Dosud ceny energií zdražovali především alternativní dodavatelé, kteří nemají tak silnou pozici a dohnala je jejich snaha nakupovat elektřinu a plyn na poslední chvíli. To je dnes extrémně komplikované, protože ceny na burzách mnohanásobně vzrostly.
Čtěte také: První velký dodavatel brutálně zdražil elektřinu. Ceny vyskočily na dvojnásobek, a to je teprve začátek
Ještě včera se dala elektřina pořídit lacino, dnes už ne
Celý trh nicméně čekal na to, až tento krok udělá největší hráč. Tím je ČEZ, kterému patří přibližně šedesát procent trhu s elektřinou v České republice. A to se teď také stalo. Kilowatthodina elektřiny v nejrozšířenější distribuční sazbě D02d dosud stála 2,64 Kč. Nově je to výrazně více. Ceník s platností od pátku 8.10. už uvádí cenu 4,30 Kč za kilowatthodinu. Cena tak doslova přes noc vzrostla o 63 %.
Na rozdíl od alternativních dodavatelů však ČEZ drží nasmlouvané fixace a lidé, kteří s ním mají uzavřenou smlouvu, tak nemusí mít strach z náhlého růstu cen elektřiny. Zákazníci, kteří však chtějí uzavřít novou smlouvu, už budou muset přistoupit na nové ceníky.
Nižší cenu je stále možné získat při fixaci ceny. Nejde však o příliš velký rozdíl. Pokud si cenu zafixujete na tři roky, potom zaplatíte 3,91 korun za kilowatthodinu. Ještě včera bylo možné takovou fixaci získat s cenou 2,60 Kč.

Fixace se teď nemusí vyplatit
Zatímco nad předchozí cenou nebylo proč příliš váhat, fixaci s novou cenou už je třeba dobře zvážit. Zákazník si tak totiž na tři roky dopředu pořizuje elektřinu za současné, tedy velmi vysoké ceny. Je sice možné, že ceny elektřiny ještě porostou a v takovém případě by se to ukázalo býti správným krokem. Na druhé straně, mnozí ekonomové upozorňují, že ceny už příliš nemají kam růst a v příštích měsících budou spíše klesat. Za půl roku tak může být cena elektřiny nižší a člověk, který zafixoval za vysoké ceny, spláče nad výdělkem.
Přestože ČEZ zvýšil cenu silové elektřiny o více než 60 %, neznamená to hned, že výsledná faktura bude o tolik vyšší. Silová složka elektřiny totiž tvoří jen přibližně polovinu ceny. Zbytek připadá na regulovanou složku, která se nezvyšuje.
Stát už chystá kompenzaci nízkopříjmovým domácnostem, která by v případě elektřiny měla činit 1250 Kč.
Foto: Shutterstock