Bohemia Energy náhle ukončila činnost. Až milion domácností je bez dodavatele elektřiny a plynu, musí hledat nového za výrazně vyšší ceny

Největší alternativní dodavatel energií, společnost Bohemia Energy, náhle ukončila činnost. Plyn a elektřinu přitom dosud poskytovala více než 900 tisícům domácností, a to jak pod svou značkou, tak pod značkou dceřiných firem. Končí však i ty: Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie.

Náhlý konec Bohemia Energy

K tomuto razantnímu kroku nás přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích, kdy cena obou dodávaných komodit je nyní třikrát vyšší, než byla v loňském roce. Vždy jsme se pro Vás snažili zajistit co nejvýhodnější podmínky, ale tento bezprecedentní nárůst nám to již nadále neumožňuje,” uvedla společnost na svých webových stránkách.

Bohemia Energy tak o pár týdnů později následuje osud své slovenské sestry Slovakia Energy. Také ta na Slovensku ukončila činnost.

Foto: Shutterstock

Firma končí s okamžitou platností

Bohemia Energy přitom přestává plyn a elektřinu do domácností dodávat s okamžitou platností. To však neznamená, že lidé nebudou mít jak svítit a topit. Úlohu dodavatele v tomto případě přebírá takzvaný “dodavatel poslední instance”. Podle distribuční zóny a typu energie jde o společnosti jako ČEZ, E.ON, Pražská energetika, Innogy či Pražská plynárenská.

Čtěte více: ČEZ, E.ON či Pražská plynárenská kolabují pod náporem klientů od zkrachovalé Bohemia Energy

Bohemia Energy neustála dramatický nárůst cen elektřiny a plynu na burzách. V minulých týdnech začala svým klientům rozesílat dopisy, ve kterých je informovala o tom, že jim navyšuje ceny odebíraných energií, a to navzdory platným fixacím. Tisíce zákazníků se obrátily na Energetický regulační úřad, který zahájil šetření.

Čtěte také: Panika na trhu s elektřinou a plynem se prohlubuje. Významný dodavatel začal odmítat nové zákazníky, alternativy rychle mizí

Lidé musí hledat nového dodavatele

Přestože jsou dodávky elektřinu a plynu pro domácnosti, které odebíraly energie od Bohemia Energy, zajištěny, musí se připravit na to, že jim dodavatel poslední instance bude účtovat vysoké ceny, protože nejsou v žádném z jeho nabídkových tarifů.

Statisíce domácností tak musí hledat nového dodavatele elektřiny a plynu. Všichni na trhu se však potýkají s rostoucími cenami na burzách a řada z nich už výrazně zdražila své ceníky. Platí to i o ČEZu, který teď elektřinu s fixací prodává o více než 60 % dráže než před týdnem.

Čtěte také: Je to tady. ČEZ brutálně zdražil elektřinu. Ostatní dodavatelé na jeho krok čekali, budou rychle následovat

Zákazníci přicházející od Bohemia Energy už budou muset vzít zavděk navýšenými ceníky a za energie si tak výrazně připlatí.

Proč Bohemia Energy končí?

Společnost Bohemia Energy v posledních letech vyrostla v největšího alternativního dodavatele energií. Částečně za to vděčila agresivním prodejním praktikám, ale také nižším cenám v porovnání se standardními dodavateli.

Stejně jako ostatní alternativní dodavatelé, také Bohemia Energy těžila z dlouhodobě klesajících cen elektřiny a plynu na burzách. Klientům prodávala zafixované ceny na určité hladině a následně nakupovala energie na burzách na poslední chvíli za nejvýhodnější ceny.

Tato strategie však drasticky narazila v posledních měsících, kdy je nárůst cen elektřiny a plynu na burzách takový, jaký nikdo nepředpokládal. Bohemia Energy by v takovém případě musela energie nakupovat a přeprodávat s vysokou ztrátou. Raději tak ukončila činnost a problém přehodila na své klienty.

Čtěte také: Nové ceníky plynu poslaly domácnosti do kolen. Za vytápění rodinného domku nově zaplatíte i přes 100 tisíc korun ročně

Majitelem Bohemia Energy je jeden z nejbohatších Čechů. Jmění Jiřího Písaříka odhadl časopis Forbes v tomto roce na 7,2 miliardy korun.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments