykly jsou i delší, může průměrný důchod vyrůst i významně nad 20 tisíc korun.

Budou z toho však mít důchodci radost? Nejspíše nikoliv. Ačkoliv jim valorizace dorovnává životní úroveň, zároveň platí, že spotřební koš seniorů je vůči zdražování výrazně náchylnější. Zatímco inflace se počítá ze stovek různých položek, pro průměrného důchodce je nejdůležitější to, kolik každý měsíc zaplatí za jídlo a energie. To jsou přitom položky, které se zdražují výrazně rychleji, než jaké je tempo indexované inflace.

Čtěte také: Důchodci se musí připravit na horší časy. Jejich životní úroveň se propadne

K čemu to povede? Není třeba nad tím dlouze dumat. Výše důchodů sice nominálně poroste, jejich reálná hodnota ale poklesne. Stejně tak i koupěschopnost a s ní i životní úroveň seniorů.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV

Nenechte si ujít
Příjemné procházky malebnou krajinou patří ke koloritu životního stylu v České republice. Vždyť jsme zemí turistických klubů a například nikde jinde na světě nenajdete tak skvěle značenou síť turistických stezek. Nejlepší na tom je, že na rozdíl od mnoha jiných zážitků jsou procházky zcela zdarma a dostupné pro každého stejně, ať už je to boháč nebo člověk, který má hluboko do kapsy a nic moc jiného si dopřát nemůže. Vstup zakázán To vše je teď ale ve velkém ohrožení. Přichází totiž novela o myslivosti, která opravdu nečekaně zasahuje do možnosti procházet se na mnoha místech. Jde o to, že majitelé budou mít mnohem větší kontrolu nad svými lesy. Možná si říkáte, že ty přeci v Česku vlastní především stát, jenže tak tomu vůbec není. Možná ani netušíte, kolikrát jste se na svých toulkách přírodou procházeli v lesním porostu, který někomu patří. Vy jste ho ale mohli zcela volně prozkoumávat, bez jakýchkoliv omezení. To už napříště nemusí být možné, jelikož novela dává majitelům lesů značné možnosti, jak s nimi nakládat. Předně jde o to, že kdo vlastní alespoň 50 hektarů lesa, může si tam zřídit oboru a veřejnosti zakázat, případně výrazně omezit přístup. Lze si ostatně představit i situace, kdy taková obora bude zřízena nikoliv za účelem myslivosti, ale prostě proto, aby měl někdo svůj les jen sám pro sebe, popřípadě proto, aby zde mohl za vstup či průchod vybírat poplatky. Odborníci mají obavy Mohlo by tak dojít k naprosto bizarní situaci, kdy se vydáte na nějakou túru, ale v jejím průběhu budete muset několikrát zaplatit jakési mýto za průchod lesa. Český svaz ochránců přírody proto už bije na poplach a varuje před tím, že běžní lidé jednoduše ztratí přístup k velké části přírody, která jim byla dosud přístupná. “Podle Ministerstva zemědělství se nyní bude oplocení obor (někdy o délce několika km) posuzovat jako drobná stavba a tedy bez povolení stavebního úřadu. Hlavním argumentem ministerstva je přitom ochrana a posílení vlastnických práv,” uvádějí k tomu ochránci přírody. Čtěte také: EU zakáže oblíbené potraviny. Tohle už si v Česku nikdy nekoupíte. Lidé jsou z toho na větvi Dnes je v České republice přibližně na 200 obor, ovšem jakmile vejde zmíněná novela v platnost, jejich počet se pravděpodobně hodně rozšíří. Je pravdou, že účelové zřizování obor se může dostat do rozporu s právem na obecné využívání lesa, ovšem je otázkou, zda bude stát schopen vše náležitě hlídat a kontrolovat. Nehledě na to, že zvířatům budou narušeny jejich přirozené koridory. Foto: Shutterstock, zdroje: ČSOP, ASZ 0SdíleníSdíletTweet [...]
Zdá se, že v České televizi byla rozehrána skutečně velká hra. Velké změny se očekávaly už poté, co loni nastoupil nový generální ředitel Jan Souček. Avšak ten se několik měsíců držel velmi zkrátka a do personálií příliš nezasahoval. Tu a tam se ovšem objevovaly náznaky, že se přeci jen něco chystá. Už to propuklo Například na konci loňského roku skončil kontroverzní moderátor Jakub Železný, byť to bylo vysvětleno tak, že si bere volno na vlastní žádost. Takovýchto případů ale postupně přibývalo. Na neplaceném volnu je nově také známý redaktor Jiří Hynek, který se podle všeho zamotal do kauzy IKEM a čelí podezření, že se snažil ovlivňovat vysílání a reportáže ve prospěch jedné ze stran. Do sporu se Součkem se pustil i známý moderátor Václav Moravec, kdy stížnost na něj se řešila na etickém panelu České televize. Zatímco tento panel se ho zastal, generální ředitel jeho rozbor nepřijal a požadoval ho více zdůvodnit, což je veřejně bráno jako podkopávání Moravcovy pozice a zpochybňování práce etického panelu, který tvoří vážené osobnosti z akademického a odborného světa. Respektive byl jimi tvořen, jelikož se stala skutečně nečekaná věc. Coby vyjádření nesouhlasu s postupem ředitele České televize totiž kompletní etický panel rezignoval. Nezdá se však, že by to Součka nějak zvlášť popudilo. Ústy své mluvčí označil bývalé členy za lidi někdejšího ředitele Petra Dvořáka s tím, že do panelu vybere nové členy. Musí se to vyřešit Každopádně už je naprosto jasné, že v České televizi zuří souboj dvou křídel. Nový ředitel se zjevně rozhodl skoncovat s odporem, který proti němu vytváří dlouholetí zaměstnanci, kteří jsou většinově loajální právě Dvořákovi. V takovém prostředí, kdy řadoví zaměstnanci házejí šéfovi klacky pod nohy, se pochopitelně nedá pracovat, a tak je třeba celou situaci vyřešit. Čtěte také: Česká televize rozzuřila Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho budete muset i za mobilní telefon Vše se přitom děje v době, kdy Česká televize nemá velkou podporu veřejnosti, jelikož lidé si stěžují na nevyvážené zpravodajství. Do toho navíc ČT požaduje navýšení koncesionářských poplatků, což je také mimořádně nepopulární téma. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Kakao astronomicky zdražuje, čokoládová vajíčka jsou na splátky, výrobci typu Marsu potajmu snižují gramáž tyčinek, v Kit Kat nenápadně ubylo čokolády. A bude hůř – tuna kakaových bobů včera prvně v historii uzavřela na ceně přes 200 000 korun Tak draho ještě nebylo Kakaové boby jsou nejdražší v novodobé historii. Tuna kakaových bobů včera poprvé v historii na newyorské burze uzavřela na úrovni převyšující v přepočtu 200 tisíc korun, vyplývá z údajů agentury Bloomberg (viz graf níže). Konkrétně nyní tuna bobů vyjde na 209 719 Kč. To je skutečně jejich nejvyšší korunová cena za celé období od vzniku samostatné České republiky v roce 1993. Přitom průměrná korunová cena tuny bobů v období od ledna 1993 až do včerejška činí 49 092 korun (viz graf níže – vodorovná křivka). Včerejší uzavírací cena je tedy více než čtyřnásobná oproti dlouhodobému průměru. Rekordní je ovšem cena kakaa také v dolarech. Tuna bobů včera obchodování uzavřela na cenovce 8939 dolarů. Přitom průměrná burzovní cena bobů se v období od roku 1959 do letoška pohybuje kolem 1727 dolarů. Nynější cena je tedy více než pětinásobná, ač toto vyjádření nebere v potaz inflační znehodnocování dolaru. Za posledních dvanáct měsíců kakaové boby v dolarech zdražily o zhruba 210 procent. Bezprostředním důvodem je vlna veder v kombinaci se značnou vlhkostí, která letos v únoru zasáhla země jižní části západní Afriky, včetně Pobřeží slonoviny a Ghany, které představují dva světově vůbec největší producenty kakaových bobů. Teploty v dané části Afriky v únoru stoupaly až na 40 stupňů Celsia. Pocitová teplota však kvůli zvýšené vlhkosti dosahovala až k padesáti stupňům, protože vlhké ovzduší omezuje možnost pocení se, tedy přirozeného ochlazování se organismu. Experti abnormální počasí dávají do souvislosti s procesem klimatických změn. Bude ještě hůř Abnormálně vysoké teploty však ohrožují také právě kakaovníky. Již v dubnu přitom tradičně začíná jedna ze sklizňových sezón roku. Obchodníci s kakaem se domnívají, že sucho poničilo úrodu tak rozsáhle, že jsou současné cenové nárůsty opodstatněné – a mnozí dokonce soudí, že cena půjde ještě výše. Podle únorové analýzy americké banky Citigroup mohou kakaové boby zdražit až na úroveň 10 tisíc dolarů za tunu, a to v během následujících měsíců. Jen letos přitom kakaové boby zdražily na burze v New Yorku o 113 procent. Tento dramatický letošní nárůst přitom ještě na pulty obchodů v Evropě nedorazil. Současné ceny čokolády a výrobků z ní odrážejí v Evropě, včetně Česka, tak maximálně jen loňské zdražení kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí. Letošní zdražení bobů se kvůli předzásobování výrobců čokolády zatím v její ceně neprojevuje. Jenže časem se samozřejmě projevovat začne. I zákazníci v Česku se tak musí připravit na zdražování čokolády a čokoládových výrobků. Nebo na nenápadné zmenšování velikosti tabulek čokolády nebo třeba gramáže čokoládových tyčinek – při zachování ceny, ovšem. Takto prudce vystřelila cena kakaa v posledních týdnech. / Foto: Lukáš Kovanda Výrobci snižují gramáž Již loni reagoval na růst cen kakaových bobů cukrovinkářský kolos Mars, jehož tyčinky jsou dobře známé také v Česku. Mars potajmu snížil gramáž své čokoládové tyčinky Galaxy, aniž by tedy ovšem snížil také její cenu. V podobném duchu – a kvůli pokračujícímu růstu cen kakaa ještě intenzivněji – budou v nadcházejících měsících reagovat na situaci také další výrobci cukrovinek a čokolády. Klíčový rival Marsu, společnost Hershey, už nenápadně snížila obsah čokolády a kakaového másla ve své klasické tyčince Kit Kat, dobře známé opět i konzumentům v Česku. Čtěte také: Ceny potravin v Česku brzy znovu vystřelí vzhůru. Ekonom prozradil datum. To snad není možné Výrobci cukrovinek začínají ve zvýšené míře nahrazovat čokoládu ve svých výrobcích třeba karamelem, místo kakaového másla zase uplatňují třeba lacinější palmový olej. Do toho dochází ke zmíněnému zmenšování, „smrskávání“, gramáže či velikosti tyčinek a jiných výrobků, a to při zachování ceny, tedy v souladu s praktikou označovanou jako „smrskflace“. Přesto výrobce cukrovinek nakonec zdražující kakao dožene. Ne všichni zákazníci budou tolerovat levnější náhražky a sníženou gramáž za nezměněnou cenu. Banka Morgan Stanley nedávno zhoršila své doporučení ohledně akcií zmíněné čokoládovny Hershey. Růst cen kakaa, jenž započal v polovině loňska, podle banky na Hershey plně dolehne v příštím roce. Už od začátku loňského května se ale její akcie propadly o takřka třicet procent. Čtěte také: Kaufland v Česku spustil úžasnou novinku. Je to tady, konečně tu nakoupíte za ceny jako v Polsku Malou ochutnávkou toho, co vše se ještě může na trhu s čokoládou stát, je nynější předvelikonoční dění v Brazílii, tedy v zemi, kde lidé oslavě Velikonoc tradičně přikládají poměrně silný význam. Někteří tamní prodejci oblíbených čokoládových vajíček je už kvůli růstu ceny nabízejí na splátky. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

17 názorů k článku “Průměrný důchod může už brzy přesáhnout hranici 20 tisíc korun. Důchodci z toho však radost mít nebudou

    1. Maximalně pro zloděje darebáky a zbohatlíky volící darebackou bandu Spolu a pro zastánce a vítače migrošu ! 60% národa na ty to volby zle doplatí ale dobře jim tak ( kromě zhruba 37% kteří volili rozumem ) !

    2. martine ty jsi pako, podle čísla(výše důchodu) nemůže nikdo určit zda se má líp nebo hůř, jedná se jen o jednu proměnou.

  1. Bauerová je úplně blbá. To, kolik zaplatí člověk za jídlo a energie je rozhodující pro každého a ne jen pro důchodce. Naopak důchodce za jídlo oproti běžné rodině ušetří, protože má jeden příjem na jednoho člověka. V rodinách s dětmi tohle neplatí, obzvlášť když je žena na mateřské. A ruku na srdce, z těch stovek položek inflačního koše kupuje člověk běžně co? Lokomotivu?

    1. Mužete nám to předvést jak se z duchodu 15 tis.kč bude te mít dobře když jen za byt a další poplatky zaplatíte 6 tis.kč dalšich 5 tis.zaplatíte za jídlo dalšich 1350kč doplatky za léky a zbyde vám 2.650kč !

      1. 15 tis. korun je důchod mojí matky, žije naprosto v pohodě. Zkuste se zeptat rodiny se dvěma dětma a běžným dělnickým platem, jestli jim zbývá dva a půl tisíce. Navíc, nehrajte na mě fňuknu s doplatky za léky. Platíte jenom do určité výše, přes tuto hranici peníze pojišťovna vrací. Jestli máte potřebu žrát předražené vitamínové doplňky, které pojišťovna neplatí, je to jenom Vaše volba.

        1. má 15 tisíc, asi neumře hlady , ale barák ji pomalu padá na hlavu, vy příjem berete jako kapesné, tak to není důchodce bude mít například extra výdaje, protože už si toho nezvládne tolik udělat na baráku, nebo na kompenzační pomůcky, rodiny zase mají náklady zvýšené protože mají děti, které rostou a mladí se musí postavit na vlastní nohy a ne jen přežívat v mama hotelu do kterého jim ještě přispívá babička z důchodu.

          1. Počítáme tady s Novákem nájem, tak nevím, co sem motáte nějaký barák. To samé platí o nějakém přispívání babiček mladým. To je snad nějaká povinnost? Nejlepší je další článek na Mixu, jak si důchodci nejsou schopni ani požádat o příspěvek na bydlení, na který mají nárok.

          2. moje reakce byla na sumu 15 000, že je nějaké terno, stejně jako na reálné platy mimo velká města.

        2. Běžný dělnický plat 30 tis. + plat manželky 20 tis. = 50 tis.kč čistá ruka – výdaje za měsiční platby složenek (byt atd.) 8 tis.kč za potraviny 4 lidé v pruměru 13 tis.kc měsičně = 21 tis.kč zustatek 29 tis.kč = přes 7 tis. na osobu.

          1. Nevím, kde žijete, u nás firmy svorně nabízí mezi 23-28000 hrubého, byt 3+1 12000 Kč, nějak jste zapomněl započítat oblečení (dítě opravdu nevydrží v jedněch botách nebo tričku dva roky jako důchodce), školní pomůcky, náklady na zájmové kroužky, pojištění. Tyhle náklady asi nevidíte nebo vidět nechcete.

          2. Žiji v Praze a ty platy jsou z Hradce Králové ( jde o bratra mé manželky a jeho manželky) a mají 2 děti 14-17 let. V Praze i 19letá prodavačka v Lidlu má nástupní plat 25 tis. hrubého a dělník v továrně pracující na 2 směny 36 tis. Řidič busu Mhd 38 tis. přesto na ty to pozice shání pracovníky…….

          3. Pojďte do příhraničí jižních Čech, probudí Vás to do reality. Vlastně, co byste sem chodil, stačí si otevřít nabídky ÚP nebo prac. agentur. Slušné platy v Č. Budějovicích, v menších městech děs běs. Jak jsem psal těch 28000, to je u nás ve fabrice za třísměnný provoz.

          4. No já byl nedávno v Borovanech a okolí(2dny) u Českých Budějovic a 2dny v Českém Krumlově – a při pokecu s místními v restauraci- hospodě s recepční nikdo extra nenadaval a z 90% byli v pohodě a spokojeni – jasně každý řekl kdyby jsme měli o 2 tis. více tak by jsme se nehněvali….😊 Ať se to Demo spolku líbí nebo ne od roku 2014 do jara 2020 jsme se měli dobře což ukázalo i to že v roce 2019 vycestovalo o více než 390 tis. Občanu na letní dovolenou k moři než v roce 2013……. + jen učitelum se zvedly platy za 6 let o v pruměru 14.500 tis. kč za poslední vlády Ods ( než padla v roce 2013) to bylo o 133kč !

          5. Pokud je pro vás život jen práce, byt a jídlo, tak potom je to v pořádku.

  2. Důchodový systém je nastaven tak, aby chudí důchodci ještě více chudli a bohatí ještě více bohatli. Sociální nůžky se zásluhou ÚS rozevírají ještě více. Průměrný důchod bez započítání důchodů privilegované skupiny důchodců milionářů je mnohem nižší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *