Andrej Babiš má zřejmě plán, jak zůstat premiérem. Vyslal jedovatý vzkaz. “Ještě uvidíme, jak to bude”

Premiér Andrej Babiš sice po volbách pogratuloval koalici Spolu k vítězství, ovšem svá slova spíše procedil a bylo na něm znát, jak moc je mu to nepříjemné. Na tiskové konferenci následně nicméně oznámil, že se nemíní vzdát a že vlastně považuje za vítěze voleb Hnutí ANO, pokud jde o počet mandátů, které ta která strana získala.

V tom má pravdu, protože ANO je jednoznačně nejsilnější stranou ve Sněmovně, a to rovnou dvojnásobně nad druhou ODS. Zároveň však jejích 72 mandátů nestačí k tomu, aby sestavila vládu, a to ani s hlasy SPD. Naopak, koalice Spolu a PirStan už podepsaly memorandum o tom, že vládu sestaví společně.

Babiš spoléhá na slib Miloše Zemana, který prezident učinil před volbami a ve kterém uvedl, že pověří sestavením vlády tu stranu, která bude mít v Poslanecké sněmovně nejvíce mandátů. V tomto ohledu se naplnily předpoklad, že to bude právě Hnutí ANO.

Andrej Babiš přitom nelení. Hned v neděli se vydal za prezidentem do Lán, který v době schůzky zřejmě už musel být ve velmi špatném zdravotním stavu, protože ho krátce poté odvezla záchranka do Ústřední vojenské nemocnice.

Následně se Andrej Babiš vyjádřil k povolební situaci na Facebooku. Z jeho vyjádření zřejmě nebudou mít radost příznivci koalic Spolu a PirStan, protože premiér se v žádném případě nemíní vzdát a z jeho vzkazu vyplývá, že už má plán, jak chystanou vládu těchto koalic překazit.

Na první pohled se zdá, že projekt pětikoalice vyhnat Babiše z politiky zafungoval. Ale jestli to tak je, ukážou následující měsíce,” napsal premiér na svůj profil. Přinejmenším tak naznačil, že nová vláda s důvěrou jen tak nevznikne. Prezident může dát pověření k sestavení vlády dvakrát, přičemž ani v jednom z nich není určeno, za jak dlouho má vláda vzniknout.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
99 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments