Přichází energetická chudoba. Účty za energie bude mít v příštích měsících problém zaplatit 3,5 milionu Čechů. Vláda chystá dotace na platby elektřiny a plynu

Již poměrně brzy by mohly miliony českých domácností dostávat příspěvky na hrazení elektřiny a plynu. V příštích měsících se totiž chystá jejich skokové zdražení, které je dáno rostoucími cenami elektřiny a plynu na burzách. Dodavatelé už nemohou déle vyčkávat. Jako první významné navýšení cen oznámila společnost Bohemia Energy a další mají následovat.

Podle Evropské komise bude mít v důsledku Green Dealu problémy s placením účtů za energie až 3,5 milionů Čechů. Tenhle socialismus nemá chybu,” uvedl na svém Twitteru ekonom Lukáš Kovanda. Ten také upozornil na skutečnost, že vláda Andreje Babiše chystá dotace českým domácnostem, aby jim pomohla platit účty za energie.

To potvrzuje i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. “V tuto chvíli jsem v kontaktu s některými evropskými zeměmi, které se vydaly touto cestou. Hledáme optimální model. Pro domácnosti hledáme vhodnou formu dotace. Během několika dnů bude koncept připraven a představen,” řekl pro ČTK Karel Havlíček.

Nejde přitom pouze o problém České republiky. Energie zdražují všude v Evropě. Například Francie už schválila balíček ve výši 580 milionů EUR. Ty v podstatě poskytne jako příspěvky na energie spotřebitelům. Podobná opatření připravily také vlády Řecka či Španělska.

Podle Lukáše Kovandy jde o jeden z prvních projevů evropské zelené politiky. “Green Deal v praxi: střední třída zaplatí skrze “vládní dotační pomoc” chudým účty za uměle zdraženou elektřinu a plyn. Bohatí si své majetky ještě důsledněji ulejí do rájů. Či je utratí za ferrari a lamba, což po roce 2035 budou díky výjimce jediná auta se spalovacím motorem,” uvedl Kovanda. “A to přitom EU vymýcením aut se spalovacím motorem a maximálním možným přechodem na obnovitelné zdroje sníží globální emise CO2 v řádu jednotek procent. Což je jen taková Čína schopna pří svém současném tempu výstavby uhelných elektráren zase “nabrat” v řádu několika let.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
26 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments