V minulých letech ceny plynu trápily jen málokoho. Jednou byly o něco nižší, pak zase vyšší, ale fluktuovaly v zásadě stabilně a nezpůsobovaly žádné výraznější výkyvy, přestože se tu a tam mluvilo o navýšení cen pro koncové spotřebitele. V zásadě ale cenu za metr krychlový zemního plynu nikdo příliš neznal.
Krušná a drahá zima
To se tuto zimu velmi pravděpodobně změní. Ceny plynu na burze dramaticky rostou a za pouhý jeden rok vyrostly přibližně desetkrát. Zatímco loni v létě byla megawatthodina plynu na burze k mání za nějakých 7 EUR, dnes už je to více než 70 EUR.
Jediným důvodem, proč dodavatelé plynu koncovým spotřebitelům dosud ceny významněji nenavýšili, je skutečnost, že si dodávky kontraktují a nakoupili je ještě za staré ceny. Jenže dodávky na příští rok už budou muset kupovat teď, tedy v období, kdy jsou ceny extrémně vysoko. Mnozí dodavatelé čekali do poslední chvíle s tím, že ceny přeci jen musí klesnout. Jak ale ukazuje graf, nastal pravý opak. Ceny letí neustále vzhůru a zatím se nezdá, že by se měly stabilizovat.
Hlavní dodavatelé plynu českým domácnostem aktuálně finalizují své ceníky na příští období, které zřejmě mnohé nepříjemně překvapí. Celková cena dodávky plynu obsahuje nejen samotnou surovinu, ale i další položky, tudíž zdražení nebude tak dramatické, jak se odehrává na burze. Není však vyloučeno, že někteří dodavatelé, kterým se nepodařilo nakoupit dobře, zvýší ceny i několikanásobně.
Ostatně, to samé se přihodilo cenám elektřiny, kde už první zdražující vlaštovky máme. Společnost Bohemia Energy, která dodává také plyn, zdražila elektřinu dvojnásobně. Na faktuře se to potom projeví padesátiprocentním nárůstem. Čtěte více: První velký dodavatel brutálně zdražil elektřinu. Ceny vyskočily na dvojnásobek, a to je teprve začátek

Zemního plynu není dost
Plyn se přitom ukazuje být ještě větším problémem než elektřina. Kromě toho, že neustále zdražuje, panuje na evropském trhu také jeho nedostatek. Většina států včetně České republiky před zimou dosud nedokázala ani doplnit své zásobníky do plna.
Důvodem je rychle rostoucí výroba v postcovidové době a souběžný přechod na alternativní zdroje energie. Evropa již v podstatě opustila uhlí a částečně i jádro, a tak při přechodu ze všeho nejvíce spoléhá právě na zemní plyn. Ten však dominantně odebírá z Ruska, jehož dodávky teď putují také do Číny, a suroviny v důsledku není dostatek.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bloomberg