Hypotéky okamžitě výrazně podraží. ČNB zatáhla za záchrannou brzdu a krotí inflaci, která se utrhla ze řetězu

Takový krok se nečekal, přestože analytici upozorňovali na značnou pravděpodobnost, že se Česká národní banka vydá krotit inflaci. Očekávalo se však, že centrální bankéři sazby zvednou jen o 0,5 %. Jenže rada ČNB se tentokrát skutečně utrhla ze řetězu a hlavní úrokovou míru navýšila o 0,75 %, a to na celkových 1,5 %. Úroková sazba se tak skokově zdvojnásobila. Jde přitom o nejvyšší nárůst úrokových sazeb za posledních 25 let. To jen dokládá dramatičnost situace, v jaké se Česká republika z ekonomického hlediska nachází.

Proti inflaci bylo třeba zasáhnout

Občany České republiky totiž v posledních měsících sužují stále rostoucí ceny. Naposledy vzrostly v srpnu o 4,1%, což překonalo veškeré odhady. Analytici navíc upozornili, že zdaleka nejde o konečné číslo a přinejmenším do konce tohoto roku se bude inflace dále navyšovat. Podpoří to například rostoucí ceny elektřiny a plynu. Ty do koncových cen dodavatelé začínají promítat právě teď. Čtěte více: První velký dodavatel brutálně zdražil elektřinu. Ceny vyskočily na dvojnásobek, a to je teprve začátek

Česká národní banka svým rozhodnutím potvrdila nezávislost. V poslední době totiž zaznívaly hlasy z vládního tábora, aby centrální bankéři nechali úrokové sazby na pokoji. Explicitně se tak vyjádřili jak premiér Andrej Babiš, tak ministryně financí Alena Schillerová. Podle nich by ČNB neměla v současné době krotit inflaci, přestože je vysoká, a naopak nechat ekonomiku maximálně růst.

Hypotéky už nebudou tak dostupné jako dříve. / Foto: Shutterstock

Porostou úroky na hypotékách i spořicích účtech

Vládní představitelé však sledují i vlastní zájmy v rámci fiskální politiky. Vzhledem k výraznému zadlužení České republiky v posledních dvou letech se totiž každé navýšení úroků citelně projeví v nákladech na obsluhu dluhu.

Pro spotřebitele to potom bude znamenat, že banky rázně zvednou sazby na hypotečních úvěrech. Ty už přitom rostly v minulých měsících a teď se dá očekávat ještě větší nárůst. Je přitom pravděpodobné, že komerční banky vyšší náklady do úroků promítnou v řádu dnů. Kdo má tedy zájem o hypotéku, měl by jednat.

Růst by však měly úroky také na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Zde se ale nedá předpokládat, že by banky s navyšováním nějak spěchaly. Spíše půjde o postupný proces.

Foto: Shutterstock, zdroj: ČNB

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments