První velký dodavatel brutálně zdražil elektřinu. Ceny vyskočily na dvojnásobek, a to je teprve začátek

Nebyla to jen planá varování ekonomů a odborníků na energetiku. Dosud nevídané zdražování cen elektřiny je tu. Jak informovala společnost Bohemia Energy, která obsluhuje přibližně půl milionu domácností, musí rostoucí ceny elektřiny na burze promítnout do koncových cen pro zákazníky.

Čtěte také: České domácnosti se nedoplatí. Plyn už je desetkrát dražší než loni. Vyúčtování příští rok bude krvavé

Takové zdražení se nečekalo

Tento nárůst je přitom citelnější, než se dosud čekalo. Obchodní část ceny za elektřinu, tedy za samotný proud, vzrostla o sto procent, a to na 4144 korun za jednu megawatthodinu. Oproti předchozímu ceníku tak za tuto položku budou domácnosti platit dvojnásobek. Cena za samotnou elektřinu však tvoří pouze polovinu výsledné ceny, do které jsou započteny například ještě distribuční sazby. Ani tak ale není zdražení vůbec veselé. Výsledná cena pro zákazníka totiž vzroste o 49 % na 6256 korun.

Ceníků je pochopitelně několik, v závislosti na tarifu. V tomto případě jde ale o běžně používaný tarif pro domácnosti, které elektřinu používají pro vytápění a ohřev vody.

Bohemia Energy přitom už dříve navyšovala ceny pro zákazníky, kteří mají tarif, jenž je postaven na ceně za aktuální nákup elektřiny na energetickém trhu.

Čtěte také: Spoření se začíná znovu vyplácet. První banky razantně zvedly úroky pro střadatele

Nový ceník společnosti Bohemia Energy. / Foto: Bohemia Energy

Nové ceníky chystají i další dodavatelé elektřiny

Je poměrně nečekané, že tento dodavatel promítl ceny elektřiny do koncových cen v podstatě zcela. Je možné, že se mu na trhu nepodařilo nakoupit včas, a tak mu nezbývala jiná možnost. Reálně to ale skutečně znamená, že jeho zákazníci teď musí za elektřinu platit o polovinu více.

Ani další dodavatelé elektřiny přitom s navýšením nebudou dlouho otálet. Představení nových ceníků se očekává v těchto týdnech. Je přitom prakticky vyloučeno, aby někteří dodavatelé ceny snížili.

Extrémně rostoucí ceny elektřiny přitom podle expertů nahrávají tomu, že toto navýšení cen nebude zdaleka poslední. Už v lednu může dojít k další úpravě ceníků směrem vzhůru.

Čtěte také: Přichází energetická chudoba. Účty za energie bude mít v příštích měsících problém zaplatit 3,5 milionu Čechů. Vláda chystá dotace na platby elektřiny a plynu

Odběratelé Bohemia Energy zaplatí od 1. listopadu za elektřinu až skoro o 50 % více. Další zdražování přijde. Zejména pro chudší a nízkopříjmové lidi bude Zelený úděl EU opravdu “udělem”. Mediální mudrcové s násobně vyšším platem je ale určitě brzy ujistí, že je to “příležitost,” uvedl na svém Twitteru ekonom Lukáš Kovanda.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
119 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments