Volby vyhrála koalice Spolu. Andrej Babiš je na odchodu z politiky

Volby do Poslanecké sněmovny těsně vyhrála koalice Spolu, která v závěru sčítání předstihla po celou dobu vedoucí Hnutí ANO. Ale i kdyby strana premiéra Andreje Babiše volby procentuálně vyhrála, měla by skládání vlády extrémně složité. Do Sněmovny se totiž nedostala žádná z menších stran, a tak nemá přirozené partnery ke složení vlády. Matematicky naopak více než dobře vychází koalice Spolu a PirStanu.

Tyto koalice už dnes deklarovaly zájem sestavit vládu společnými silami. Vedoucími silami této koalice budou ODS a překvapivě také STAN. Tato původně menší strana koalice PirStan totiž svého partnera doslova převálcovala. Voliči vykroužkovali představitele Starostů a nezávislých a prakticky zcela opomenuli Piráty. Ti budou mít zřejmě pouze čtyři poslance a nedokáží ani složit vlastní poslanecký klub.

Tyto volby jsou přinejmenším dočasnou konečnou v Poslanecké sněmovně pro tradiční levicové strany, tedy ČSSD a KSČM. Ani jedna z nich do Sněmovny nepronikla. Těsně před branami zůstala také Přísaha Roberta Šlachty.

Oproti minulým volbám oslabilo SPD, které získalo 9,5 % hlasů. Nenaplnily se tak předpoklady, že by to mohla být strana Tomia Okamury, která by dokázala s Hnutím ANO sestavit vládu.

Podle rozložení sil v nové Poslanecké sněmovně míří Andrej Babiš do opozice. Před volbami přitom deklaroval, že v takovém případě by z politiky odešel a vrátil by se do byznysu.

Foto: Spolu

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
68 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments