Spoření se začíná znovu vyplácet. První banky razantně zvedly úroky pro střadatele

V posledním roce platilo napříč bankovním trhem smutné pravidlo: držet peníze na bankovních účtech se v žádném případě nevyplatilo. A to ani v případě účtů, které se nazývají spořicími. Jejich výhoda oproti těm běžným však byla ve většině případů jen velmi kosmetická. Úroky se držely blízko nuly, a to i v době, kdy začala strmě růst inflace a zároveň rostly úroky na hypotékách.

Do celého trhu však teď řádně řízla Česká národní banka, která navýšila hlavní úrokovou sazbu na dvojnásobek, a to 1,5 %. To už je číslo, které začíná připomínat normální doby. Radní ČNB navíc už avizovali, že zřejmě letos nešlo o poslední navýšení. Ke konci roku se tak můžeme dostat někam ke 2 %.

Banky zareagovaly rychle

Bývá zvykem, že po navýšení úroků Českou národní bankou dochází k rychlému nárůstu úroků na hypotékách, ale k o poznání pomalejšímu růstu na spořicích účtech. V poslední době je však bankovní trh vysoce konkurenční, a tak jsme se první reakce na spoření dočkali doslova hned poté, co ČNB své rozhodnutí oznámila.

Jednoznačně nejvíce potěšila své klienty Trinity Bank, která se snaží z hlediska spořicích účtů nabízet tu nejlepší nabídku na trhu. Tentokrát se mohla skutečně odvázat. Dosud banka nabízela úrok 1,08 % do 100 tisíc korun a 0,58 % na zbytek vkladu. Od 1. října nicméně nabízí už 1,58 % na celou úložku na spořicím účtu.

Trinity Bank je v tomto ohledu na trhu výjimkou. Další banky, které nabízejí atraktivnější úročení, už totiž výši vkladu omezují. Na druhou stranu, řadě lidí tento limit stačí. Hello Bank tak od 1. října rovněž oznámila navýšení úroku, a to ze současných 0,6 % na 1 %. Platí tu však limit 200 tisíc korun.

Propočet výše úroků vůči inflaci ani po navýšení úroků nevychází dobře. / Foto: Shutterstock

Inflace je stále výrazně vyšší

Další banky už avizovaly, že nechtějí zůstat pozadu a chystají rovněž navýšení úroků na spořicích účtech. Toto dnes veřejně deklarovala Air Bank a dříve také Moneta Money Bank.

Faktem ale je, že přes značné navýšení úroků na spořicích účtech, stále trvá stav, kdy inflace je dnes výrazně vyšší, než jaké je zhodnocení na těchto spořicích produktech. Za srpen dosáhla inflace 4,1 % a analytici očekávají její další růst.

Top 5 spořicí účty od 1. října 2021

  • Trinity bank – 1,58 % (bez omezení výše vkladu)
  • Hello Bank – 1 % (do 200 tisíc Kč)
  • Moneta Money Bank – 0,75 % (do 400 tisíc Kč, je třeba aktivně využívat účet)
  • Creditas – 0,5 % (do 100 tisíc Kč)
  • Equa Bank – 0,4 % (do 100 tisíc Kč)

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments