Ke složení vlády stačí 4 strany. Piráti nejsou potřeba

Volební výsledky jsou sečteny a aktuálně vše směřuje k tomu, že bude sestavena vláda z dosud opozičních stran. Ty se seskupily do dvou koalic Spolu a PirStan. První jmenovaná uspěla nad očekávání a volby vyhrála. Ta druhá naopak v celkovém součtu zaostala za očekáváním. V rámci této koalice však vzešel jednoznačný vítěz, a to hnutí STAN. Naopak Piráti na kandidátkách zcela propadli a získali pouhé čtyři mandáty.

Dosud se počítalo s tím, že pokud vládu sestaví koalice PirStan a Spolu, potom to bude koalice fakticky pěti různorodých stran. Už před volbami mnozí formulovali obavy z toho, jak by taková vláda byla stabilní, obzvlášť, když by v ní zasedala pravicová ODS a spíše levicoví Piráti.

Voliči však rozhodli přeci jenom jinak. Celkem obě koalice získaly 108 mandátů, což je velmi pohodlná většina. Dokonce si může dovolit nevzít do vlády Piráty se 4 poslanci. Čtyřčlenná vláda tvořená ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by stále měla 104 hlasů v Poslanecké sněmovně, což bohatě stačí k vládnutí. Koalice by potom nemusela podstupovat tak široké kompromisy, jakých by se musela dopouštět, pokud by Piráti ve vládě byli.

Je pochopitelně otázkou, zda to nakonec dopadne tímto způsobem. Krátce po volbách koalice PirStan deklarovala jednotu, což by znamenalo, že půjdou spolu do vlády, nebo do opozice. Na druhé straně, vyjednávání o koalici může přinést zase nové impulsy.

Je také možné, že Piráti do vlády sami od sebe nebudou chtít vstoupit, protože jejich výsledek je slabý a budou se snažit o reformaci spíše v opozici.

Foto: Spolu

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
70 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments