Ropa skokově zdražila. V zimě může cena benzínu překročit hranici 40 Kč za litr

Dodavatelé ropy na evropský trh si pro jednou zase užívají své výsostné postavení, byť se v minulých letech, kdy ceny této komodity spíše padaly, zdálo, že takové časy už se nevrátí. Jenže stalo se. Už tak vysoké ceny ropy teď znovu prudce vzrostly, a to poté, co se skupina OPEC+ rozhodla, že nenavýší těžbu způsobem, který by odpovídal zvýšené poptávce. Bude se držet svého plánu postupného navyšování, který však poptávku uspokojuje jen těsně. Cena této suroviny tak může dále růst, což je pochopitelně v zájmu těžařů ze zemí, jako je Rusko či Saúdská Arábie.

Benzín už je za 36 Kč a bude hůře

Cena ropy proto v posledních dnech vzrostla na hodnoty, které tu byly naposledy před sedmi lety. Majitelé čerpacích stanic přitom zareagovali nečekaně rychle a nárůst do cen benzínu a nafty promítli prakticky okamžitě. Cena Naturalu 95 tak na některých pumpách už překročila hranici 36 Kč za litr a nafta stojí už i více než 35 Kč, jak vyplývá z informací serveru Český benzín. Pochopitelně lze stále najít čerpací stanice, které nabízejí nižší ceny. Nutně jich ale bude stále méně, protože cena ropy dále zdražuje.

OPEC a jeho spojenci využívají situaci, kdy energie celosvětově prudce zdražují, a vyhlížejí strmý růst svých ropných příjmů. Tyto příjmy zemím jako Saúdská Arábie nebo Rusko umožní snáze zalátat díry ve státním rozpočtu, které tam vznikly v důsledku pandemie a souvisejícího dramatického propadu ropných příjmů,” vysvětlil situaci ekonom Lukáš Kovanda na svém blogu.

Foto: Shutterstock

Hranice 40 Kč může padnout do konce roku

Problém spočívá v tom, že na trhu chybí ropa od “břidličných těžařů” ze Spojených států amerických. Ti museli dramaticky omezit těžbu v průběhu pandemie, kdy ceny ropy klesly na úrovně, kde se tato náročná těžba nevyplácela. Nájezd těžby v nových časech je přitom pomalý a nějakou dobu potrvá, než tato ropa začne globální trh saturovat.

Západní země si pod sebou také řežou větev tím, že na trh nepouští bohaté zásoby ropy z Íránu, který čelí sankcím.

Podle Lukáše Kovandy tento vývoj nevěstí nic dobrého a do konce roku tak budou ceny ropy dále stoupat, stejně jako rychle rostou ceny elektřiny a plynu. Řidiči to každopádně pocítí opravdu citelně. “Vzhledem k politice kartelu OPEC a jeho spojenců a k vývoji cen ropy či plynu na světovém trhu nelze vyloučit vzestup cen benzínu v ČR letos v zimě až ke 40 korunám za litr,” uvedl ekonom.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

22 názorů k článku “Ropa skokově zdražila. V zimě může cena benzínu překročit hranici 40 Kč za litr

 1. Dělají si ty kur.. z lidí již pr… ?!!! O 30-40% dražší elektrika o 15-20% Plyn a ještě benzín za 40kč litr ?!!! Co si ty svině myslí že každý má v Evropě výplatu 2 tis. € a více ?!!!

  1. Uz je to vic u plynu, skocilo to za 2 dny o 60% a el. jde nahoru porad, jeste se to nezastavilo… EU si pod sebou podrezava vetev na ktere se uz drzi jen jednou rukou. Nemuzou za to pouze OPEC a Rusko..

  2. To, že ty máš hovno, nikoho nepřekvapuje Karle. Vís, než hovno sis nezasloužil, nezasluhuješ a nikdy nezazloušíš.

 2. Když před pár lety stála ropa 146 dolarů za barel, benzín stál 36 Kč. Teď je ropa 81 dolarů a benzín stojí 36 Kč. Dolar v té době byl 24 Kč, teď je 22 Kč. Kdopak nám tady lže? Není to jenom další negativum zkurveniny jménem Greendeal?

  1. To se můžete vsadit, že za tím zdražováním stojí green deal, respektive bruselští byrokratičtí šmejdi a taky německý establischment. Tahle snobská vrchnost by zase ráda poroučela větru a dešti.

   1. Ne Evropa ale voliči idioti kteří volí strany a politiky kteří tu to likvidaci Evropy podporují jsou hlavni přičinou všeho zla ať migrace tak zdražování elektřiny a plynu prosazování elektro aut a dalších svinstvech !!! Proto je duležité NEVOLIT – Piráty Zelené Top09 lezoucí Eu a darebakum v Bruselu do zadku !!! VOLTE SPD NEBO TRIKOLORU STRANY PRO ČESKOU ZEM NE EU !!!

  2. Vše je jen politika. Těm je jedno,že lidi nebudou mít na chleba,hlavně že oni budou mít. Narazili zlatou žílu.

  1. Debile tohle je “práce” ksindlu z Eu a Ep které hájíte ! Dalši kdo na tom má obrovský podíl jsou ti Zeleno- Rudí ze stran – Zelení a Piráti + celá ta neomarxistická frakce v Ep !!! Je potřeba volit Spd nebo Trikoloru !!!

    • Firmám Andreje Babiše se dařilo čerpat peníze ze státního rozpočtu i přesto, že se dlouhodobě řeší jeho střet zájmů. Objem financí, které do premiérových firem přitekly, je však mnohem větší, než je zjistitelné z běžně dostupných zdrojů.

     
    Sněmovní komise se bude zabývat Pandora Papers

    • Šéf finančního úřadu Libor Kazda bude vypovídat před sněmovní komisí ohledně Pandora Papers. Poslanci chtějí vědět, zda se jeho úřad v minulosti zabýval transakcemi Andreje Babiše, které vedly k nákupu nemovitostí ve Francii.

     

 3. Co jste čekal supi nalitavaji na mršinu kdo rychle urve víc,a my můžeme jen čumět.naseho už tady neni nic, energeticka bezpečnost státu je pojem z učebnice dějepisu.od toho se odvíjí konkurenceschopnost, vaše konto atd..takže bába i slavná opo.muzou kecat jak to budou po volbách řešit,házet procenty,ale neudělají s tim nic.pockejte po volbách,jen hlupák si myslí že se něco změní.proč by nezdržovali když mají přesné údaje o tom kolik sporite a za co utrácíte.

   1. Karle běž s SPD , Japoncem , Trikolorou do prdele!! My, Češi jsme SPOLU. Jiná cesta pro nás není!

  • Firmám Andreje Babiše se dařilo čerpat peníze ze státního rozpočtu i přesto, že se dlouhodobě řeší jeho střet zájmů. Objem financí, které do premiérových firem přitekly, je však mnohem větší, než je zjistitelné z běžně dostupných zdrojů.

   
  Sněmovní komise se bude zabývat Pandora Papers

  • Šéf finančního úřadu Libor Kazda bude vypovídat před sněmovní komisí ohledně Pandora Papers. Poslanci chtějí vědět, zda se jeho úřad v minulosti zabýval transakcemi Andreje Babiše, které vedly k nákupu nemovitostí ve Francii.

   

  1. Nikoho to nezajímá Havloidní zmr.. !!! Tahni otravovat na Reflex pod jmenem Martin Halášek !!! STOP HAVLOIDUM DEMO ŽUMPĚ MILIONU CHVILEK !!!

   1. Ten pán Martin Halašek tě musí denně mlátit, rudý blbe. Já se nejmenuji ani Martin, ani nemám jméno s háčkem a čárkou. Co budeš dělat ted?

   2. Ty jsi rudý hovado dost na dně a mimo co? Všude vidíš nějakého Haláška..Bože ty jsi rudý hnis!!!

 4. Tak u těchto dvou pump na fotkách stoprocentně dřív než v zimě. Ještě chybí Shell a OMV a je to asi tak vše. Největší zloději na trhu s pohonnými hmotami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *