Nová mutace chřipky může být velmi nebezpečná, je třeba se očkovat, nabádají lékaři. Startuje další očkovací kampaň

Zatímco loni chřipková epidemie vůbec neproběhla, protože ji přebila ta koronavirová, respektive přijatá opatření, jež chřipku dokázala velmi efektivně potlačit. Letos to ale bude s velkou pravděpodobností odlišné. Na téma upozornila tisková konference, kde vystoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a zástupci praktických lékařů.

Chřipkový virus tradičně zmutoval a lékaři se obávají toho, že letošní mutace by mohla být obzvlášť nebezpečná. Zejména pro rizikovou část populace dává velký smysl nechat se proti chřipce letos očkovat. “Vakcína proti chřipce se každoročně upravuje podle očekávaných mutací, takže i při zásadní změně viru bude stále chránit,” uvedl pro idnes.cz Igor Karen, který je praktickým lékařem a místopředsedou Společnosti všeobecného lékařství.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na dnešní tiskové konferenci uvedl, že se České republice podařilo navýšit objednávky vakcín proti chřipce od farmaceutických výrobců. Upozornil, že v tuzemsku se lidé tradičně proti chřipce neočkují v takové míře jako v zahraničí a je třeba tuto ztrátu dohnat.

Mezioborová skupina pro epidemické situace MeSES, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, rovněž očkování proti chřipce doporučuje. V srpnu Smejkal navrhoval, aby se toto očkování spojilo s přeočkováním třetí dávkou proti covidu-19. Tuto třetí dávku teď začnou dostávat senioři a rizikoví pacienti.

Očkování proti chřipce má dle lékařů smysl také u dětí. Na rozdíl od covidu je totiž chřipková epidemie zasahuje poměrně citelně.

Podle místopředsedy Státního zdravotnického ústavu Jana Kynčla onemocní chřipkou A nebo B 5 až 10 procent dospělých a 20 až 30 procent dětí. Chřipka může být smrtící zejména pro starší osoby a lidi se sníženou imunitou.

Foto: Shutterstock, zdroj: tisková konference Ministerstva zdravotnictví

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments