ČEZ, E.ON či Pražská plynárenská kolabují pod náporem klientů od zkrachovalé Bohemia Energy

Téměř milion klientů společnosti Bohemia Energy, kteří od ní odebírali plyn či elektřinu, případně obojí, se dal do pohybu. Firma totiž zkrachovala poté, co nedokázala dostát svým závazkům v dodávkách energií, jejichž ceny rychle rostou. Společnost miliardáře Jiřího Písaříka obvykle nakupovala energie na poslední chvíli, díky čemuž měla celé roky pohádkové zisky. Při první komplikaci však majitelé firmu raději položili, než aby ji museli dotovat. Čtěte více: Bohemia Energy náhle ukončila činnost. Až milion domácností je bez dodavatele elektřiny a plynu, musí hledat nového za výrazně vyšší ceny

Masivní přesun klientů

Velké výzvě teď čelí ostatní dodavatelé působící na tuzemském trhu energií. Jde přitom zejména o ty větší, protože právě ti jako jediní stále přijímají nové klienty. Naopak drtivá většina alternativních dodavatelů se z trhu stáhla a soustředí se na obsluhu stávajícího kmene klientů. Není však vyloučeno, že řada z nich po vzoru Bohemia Energy skončí.

Velcí dodavatelé teď musí řešit hned několik problémů spojených s koncem Bohemia Energy. Její klienti se totiž teď masivně pokoušejí zjistit, co s nimi bude a kdo a za jaké ceny jim bude dodávat elektřinu a plyn. V takovém případě nastupuje takzvaný dodavatel poslední instance. Jde právě o primární dodavatele, kteří zajišťují nejen dodávky, ale udržují i svou distribuční síť. V případě elektřiny je to E.ON, Pražská energetika či ČEZ. Pokud jde o plyn, tam pomůže E.ON, Pražská plynárenská či Innogy.

Lidé mají u dodavatele poslední instance půl roku na to, aby navázali standardní smluvní vztah s některým z dodavatelů na trhu. Většina klientů zkrachovalé Bohemia Energy to však chce vyřešit co nejdříve, a to ve snaze dostat se k alespoň trochu rozumným cenám za energie.

Foto: Shutterstock

Dodavatelé jsou přetížení

Po oznámení krachu Bohemia Energy dokonce spadly webové stránky společnosti E.ON, které se zanedlouho podařilo nahodit zpět, a to už s oznámením: “Vážení zákazníci Bohemia Energy,
jako dodavatel poslední instance pro distribuční území EG.D vám teď budeme dodávat elektřinu a plyn. Není třeba, abyste nás jakkoliv kontaktovali. Brzy dostanete dopis, ve kterém se dozvíte všechno potřebné, včetně ceny za dodávku,
” uvádí E.ON.

Aktuálně je téměř nemožné se dovolat na infolinku společnosti ČEZ. Také na jeho webu visí oznámení. “Nemusíte se bát o dodávky elektřiny. Pokud má Váš dodavatel problémy, postaráme se o vás bez toho, aniž byste museli kontaktovat naše call centra nebo pobočky. ČEZ je součástí záchranné sítě vytvořené právě pro případ krachů a selhání dodavatelů energií. Plníme roli dodavatele poslední instance. Všichni naši pracovníci proto nyní dělají maximum proto, abychom Vám zajistili dodávky elektřiny. Prosím, nevolejte nám. Spojíme se s Vámi sami,” ujišťuje největší energetický kolos v České republice.

Čtěte také: Je to tady. ČEZ brutálně zdražil elektřinu. Ostatní dodavatelé na jeho krok čekali, budou rychle následovat

Je prakticky jisté, že velcí dodavatelé nápor nových klientů zvládnou. Zároveň však lze přepokládat, že to urychlí zdražování, které už i tyto společnosti zahájily a pravděpodobně v něm budou pokračovat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments