Největší dodavatel elektřiny českým domácnostem se rozhodl dramaticky navýšit své ceny. Společnost ČEZ vydala nové ceníky, ze kterých vyplývá, že zafixované ceny si teď mohou Češi od této státem ovládané firmy pořídit o více než 60 % dráže než dosud. Navíc jde o krok rozhodující hráče na trhu, který do značné míry určuje i to, jak se zachovají konkurenti. Ti už avizovali, že ceny rovněž zvýší.
Čtěte také: Je to tady. ČEZ brutálně zdražil elektřinu. Ostatní dodavatelé na jeho krok čekali, budou rychle následovat
ČEZ čeká skvělé období, české domácnosti krušné časy
Vlastně by nebylo čemu se divit. Vždyť neustále slyšíme, jak ceny elektřiny na evropských burzách rostou. To je pochopitelně pravda a do koncových cen to tím či oním způsobem musí zohlednit všichni ti dodavatelé, kteří elektřinu pro své zákazníky pouze nakupují.
V případě ČEZu je tomu ale přeci jen trochu jinak. Tato společnost není v první řadě dodavatelem, ale především výrobcem elektrické energie. Vlastní řadu uhelných, plynových, ale také jaderných elektráren. Je to právě díky nim, že Česká republika dokáže plně pokrýt svou spotřebu elektřiny z vlastní výroby a ještě ji může exportovat.
Není tedy vlastně divu, že v době, kdy je elektřiny v celé Evropě nedostatek a její cena raketově stoupá, těší se ČEZ na pohádkové zisky. To se odráží také v nárůstu cen akcií této společnosti. Jen za poslední čtvrtrok se jejich cena zvedla přibližně o 40 %. To je přitom nárůst, jaký tento energetický kolos dlouho nepamatuje.
Úvaha investorů je jednoduchá. Aniž by se ČEZu nějak zvlášť navyšovaly náklady, dramaticky vzrostou jeho příjmy z prodeje elektřiny. To povede k významným ziskům.
A právě akcie jsou vlastně tím problémem, co stojí za dramatickým nárůstem cen elektřiny pro domácnosti. ČEZ je sice stále považován za státem ovládnou firmu. Stát by přitom teoreticky mohl zohlednit negativní dopad vysoké ceny elektřiny na domácnosti a nařídit tak státní firmě, aby elektřinu prodávala za stejné ceny jako dosud, případně jen mírně vyšší. Tím by byl vyslán zároveň signál do trhu, protože konkurence by si nemohla dovolit zdražovat o tolik, protože by jí zákazníci utekli k ČEZu.

Stát nemůže ceny elektřiny ČEZ nařídit
Jenže ČEZ je sice státem dominantně ovládán, nikoliv ale stoprocentně vlastněn. To jsou právě ty akcie na burze, které si může pořídit každý zájemce. Stát se totiž v minulosti uchýlil k poněkud podivnému konstruktu, kdy z ČEZu udělal polostátní společnost. Ponechal si 70% podíl, který jí umožní tento kolos strategicky ovládat, ovšem skutečnost, že firma musí hledět i na uspokojování zájmů minoritních akcionářů, jí nutí postupovat po obchodní stránce zcela tržně. Pokud tak má možnost zvýšit ceny elektřiny, musí to s ohledem na zájmy svých soukromých akcionářů učinit. Jinak by mohla mít velký problém.
Na jedné straně sice stát po ČEZu nemůže žádat, aby občany z hlediska své cenotvorby šetřil, na straně druhé však tento polostátní kolos žádá státní garance cen elektřiny v rámci výstavby nových jaderných bloků.
Foto: Shutterstock