Jako na horské dráze si možná budou připadat důchodci z hlediska své finanční situace. Ta se po letech stagnace v poslední době prudce zlepšovala, když důchody rostly každoročně velmi razantně a vysoko nad inflaci. V příštím roce má průměrný důchod poprvé překročit 16 tisíc korun. Kromě toho si důchodci přišli na řadu bonusů, jako například rouškovné v minulém roce. Většina si polepší také schválením takzvaného výchovného, kdy člověk, obvykle žena, dostane 500 Kč k důchodu za každé vychované dítě.
Čtěte také: Češi se musí uskromnit a začít šetřit. Čekají je krušné časy, životní úroveň půjde dolů
S dárečky je konec
Garantem těchto změn přitom byla právě končící vláda, která se na seniory zaměřila jako na jednu z nedůležitějších skupin obyvatelstva, máme-li to měřit mírou podpory, které se jí dostalo. V posledních dvou letech však už zvyšování důchodů a nejrůznější “dárečky” vytvářely nepřiměřený dluh, a to navíc v době, kdy stát hospodaří s rekordním schodkem.
Teď přitom nastávají jiné časy. Kromě toho, že státní rozpočet už tak jako tak nemá prostředky na další významnější vylepšování důchodů, dostává se k moci spíše pravicová vláda, která bude mít přeci jen odlišné priority. Například podporu podnikatelů. Zároveň se nezdá být pravděpodobné, že by se tato vznikající vláda uchýlila k výraznějšímu zvyšování daní, které jako jediné by dále rostoucí důchody mohlo ufinancovat.

Důchody porostou, ale ne dost, aby vyrovnaly nárůst cen
Je velmi pravděpodobné, že v příštích letech bude růst důchodů výrazně nižší než čtyři minulé roky. Nemusí to přitom být na první pohled patrné. Vláda bude jistě dodržovat valorizaci důchodů, která do značné míry vychází z inflace v daném roce. Ta přitom bude zřejmě nějakou dobu vyšší. Nad tuto valorizaci však důchodci už těžko něco dostanou.
Čtěte také: Jde do tuhého. Čechům se znehodnocují peníze extrémním tempem. A bude hůř
Výsledný efekt povede nutně k nižší životní úrovni seniorů. Obecná inflace se totiž počítá z širokého koše cen a bývá zvykem, že pro důchodce je spotřební koš vždy o něco dražší než průměrná inflace. Důvodem je to, že většinu jejich rozpočtu tvoří náklady na potraviny a energie. Právě ty obvykle zdražují nejvíce.
Faktem ale je, že se nebudou muset uskromnit pouze důchodci. Státní finance jsou v takovém stavu, že bude třeba šetřit na všech frontách. Například zaměstnance čeká s velkou pravděpodobností nárůst daně z příjmů, který výrazně klesla po zrušení superhrubé mzdy.
Aktuální zpráva: ČEZ, E.ON či Pražská plynárenská kolabují pod náporem klientů od zkrachovalé Bohemia Energy
Foto: Shutterstock