Spoření se začíná znovu vyplácet. První banky razantně zvedly úroky pro střadatele

V posledním roce platilo napříč bankovním trhem smutné pravidlo: držet peníze na bankovních účtech se v žádném případě nevyplatilo. A to ani v případě účtů, které se nazývají spořicími. Jejich výhoda oproti těm běžným však byla ve většině případů jen velmi kosmetická. Úroky se držely blízko nuly, a to i v době, kdy začala strmě růst inflace a zároveň rostly úroky na hypotékách.

Do celého trhu však teď řádně řízla Česká národní banka, která navýšila hlavní úrokovou sazbu na dvojnásobek, a to 1,5 %. To už je číslo, které začíná připomínat normální doby. Radní ČNB navíc už avizovali, že zřejmě letos nešlo o poslední navýšení. Ke konci roku se tak můžeme dostat někam ke 2 %.

Banky zareagovaly rychle

Bývá zvykem, že po navýšení úroků Českou národní bankou dochází k rychlému nárůstu úroků na hypotékách, ale k o poznání pomalejšímu růstu na spořicích účtech. V poslední době je však bankovní trh vysoce konkurenční, a tak jsme se první reakce na spoření dočkali doslova hned poté, co ČNB své rozhodnutí oznámila.

Jednoznačně nejvíce potěšila své klienty Trinity Bank, která se snaží z hlediska spořicích účtů nabízet tu nejlepší nabídku na trhu. Tentokrát se mohla skutečně odvázat. Dosud banka nabízela úrok 1,08 % do 100 tisíc korun a 0,58 % na zbytek vkladu. Od 1. října nicméně nabízí už 1,58 % na celou úložku na spořicím účtu.

Trinity Bank je v tomto ohledu na trhu výjimkou. Další banky, které nabízejí atraktivnější úročení, už totiž výši vkladu omezují. Na druhou stranu, řadě lidí tento limit stačí. Hello Bank tak od 1. října rovněž oznámila navýšení úroku, a to ze současných 0,6 % na 1 %. Platí tu však limit 200 tisíc korun.

Propočet výše úroků vůči inflaci ani po navýšení úroků nevychází dobře. / Foto: Shutterstock

Inflace je stále výrazně vyšší

Další banky už avizovaly, že nechtějí zůstat pozadu a chystají rovněž navýšení úroků na spořicích účtech. Toto dnes veřejně deklarovala Air Bank a dříve také Moneta Money Bank.

Faktem ale je, že přes značné navýšení úroků na spořicích účtech, stále trvá stav, kdy inflace je dnes výrazně vyšší, než jaké je zhodnocení na těchto spořicích produktech. Za srpen dosáhla inflace 4,1 % a analytici očekávají její další růst.

Top 5 spořicí účty od 1. října 2021

  • Trinity bank – 1,58 % (bez omezení výše vkladu)
  • Hello Bank – 1 % (do 200 tisíc Kč)
  • Moneta Money Bank – 0,75 % (do 400 tisíc Kč, je třeba aktivně využívat účet)
  • Creditas – 0,5 % (do 100 tisíc Kč)
  • Equa Bank – 0,4 % (do 100 tisíc Kč)

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

6 názorů k článku “Spoření se začíná znovu vyplácet. První banky razantně zvedly úroky pro střadatele

  1. Spoření se začíná vyplácet? Takovouhle pitomost snad může napsat jenom někdo se vzděláním v humanitních oborech, které mají zdejší pisálci. Prostá matematika druhé třídy je nad jejich síly.

  2. To bude průser:))V téhle společnosti je pro plebs něco výhodné???To asi těžko,zachraňují tak max.sebe a svý kámoše.Za všechno můžou vaše levné peníze co se bankám válí na účtech a roupama neví co s nimi.Plebs se rozhodl spořit nebo nakupovat byty!!!No to je skandál,plebs musí být chudý a závislý pak nejlíp poslouchá.Přesně vědí kolik si od nás můžou vzít a kolik nám nechat.Kdyby tyto údaje neměli,museli by se chovat trochu jinak.

  3. Chcete výhodně investovat? Zkuste kurzové sázení na Fortuna ligu. Je to nejbezpečnější finanční produkt na českém trhu

  4. Creditas má od 4.10. 1,3% na SÚ a to do částky 350 000. Nevím, kde autor přišel na hranici 100 tisíc. Těch 350 je už několik let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *