Jedním z velkých témat předvolebního boje bylo to, jak vysoký růst důchodů mohou senioři v příštích letech čekat. Jedna ze stran deklarovala, že do čtyř let to bude 19 tisíc korun, další to zaokrouhlila rovnou na 20 tisíc. Důchodcům se to jistě poslouchalo velmi příjemně, ale nutno říct, že jsou to pouhá čísla, která sama o sobě mají jen velmi malou vypovídací hodnotu. Pokud totiž nedodáte, s jak vysokou inflací a růstem průměrných mezd počítáte.
Poslední čtyři roky byly pro důchodce výjimečné
A právě v tom je v případě rychlého nárůstu důchodů zakopaný pes. Nejen česká, ale i světová ekonomika totiž podle všeho vstupuje do fáze rychlého hospodářského růstu, který však bude provázet vyšší inflace, než na jakou jsme byli v poslední dekádě zvyklí. Vidíme to ostatně už teď. Růst cen dosáhl pěti procent a podle ekonomů je třeba se připravit na ještě výraznější zdražování. Teprve nyní se totiž začnou do spotřebního koše promítat dramaticky rostoucí ceny energií.
V současné době činí průměrný důchod 15 351 Kč, přičemž platí, že ne všichni ho dosáhnou. Už jen rozdělení na muže a ženy přináší dosti odlišné výsledky. Vezměme to ale jakou danou veličinu, od které se odpíchneme. V příštím roce má důchod narůst na průměrných 16 200 Kč.
Vidíme tedy, že tempo růstu důchodů je poměrně značné. Pravdou ale je, že v minulých letech ho vláda ještě uměle podporovala nad zákonnou valorizaci. Díky tomu si důchodci přilepšovali nadprůměrně, tedy nad rámec růstu inflace a reálných mezd v ekonomice. Jejich životní úroveň se tedy zvyšovala.
2022 | 16 200,00 Kč |
2023 | 17 496,00 Kč |
2024 | 18 895,00 Kč |
2025 | 20 407,00 Kč |
Jízda pomalu končí
Jenže na podobné dárečky už s největší pravděpodobností nebudou peníze. Státní rozpočet bude zapotřebí konsolidovat a šetřit se bude na všech frontách. To ale neznamená, že se důchody nebudou vůbec navyšovat, ba právě naopak. V zákoně je ukotvena právě valorizace, která důchody navyšuje na základě skutečného vývoje ekonomiky. Smyslem valorizace však je pouze to, aby se hladina důchodů srovnala s hladinou cen a mezd.
A jak se valorizace počítá? Není to nic složitého. Vezme se inflace, tedy procentuální nárůst cen zboží a služeb za období v předchozím roce a k tomu se ještě připočte polovina nárůst reálných mezd. Vznikne procento, o které se důchody navýší. Z toho logicky vyplývá, že valorizace více přeje už tak bohatším důchodcům, protože jejich vyšší důchody se navyšují nominálně více než ty nižší.

Rychlý růst důchodů, ale pokles životní úrovně
A teď k jádru věci. Pokud přijmeme předpoklad zvýšené inflace v příštích letech, bude to nevyhnutelně znamenat nejen nárůst cen, ale také rychlý růst reálných mezd. Oba faktory, s nimiž zákonná valorizace počítá, se tak budou automaticky navyšovat. To může snadno vést k tomu, že se důchody budou zvyšovat o 7 až 8 % každý rok, aniž by na ně vláda musela jakkoliv sáhnout.
Pokud by se česká ekonomika v tomto módu nacházela další čtyři roky, což není vyloučeno, protože ekonomické cykly jsou i delší, může průměrný důchod vyrůst i významně nad 20 tisíc korun.
Budou z toho však mít důchodci radost? Nejspíše nikoliv. Ačkoliv jim valorizace dorovnává životní úroveň, zároveň platí, že spotřební koš seniorů je vůči zdražování výrazně náchylnější. Zatímco inflace se počítá ze stovek různých položek, pro průměrného důchodce je nejdůležitější to, kolik každý měsíc zaplatí za jídlo a energie. To jsou přitom položky, které se zdražují výrazně rychleji, než jaké je tempo indexované inflace.
Čtěte také: Důchodci se musí připravit na horší časy. Jejich životní úroveň se propadne
K čemu to povede? Není třeba nad tím dlouze dumat. Výše důchodů sice nominálně poroste, jejich reálná hodnota ale poklesne. Stejně tak i koupěschopnost a s ní i životní úroveň seniorů.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV