Ivan Bartoš se přepočítal. Piráti zaplatili kampaň Starostům, sami teď nedostanou skoro nic

Největším příběhem těchto voleb se stává jednoznačně naprosto spektakulární debakl Pirátské strany. Pravda, často se skloňuje konec tradičních stran KCŠM a ČSSD v Poslanecké sněmovně, ale ten se do značné míry očekával.

Co naopak nečekal vůbec nikdo, to je volební výsledek Pirátů, který vyústil v zisk celých čtyř mandátů v Poslanecké sněmovně. V předchozích volbách přitom získali celých 24 mandátů a v těchto si mysleli na ještě podstatně lepší výsledek. K tomu je dlouhou dobu opravňovaly průzkumy, které koalici PirStan, ve které Piráti tvořili zdánlivě výrazně silnější subjekt, přisuzovaly vítězství ve volbách až s třiceti procenty hlasů. Pak ale nastal propad až na výsledných 15,5 %.

To byla ale jen část celého problému a zdaleka ne ta nejhorší. Jak Piráti v průběhu sčítání hlasů s hrůzou zjistili, z nějakého důvodu voliči této koalice kroužkovali dominantně kandidáty Starostů a nezávislých. A tak došlo k naprostému paradoxu. Přestože měl STAN na kandidátkách méně lidí a na horších místech, nakonec získal 33 mandátů a Piráti pouhé 4.

Největším proponentem koalice se Starosty byl v Pirátské straně její předseda Ivan Bartoš a jako takový za volební debakl nese zodpovědnost. Celá situace přitom nese skutečně bizarní rysy, a to v mnoha rovinách.

Co si Piráti v rámci šoku, který vstřebávají, možná ještě neuvědomili, je vážný problém s financemi, který budou mít. Strana vydala za společnou kampaň 32 milionů korun, zatímco STAN pouhých 16 milionů. Odpovídalo to předpokladu, že Starostové budou mít i přibližně poloviční zisk mandátů.

Ty jsou přitom klíčové pro pravidelný roční příspěvek od státu. Za jeden poslanecký mandát náleží straně 900 tisíc korun ročně. Starostové tak budou každý rok inkasovat do své stranické kasy 29,7 milionu korun. A co Piráti? Ti dostanou ročně jen 3,6 milionu korun.

To může být pro stranu skutečně velkým problémem. Za dobu, co je v Poslanecké sněmovně, se totiž rozrostla a zprofesionalizovala. Ostatně, dosavadních 24 poslaneckých mandátů zajišťovalo do kasy stabilní příjem ve výši 21,6 milionu ročně. Teď to však bude šestkrát méně.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments