Dodavatelé Bohemia Energy a Lumius ukončují zákazníkům fixace a vypovídají smlouvy. Možná neoprávněně, hlásí úřad a zahajuje vyšetřování

Obrovský nárůst cen plynu a elektřiny na světových burzách dostal nejprve do problémů dodavatele energií a následně i samotné domácnosti, na které se některé z těchto firem snaží přenést rostoucí náklady. Klienti však nemají takovou absorpční schopnost cenových skoků, a tak, když jim například dodavatel Bohemia Energy zvýšil cenu elektřiny na dvojnásobek, začali se ozývat.

Čtěte také: První velký dodavatel brutálně zdražil elektřinu. Ceny vyskočily na dvojnásobek, a to je teprve začátek

Nekalé praktiky Bohemia Energy

Energetický regulační úřad (ERÚ) dnes na svém webu informoval o tom, že zahájil prošetřování způsobu, jakým někteří dodavatelé lidem navyšují ceny, případně jim rovnou ukončují smlouvu. Šetření se aktuálně týká společností Bohemia Energy, Europe Easy Energy a Lumius. ERÚ má podezření na porušení zákona o ochraně spotřebitele, konkrétně potom podezření na užití zakázaných obchodních praktik.

Velké problémy hlásí tisíce zákazníků Bohemia Energy. Jde přitom o jednoho z největších dodavatelů energií na českém trhu. Ukazuje se však, že tento dodavatel lákal zákazníky na fixované, tedy ustálené ceny po určité období. Jakmile ale ceny na burzách začaly rychle stoupat, zákazníkům oznámil, že ve skutečnosti fixované ceny nemají. Právě to může být podle ERÚ nekalou obchodní praktikou.

Foto: Shutterstock

Výpověď smlouvy znamená vyšší ceny

Dalším velkým problémem je to, že Bohemia Energy a další společnosti přesvědčují zákazníky, aby ukončili své smlouvy, ve kterých mají cenu zasmluvněnou a přešli na pohyblivé ceny, které určuje burza. To je však podle Energetického regulačního úřadu velmi rizikové, obzvlášť v dnešní době, kdy nelze vyloučit další rychlý růst cen elektřiny a plynu.

Společnost Lumius potom čelí šetření především proto, že zákazníkům začala rozesílat dopisy, ve kterých je informuje o ukončení dodávek plynu. Tento dopis dostaly i některé teplárny, které zásobují teplem domácnosti.

Čtěte také: Trh s elektřinou a plynem pro domácnosti se hroutí. Dodavatelé odmítají nové zákazníky, nevyplatí se jim

Zákazníci se sice nemusí bát, že by skončili bez plynu či elektřiny, protože o jejich dodávky se postará dodavatel poslední instance. Ve skutečnosti si ale musí najít nového dodavatele, který jim však nabídne už aktuální, tedy velmi vysoké ceny.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments