Trh s elektřinou a plynem pro domácnosti se hroutí. Dodavatelé odmítají nové zákazníky, nevyplatí se jim

Tuzemský trh s energiemi pro domácnosti se dostává do obrovských problémů. Ty způsobuje enormní nárůst cen elektřiny a plynu na burzách. Jde o cenovou explozi, kterou nikdo nečekal, a tak ani dodavatelé na ni nebyli připraveni. Částečně jsou tak ochromeni. Někteří musí zvedat klientům i zafixované ceny, jakkoliv k tomu nemají oprávnění. Další se potom chovají zdánlivě nelogicky, když zákazníky odmítají. Jenže i to se jim v dnešní době vyplatí více, než zákazníka připojit a případně na něj brzy doplácet. Ve hře je totiž i varianta, že řada dodavatelů bude muset skončit úplně a nechat tak své stávající klienty na holičkách.

Nechceme vás, slyší zákazníci

První dodavatelé dramaticky zvedly cenu elektřiny. Jde například o společnost Bohemia Energy, která už byla nucena zavřít svou slovenskou pobočku. Její čeští klienti se z dopisu dozvěděli, že se jim cena elektřiny zvedne dvakrát, což efektivně znamená 50% nárůst plateb, když se zohlední regulované složky fakturace. Čtěte více: První velký dodavatel brutálně zdražil elektřinu. Ceny vyskočily na dvojnásobek, a to je teprve začátek

Další dodavatelé teď oznámili, že přestávají přijímat nové klienty. “Vzhledem k aktuální situaci na trhu a velkému zájmů zákazníků jsme dočasně zastavili registrace nových smluv,” uvádí webová stránka jednoho z alternativních prodejců energií, společnosti Fonergy. Tento přístup pro server Lidovky.cz potvrdil také analytik srovnávače cen energií TZP-info.cz, Jan Schneider. Podle něj teď web oslovují menší dodavatelé energií, kteří žádají, aby ze stránek byly staženy jejich nabídky ceníky. Jednoduše proto, že nové zákazníky teď nechtějí.

Foto: Shutterstock

Lidé už výhodnou nabídku nedostanou

Ve velkých problémech se tak ocitají lidé, kteří se potřebují připojit k odběru plynu či elektřiny právě v těchto týdnech a měsících. Ne snad, že by jim energie nikdo nenabídl. Ostatně, funguje zde také institut dodavatele poslední instance, který vám energie přinejhorším dodá. Potíž je v tom, že aktuálně není možné najít cenovou nabídku, která by se alespoň trochu blížila tomu, na co byli lidé ještě před pár měsíci zvyklí.

Například automat na infolince jednoho z největších dodavatelů elektřiny, společnosti E.ON, hlásí, že pro zákazníky firma aktuálně nemá žádnou nabídku. Jde o poněkud nešťastnou formulaci, protože společnost i nadále zákazníky přijímá, ale nemá pro ně připravenou žádnou cenovou akci, o které teď lidé masivně žádají. Proto jim to infolinka raději sdělí rovnou.

Sníží se DPH na elektřinu a plyn?

Na trhu vznikl také značný pohyb poté, co jeden z největších dodavatelů Bohemia Energy změnil podmínky. Jeho zákazníci se dozvěděli, že ceny, které měli mít zafixované, ve skutečnosti zafixované nebyli, a tak musí platit mnohem více, než předpokládali. To mnohé naštvalo, a tak od tohoto dodavatele masově odcházejí. Zjišťují však, že příliš nemají kam.

Čtěte také: Dodavatelé Bohemia Energy a Lumius ukončují zákazníkům fixace a vypovídají smlouvy. Možná neoprávněně, hlásí úřad a zahajuje vyšetřování

S rostoucími cenami energií nakonec pomůže stát, byť především nízkopříjmovým domácnostem, tedy zejména důchodcům a samoživitelům. Ti by měli dostat šek na úhradu zvýšených cen energií. Ve hře je také možnost, že by stát dočasně odpustil DPH na elektřině a plynu. To by bylo plošné opatření, které by pro koncového zákazníka ceny snížilo.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments