Panika na trhu s elektřinou a plynem se prohlubuje. Významný dodavatel začal odmítat nové zákazníky, alternativy rychle mizí

Dodavatelé energií se ocitli v nelehké situaci a spolu s nimi i jejich zákazníci. Ti postupně zjišťují, že to budou právě oni, kdo rostoucí ceny elektřiny a plynu na burzách zaplatí. Ať už dříve či později. Ukazuje se, že ani domnělé fixace nejsou spásou a potřebným zajištěním před nárůstem plateb za energie, bez kterých se neobejdeme. Někteří dodavatelé je totiž používali jen jako marketingovou kličku. Jde zejména o největšího alternativního dodavatele, společnost Bohemia Energy.

Čtěte také: Domácnosti se nedoplatí, ale ČEZ počítá rekordní zisky. Proč brutálně zvedl cenu elektřiny, když ho výroba stojí stále stejně?

Paniku odstartovala Bohemia Energy

Ta odstartovala paniku na trhu, když začala lidem rušit fixace a zdvojnásobovat ceny za elektřinu a plyn. Jako alternativu jim nabídla přechod na burzovní ceny, před čímž však varuje Energetický regulační úřad. Jakkoliv to Bohemia Energy staví jako výhodnou možnost, ceny na burzách mohou ještě vzrůst a zákazníci se pak doslova nedoplatí. Neexistuje tu totiž žádný horní limit.

Mnoho zákazníků Bohemia Energy je znechuceno praxí tohoto dodavatele, který proslul velmi agresivním přebíráním klientů od jiných poskytovatelů energií. Kdo tlaku podlehl, musí si teď rvát vlasy. Ty tam jsou slibované nízké ceny energií. Velké množství klientů od této společnosti odchází, jenže na trhu zjišťuje, že už nemá příliš možností, ke komu přejít.

Situace je dokonce tak složitá, že stále více dodavatelů nové klienty odmítá. Dosud šlo především o menší alternativní poskytovatele elektřiny a plynu, jak už jsme informovali před pár dny. Ti stáhli své ceníky ze srovnávačů a aktuálně připravují nové, ve kterých už však budou podstatně vyšší ceny. Čtěte více: Trh s elektřinou a plynem pro domácnosti se hroutí. Dodavatelé odmítají nové zákazníky, nevyplatí se jim

Foto: Shutterstock

Moravské naftové doly další zákazníky nechtějí

Nově však zákazníky začal odmítat také jeden z největších dodavatelů, a to Moravské naftové doly (MND) ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka. “Abychom zajistili co nejvýhodnější dodávky plynu a elektřiny stávajícím odběratelům, rozhodli jsme se s okamžitou platností pozastavit uzavírání nových smluv,” uvádí MND na svém webu. Společnost už nedodává, kdy uzavírání nových smluv opět umožní, pouze doufá v to, že se turbulentní situace na trhu uklidní.

V minulém týdnu se navíc objevily zprávy o tom, že nové zákazníky přestal nabírat i druhý největší dodavatel elektřiny pro české domácnosti, společnost E.ON. Nakonec však šlo jen o nedorozumění. Automat na přetížené infolince lidem předběžně hlásil, že společnost pro ně nemá aktuálně žádnou nabídku. To však nemělo znamenat, že s nimi neuzavře smlouvu, ale pouze to, že jim nedá žádnou výhodnější nabídku, na kterou se zákazníci zjevně tázali.

Od včerejšího dne také začal podstatný pohyb u elektrárenského gigantu ČEZ. Ten navýšil zafixované ceny, a to o více než 60 %. Tím odstartoval rychlé zdražování u všech ostatních, kdo k tomuto kroku ještě nepřistoupili. Vyšší ceny už avizovala také společnost innogy, která je trojkou na trhu s elektřinou. Čtěte více: Je to tady. ČEZ brutálně zdražil elektřinu. Ostatní dodavatelé na jeho krok čekali, budou rychle následovat

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments