Ropa skokově zdražila. V zimě může cena benzínu překročit hranici 40 Kč za litr

Dodavatelé ropy na evropský trh si pro jednou zase užívají své výsostné postavení, byť se v minulých letech, kdy ceny této komodity spíše padaly, zdálo, že takové časy už se nevrátí. Jenže stalo se. Už tak vysoké ceny ropy teď znovu prudce vzrostly, a to poté, co se skupina OPEC+ rozhodla, že nenavýší těžbu způsobem, který by odpovídal zvýšené poptávce. Bude se držet svého plánu postupného navyšování, který však poptávku uspokojuje jen těsně. Cena této suroviny tak může dále růst, což je pochopitelně v zájmu těžařů ze zemí, jako je Rusko či Saúdská Arábie.

Benzín už je za 36 Kč a bude hůře

Cena ropy proto v posledních dnech vzrostla na hodnoty, které tu byly naposledy před sedmi lety. Majitelé čerpacích stanic přitom zareagovali nečekaně rychle a nárůst do cen benzínu a nafty promítli prakticky okamžitě. Cena Naturalu 95 tak na některých pumpách už překročila hranici 36 Kč za litr a nafta stojí už i více než 35 Kč, jak vyplývá z informací serveru Český benzín. Pochopitelně lze stále najít čerpací stanice, které nabízejí nižší ceny. Nutně jich ale bude stále méně, protože cena ropy dále zdražuje.

OPEC a jeho spojenci využívají situaci, kdy energie celosvětově prudce zdražují, a vyhlížejí strmý růst svých ropných příjmů. Tyto příjmy zemím jako Saúdská Arábie nebo Rusko umožní snáze zalátat díry ve státním rozpočtu, které tam vznikly v důsledku pandemie a souvisejícího dramatického propadu ropných příjmů,” vysvětlil situaci ekonom Lukáš Kovanda na svém blogu.

Foto: Shutterstock

Hranice 40 Kč může padnout do konce roku

Problém spočívá v tom, že na trhu chybí ropa od “břidličných těžařů” ze Spojených států amerických. Ti museli dramaticky omezit těžbu v průběhu pandemie, kdy ceny ropy klesly na úrovně, kde se tato náročná těžba nevyplácela. Nájezd těžby v nových časech je přitom pomalý a nějakou dobu potrvá, než tato ropa začne globální trh saturovat.

Západní země si pod sebou také řežou větev tím, že na trh nepouští bohaté zásoby ropy z Íránu, který čelí sankcím.

Podle Lukáše Kovandy tento vývoj nevěstí nic dobrého a do konce roku tak budou ceny ropy dále stoupat, stejně jako rychle rostou ceny elektřiny a plynu. Řidiči to každopádně pocítí opravdu citelně. “Vzhledem k politice kartelu OPEC a jeho spojenců a k vývoji cen ropy či plynu na světovém trhu nelze vyloučit vzestup cen benzínu v ČR letos v zimě až ke 40 korunám za litr,” uvedl ekonom.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments