Dodavatel energií Bohemia Energy je v problémech. Lidem zvyšuje zafixované ceny energií, na Slovensku náhle ukončil činnost a nechal klienty na holičkách

Jeden z největších tuzemských dodavatelů energií, společnost Bohemia Energy, se podle všeho ocitl v problémech, které mu způsobuje rychle rostoucí cena elektřiny a plynu. Nárůst je tak extrémní, že firma nestíhá zdražovat v běžných fázích, a tak přistupuje k výrazně protiklientským krokům, které jsou navíc na hraně zákona.

Firma klientům oznámila ztrojnásobení ceny plynu, přestože měli fixaci

Na sociálních sítích a v diskuzních fórech se objevily stovky zpráv o tom, že klientům Bohemia Energy přišel dopis, který jim ruší garantované ceny plynu či elektřiny. “Právě mi oznámili, že fixovanou cenu do konce roku 2023 za 1299Kč/MWh ruší a nahrazují tržní hodnotou, nebo fixní cenou 3400 Kč/MWh,” uvedl v diskuzi na serveru Mix24.cz Daniel.

Ačkoliv mám výslovně dobu určitou, stejně mám smůlu. To je prostě tak, když smluvní podmínky platí jen pro jednu stranu. Když vypovíte smlouvu vy, čeká vás sankce. Když je to obráceně dostanete “milostivou nabídku”, že můžete od smlouvy bezplatně ustoupit, pokud nesouhlasíte s dodatkem o navýšení ceny. Je to na soud a věřím, že v tom nebudu sám,” uvedl pro změnu Josef.

Součástí dopisu je vysvětlení takového kroku. “Abnormální výkyv cen energií zaskočil celý trh, včetně nás. Situace je natolik vážná, že žádný z dodavatelů nyní nemůže realizovat nákup energií za ceny, které bychom si představovali. Ani my tak bohužel poprvé v historii nejsme schopni pro vás nakupovat energie za podmínek, které jsme vám slíbili,” uvádí Bohemia Energy.

Problémy se mohou týkat stovek tisíců domácností. Bohemia Energy totiž patří k významným dodavatelům, který obsluhuje více než 400 tisíc odběrných míst.

Čtěte také: První velký dodavatel brutálně zdražil elektřinu. Ceny vyskočily na dvojnásobek, a to je teprve začátek

Foto: Shutterstock

Marketingová klička

Společnost klientům doporučuje přejít na tarify, ve kterých se cena pro zákazníky odvíjí od aktuálních cen na burze. To však není příliš výhodné, obzvlášť v době, kdy ceny na burzách neustále rostou. Naopak je to výhodné pro dodavatele, protože ten energii pouze přeprodá za aktuální cenu se svou přirážkou.

Mnozí zákazníci se teprve teď seznamují se zněním smluv, které s nimi měla společnost uzavřené. Ukazuje se přitom, že ona fixace byla spíše jen marketingovým pojmem a ve smluvních podmínkách se firma nezavazuje k dodávkám za fixní cenu, protože jde obvykle o smlouvy na dobu neurčitou.

Přesto však možná firma postupuje na hraně nebo již za hranou zákona. Je totiž velmi pravděpodobné, že prodejci energií této firmy klientům při prodeji takových tarifů slibovali, že ceny budou mít zafixované, ať se na trhu bude dít cokoliv. Ostatně, právě takovéto výkyvy jsou důvodem, proč lidé k fixacím přistupují.

Konec na Slovensku. A co Česko?

Spolumajitel společnosti Bohemia Energy, Jiří Písařík, kterého časopis Forbes označuje za jednoho z nejbohatších Čechů, pro server Seznam Zprávy uvedl, že situace je kritická. Podle něj je současné zdražení klientům vedlejší, protože se tu hraje o to, zda dodavatelské společnosti tento cenový skok vůbec přežijí.

Písařík zjevně nemluví do větru. Jeho slovenská firma Slovakia Energy totiž včera oznámila překvapivé ukončení činnosti a vyzvala své klienty, aby si urychleně našli jiného dodavatele. “Tlak na přechod k bezemisním zdrojům energie, spekulace s emisními povolenkami, dlouhá zima i očekávaný nárůst spotřeby kvůli rozvoji elektromobility ženou ceny energií na velkoobchodních trzích strmě vzhůru. Vzhledem k regulovanému trhu není z naší strany možné na tuto situaci adekvátně reagovat cenotvorbou,” uvádí společnost na svých webových stránkách.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
149 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments