Tohle Babiše nepotěší. Piráti natočili jeho tajný zámek za stovky milionů korun. “Daňový únik za 60 milionů a 10 let vězení”

Pirátská strana na poslední chvíli podnikla partyzánskou akci, kdy její zástupci navštívili luxusní zámeček Andreje Babiše ve francouzské vesnici Mougins. Jak vyšlo krátce před volbami najevo, premiér si chateau pořídil před dvanácti lety s pomocí velmi složitého finančního konstruktu, v němž byly zapojeny offshorové firmy. Tedy instrument, proti kterému Babiš jako politik vytrvale postupuje. Stále přitom není jasné, zda bylo vše po daňové stránce v pořádku, případně zda nedošlo k praní špinavých peněz.

Piráti v tomto případě zvolili model, který před více než rokem vynesl do křesla slovenského premiéra Igora Matoviče a jeho stranu. Právě Matovič se rovněž vydal do Francie, kde natočil honosnou vilu ministra financí Jána Počiatka a veřejně se tázal, z jakých zdrojů si na ni bývalý premiér vydělal. Zda bude mít pirátské video podobný dopad, na to si budeme muset ještě jeden den počkat.

Videem provází pirátský poslanec a kandidát na ministra spravedlnosti Jakub Michálek. “Důvodem ukrytí těchto vil a jejich skutečného vlastnictví v různých schránkových firmách a daňových rájích, je to, aby se premiér Babiš vyhnul placení daní ve Francii. Daňový únik se odhaduje asi na 60 milionů korun. Za takový daňový únik hrozí až deset let vězení,” říká Michálek na videu, když se prochází kolem rozlehlého pozemku.

Andrej Babiš se hájí tím, že neprovedl nic nezákonného a pouze využil nabídky realitní kanceláře. Dodává také, že tímto způsobem ve Francii nakupuje nemovitosti kdekdo. Zároveň uvedl, že žádné takové nemovitosti již nevlastní. Připouští však, že jsou zahrnuty v jeho svěřenských fondech.

Foto: obec Mougins / Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
132 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments