Domácnosti se nedoplatí, ale ČEZ počítá rekordní zisky. Proč brutálně zvedl cenu elektřiny, když ho výroba stojí stále stejně?

Největší dodavatel elektřiny českým domácnostem se rozhodl dramaticky navýšit své ceny. Společnost ČEZ vydala nové ceníky, ze kterých vyplývá, že zafixované ceny si teď mohou Češi od této státem ovládané firmy pořídit o více než 60 % dráže než dosud. Navíc jde o krok rozhodující hráče na trhu, který do značné míry určuje i to, jak se zachovají konkurenti. Ti už avizovali, že ceny rovněž zvýší.

Čtěte také: Je to tady. ČEZ brutálně zdražil elektřinu. Ostatní dodavatelé na jeho krok čekali, budou rychle následovat

ČEZ čeká skvělé období, české domácnosti krušné časy

Vlastně by nebylo čemu se divit. Vždyť neustále slyšíme, jak ceny elektřiny na evropských burzách rostou. To je pochopitelně pravda a do koncových cen to tím či oním způsobem musí zohlednit všichni ti dodavatelé, kteří elektřinu pro své zákazníky pouze nakupují.

V případě ČEZu je tomu ale přeci jen trochu jinak. Tato společnost není v první řadě dodavatelem, ale především výrobcem elektrické energie. Vlastní řadu uhelných, plynových, ale také jaderných elektráren. Je to právě díky nim, že Česká republika dokáže plně pokrýt svou spotřebu elektřiny z vlastní výroby a ještě ji může exportovat.

Není tedy vlastně divu, že v době, kdy je elektřiny v celé Evropě nedostatek a její cena raketově stoupá, těší se ČEZ na pohádkové zisky. To se odráží také v nárůstu cen akcií této společnosti. Jen za poslední čtvrtrok se jejich cena zvedla přibližně o 40 %. To je přitom nárůst, jaký tento energetický kolos dlouho nepamatuje.

Úvaha investorů je jednoduchá. Aniž by se ČEZu nějak zvlášť navyšovaly náklady, dramaticky vzrostou jeho příjmy z prodeje elektřiny. To povede k významným ziskům.

A právě akcie jsou vlastně tím problémem, co stojí za dramatickým nárůstem cen elektřiny pro domácnosti. ČEZ je sice stále považován za státem ovládnou firmu. Stát by přitom teoreticky mohl zohlednit negativní dopad vysoké ceny elektřiny na domácnosti a nařídit tak státní firmě, aby elektřinu prodávala za stejné ceny jako dosud, případně jen mírně vyšší. Tím by byl vyslán zároveň signál do trhu, protože konkurence by si nemohla dovolit zdražovat o tolik, protože by jí zákazníci utekli k ČEZu.

Jaderná elektrárna Temelín. / Foto: Shutterstock

Stát nemůže ceny elektřiny ČEZ nařídit

Jenže ČEZ je sice státem dominantně ovládán, nikoliv ale stoprocentně vlastněn. To jsou právě ty akcie na burze, které si může pořídit každý zájemce. Stát se totiž v minulosti uchýlil k poněkud podivnému konstruktu, kdy z ČEZu udělal polostátní společnost. Ponechal si 70% podíl, který jí umožní tento kolos strategicky ovládat, ovšem skutečnost, že firma musí hledět i na uspokojování zájmů minoritních akcionářů, jí nutí postupovat po obchodní stránce zcela tržně. Pokud tak má možnost zvýšit ceny elektřiny, musí to s ohledem na zájmy svých soukromých akcionářů učinit. Jinak by mohla mít velký problém.

Čtěte také: Panika na trhu s elektřinou a plynem se prohlubuje. Významný dodavatel začal odmítat nové zákazníky, alternativy rychle mizí

Na jedné straně sice stát po ČEZu nemůže žádat, aby občany z hlediska své cenotvorby šetřil, na straně druhé však tento polostátní kolos žádá státní garance cen elektřiny v rámci výstavby nových jaderných bloků.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

23 názorů k článku “Domácnosti se nedoplatí, ale ČEZ počítá rekordní zisky. Proč brutálně zvedl cenu elektřiny, když ho výroba stojí stále stejně?

  1. Jsou to nenažrané svině – od Eu a jejich zkurve…. povolenek po prodejce elektřiny !!! To samé je u plynu – jak je možné že v Maďarsku ho mají domácnosti o11% levnějši i po zdražení v řijnu 2021 než je tomu v Čr ?!! Jak je možné že nafta v Rakousku v okolí Lince stojí 1.25€ a v Čr 34-34.50 ? Jak je možné že v Německu stojí 1kg Nutelli 3.49€ v Čr 139kč deo spray Fa 1.49€ v Čr 69kč bonboniera 200g plněná whiskou 2.9€ v Čr kolem 100kč jahodový džem 340g 1.69€ v Čr kolem 58kč atd.atd. ?!!! V ČR JSOU EXTRA ZLODĚJI !!!

    1. Jeď se nažrat Nuttely ke skopčákům-přijdeš na jiný myšlenky-zkurvený komunisto !!!

      1. Primitivmí hovado volič ksindlu z bandy Spolu se nám opět ukázalo že ?!! Kde neni slušný protiargument přichází od ubožáku z Demo žumpy odvracení od tématu a urážky !! A to to svinstvo ta to luza zde má vladnout ? X % Čechu jsou opravdu nepoučitelní idioti !!

  2. něco shnilého je ve státě …….
    roční vyúčtování se dostávalo začátkem září
    letos prvně o měsíc později až po volbách
    jsem drobným akcionářem ČEZ,
    ale toto se mi vůbec nelíbí

  3. To je pěkně blbý článek. Jestliže má CEZ produkci a dodavku nasmlouvanou prave az ty tri roky dopredu, tak nemuze byt uz z podstaty schopen zásobovat příliv statisíců žárovkařů od jiných jen proto, ze se cena zvedla. Jako téměř státní firma ale má povinnost lidi připojit – dodavatel posledni instance. Akorát tu elektřinu pak musí dodatečně nakoupit ( nemůže již domluveným kontraktům ohnout loket s tím, ze sami máme malo). Je rozdil když nad rámec již nasmlouvaneho připojit pár jednotek desítek ba i stovek přípojek do roka anebo pokud počet nařízených přípojek behem pár dnů skočí o několik desítek tisíc, to je problém. Je to podobné jako v jakékoli firme, kapacitu máte v podstatě vyprodanou a naráz MUSÍTE zvýšit dodávky o desítky procent. CEZ stejně jako jakakoli jiná firma nemůže nechat odstavené a zakonzervované výrobní kapacity jen proto, aby měl v každém okamžiku rezervy pro chudáky, kteří paběrkovali na zbytcích, které se v době “přebytků” daly koupit právě proto, ze elektřinu nelze nijak jednoduše skladovat…., Anebo by klidně mohl, ale pak by jsme v účtech za elektřinu platili i tu kozervaci a nevýrobu elektráren,…a cena by byla asi daleko vyšší než je současné zdražení.

    1. Elektřina nejde skladovat?, Říká ti něco slovo-akumulátor, Joudo ?

    2. Znárodnit. To mělo být dávno enrgetické zdroje, vodní zdroje, těžbu surovin a dopravu zejména železnici.

  4. Je možné, že potřebují naakumulovat kapitál na výstavbu dalších jaderných bloků, protože EUzrůdy dělají vše proto, aby nebylo možné na to získat standardní bankovní úvěr.
    Jinak EU plánuje zdražení elektřiny na násobky současných cen (v Německu už to zelení zčásti prosazují), takže pokud nám ČEZ postaví jádro, budeme na tom líp než většina západních států EU, včetně Německa.

    1. V čem na tom budeme líp? Mluvíš za akcionáře ČEZu? Pokud bys četl pozorně, už dneska jsme exportér přebytku el.energie a přesto ceny letí nahoru nejen v exportu, ale stejně tak domácím spotřebitelům. Další jádro = vyšší export. Dobrá prognóza pro vlastníky, tím spíš když novou JE postaví s přispěním státu.

  5. Už ten nadpis je špatně. Jak ho může stát stejně? Copak cena povolenek nestoupá?Cena uhlí? Cena plynu od začátku roku? A nařídit firmě ,aby prodávala levněji? Nejsme v Číně,i čez musí nakupovat na burze,to by po něm hned sahla EU komise. Samo že má Čez výrobní rezervu a je pro ně výhodný jet naplno,tam je totiž lepší účinnost. Další jádro=vyšší export? To je asi blbost. Odstavují se uhelky už dnes a čím se budou “krmit” ty nařízený elektroauta? Když řidič přijede
    domů večer,tak mu to solár do rána nenabije.
    A proč by stát neručil za garance ceny kw z jádra, Když nekompetentně nařizuje, kdo bude jaderku stavět? Tahá politiku,nebo spíš pomstu do byznysu.
    A lid si zvolil,tak bude mít západní zboží a kw za západní cenu. Nikdo nestaví továrnu, která se nevyplatí.Právě asi za současné a vyšší ceny by se to rentovalo postavit ,ale za ceny minulé ne.
    Finové a Maďaři vybrali jinak.

  6. Nevím kdo mě osvítil,asi čez, ale vybral jsem úspory a nakoupil akcie. A pak už letěla křivka nahoru.

  7. No a? Nemáš na elektriku,elektroměr odpojíme,odvezeme,vychladnete-zaplatíte !!

  8. Autor píše kraviny. Výroba stojí sice pořád stejně, ale ČEZ má vyprodanou produkci. A aby za zákona nově příchozí uspokojil, musí tu elektřinu někde kopit. A kde ? No přece na burze. Je to těžké na pochopení… A ČEZ se zodpovídá akcionářům. A to věem, ne jenom majoritáři.

    1. Ale houby,
      ČEZ svojí elektřinou krmí skoro celou republiku pořád, nikdo jiný tu pořádný blok postavený nemá, jenom jeden paroplyn, teď si nevzpomínám kde to je, myslím, že v Ledvicích, název provozovatele mi už vypadl z hlavy a nechce se mi to hledat.
      Akorát se to do teďka honí přes všelijaké vykuky, kteří nevlastní ani zdroje, ani rozvodné soustavy, akorát se na tom přiživují.
      Když z toho ti překupníci vypadnou, žádný problém to neznamená, spíše naopak. Rozvodné sítě taky postavené jsou, nic není třeba budovat (kromě přípojek k novostavbám).
      Firmám dát slevu nemůžou, to by řvala Evropská uhnije, že je neoprávněně zvýhodňujeme.
      Ale mohl by se například vyhlásit stav energetické nouze, s tím, že pro domácnosti zůstane cena původní, snížený výdělek si stát odečte ze svých dividend a minoritní akcionáři dostanou vyplaceny dividendy podle tržních cen.
      Minoritních akcionářů je 30% a firmy žerou daleko více než 50% elektřiny. Ale to by nové vládě muselo na lidech opravdu záležet.

  9. Dobrý den, co se pořád rozebirá zdražování, burzy, inflace a nyní zdražování energii??!! Vše je jen hra a manaskove divadlo pro lidi, které odirají nenazrani kapitáni průmyslu a korporací, aby si mohli kupovat šťavnaté holčičky, ještě luxusnější auta a víc nemovitosti, tak klídek a cauky mnauky 🤔🤔🤔😜😜🖕🖕🖕🍖🍖🍖🐷

  10. Nevím co se všichni diví, chtěli demokracii a tržní ekonomiku a o tom to je, neviditelná ruka trhu narovnává pokřivený trh, i když máme se soudruhy z Reichu podepsané dodávky elektřiny za dumpingové ceny , tak ji musíme dodat, co na tom že v Reichu se smějí co jsme za blbce a že oni na naše konto prosazují Green politiken, dobře nám tak….takže se nedivte a plaťte blbečci…….

  11. Toto je vyjádření ČEZ:
    Cenu stávajícím zákazníkům neměníme. Smlouvy včetně fixací zůstávají stejné.
    Novými tarify reagujeme na vysokou poptávku a odliv zákazníků od nespolehlivých dodavatelů, pro které jsme nemohli nakoupit elektřinu s předstihem.
    Cenu novým zákazníkům garantujeme na 1 – 3 roky.

  12. Cena emisní povolenky vzrostla od dubna 2021 do října 2021 3x z cca 20€ na 60€.
    Cena plynu je úplně mimo. Začnou se zavírat provozy, které používají zemní plyn ke své technologii, protože ta cena už nejde promitnout do ceny výrobků. Green deal začal.

  13. Mě smlouva na fixaci ceny letos k 8.10.21 skončila…přechod k Bohemii za ty jejich sliby bylo jedno velké fiasko…jsem zpět u ČEZu…ať jsem dělal, co jsem dělal…tomu navýšení se utéct nedalo

  14. Naprosto v pořádku. Je to.akciova společnost, která se zodpovídá akcionářům a primárně má generovat zisk. Charita je někdo jiný.

  15. no nic pujdem stávkovat at zruší jaderné elektrarny všechny nás ohrožují a ještě budem platit takové ceny to mužem kupovat drahou elektřinu ze zahraničí

Comments are closed.