Přestože se dosud mluvilo především o rostoucích cenách elektřiny, s blížící se zimou se stále více do popředí dostává zemní plyn. Zde se přitom zdá být situace ještě dramatičtější. Ceny této pro Evropu klíčové komodity šplhají do nikdy neviděných výšin. Za poslední rok vzrostly ceny desetkrát. To je obrovský nárůst, za kterým stojí řada faktorů. V první řadě to je odklon od fosilních paliv v Evropské unii a zároveň stále nedostatek alternativ. Dalším důležitým faktorem je strategie Ruska, které se zjevně rozhodlo Evropany tuto zimo potrápit.
Fixace ještě nic neznamená
V důsledku rychlého nárůstu cen zemního plynu se v problémech ocitli především menší, takzvaně alternativní dodavatelé. Ti dosud sázeli na strategii, že dodávky pro své zákazníky nakupovali na poslední chvíli za nejnižší možné ceny. To vycházelo z dlouhodobého trendu posledních let, kdy plyn spíše zlevňoval. Dodavatelé tak na tom dokázali generovat více než zajímavé marže.
Zákazníkům dokonce nabízeli fixace cen na delší, několikaletá období. Sami si však ceny nazafixovali a opět vycházeli z prognózy, že ceny na burze půjdou dolů, a oni tak vydělají ještě více. Tentokrát to ale zásadně nevyšlo. Někteří dodavatelé se tak snaží svůj problém přenést na zákazníky se zafixovanou cenou a oznamují jim, že i tak jim musí cenu za plyn navýšit. V takovém případě ale záleží na skutečném znění smlouvy, jak upozorňuje Energetický regulační úřad, na který se v posledních dnech obracejí tisíce nespokojených klientů.
Všichni menší dodavatelé zdražili
Ruku v ruce s tím jde však vcelku jednoznačné navýšení cen pro nové zákazníky, případně pro nově uzavírané smlouvy a fixace. Od září začala zdražovat drtivá většina menších dodavatelů, zatímco ti větší zatím vyčkávají. Nové ceníky nicméně představily společnosti jako Bohemia Energy, Armex Energy, Carbounion Bohemia, Bidli energie, Vemex Energie, Green Sale či Centropol Energy. Jde tak o významnou část trhu alternativních dodavatelů.
Dochází tak k paradoxní situaci, kdy dosud dražší dodavatelé, jako například Pražská plynárenská či innogy, nabízejí dnes ceny výrazně nižší než dodavatelé alternativní, kteří do této doby lákali především cenou. I velcí dodavatelé však chystají významnou úpravu svých ceníků a je otázkou, zda vás za aktuálně nabízené ceny ještě připojí. Každopádně to stojí za zkoušku.
Pokud byste se totiž rozhodli pro některého z alternativních dodavatelů, jako je zejména Bohemia Energy či Carbounion Bohemia, měli byste si připravit značnou sumu. Pochopitelně za předpokladu, že máte například rodinný domek, ve kterém používáte zemní plyn nejen k vaření, ale také k vytápění a ohřevu teplé vody, což je dnes standard.

Konkrétní příklady
Vezmeme-li si průměrný zateplený domek o výměře 180 metrů čtverečních, vycházíme z toho, že roční spotřeba bude přibližně 30 megawatthodin, tedy cca 2840 metrů krychlových zemního plynu. Jaké nabídky můžeme v takovém případě využít?
Například společnost Bidli Energie, která náleží k renomované realitní kanceláři, nám nabízí v tarifu Standard odběr tohoto množství zemního plynu za 80 293 korun, a to při uzavření smlouvy na dobu určitou.
Zdaleka přitom není nejhorší. Společnost Moravská plynárenská ve svém tarifu Věrnost nabízí cenu 89 477 Kč, a to při různě dlouhých závazcích, minimálně však na jeden rok.
Poněkud komicky působí tarif nazvaný Plyn – na 1 rok v akci od společnosti ČEZ. Ten by při této spotřebě přišel na 91 292 korun. Jde o smlouvu na 12 měsíců s fixní cenou.
Dodavatel Ray Energy by nám v tarifu Standard dodal zemní plyn za 99 402 Kč, a to ve smlouvě na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou.
Už více než 100 tisíc korun bychom musel zaplatit u společnosti Carbounion Bohemia, a to v tarifu Standard 12. Jak už název napovídá, jde o smlouvu na 12 měsíců. Připravte si 100 563 Kč.
Nejdražší nabídku jsme aktuálně dohledali u společnosti Easy Power. Její tarif Standard Plyn Listopad v případě uzavření smlouvy na dobu neurčitou vyjde při daném odběru na 101 986 Kč ročně.
Čtěte také: České domácnosti se nedoplatí. Plyn už je desetkrát dražší než loni. Vyúčtování příští rok bude krvavé

Co dělat?
Pokud aktuálně sháníte nového dodavatele zemního plynu, ať už pro novou nemovitost či proto, že ten stávající vás vypekl, měli byste jednat rychle. Navzdory výše uvedeným cenám je na trhu stále ještě několik nabídek s podstatně výhodnější cenou.
Například Pražská plynárenská stále nabízí tarif Sleva 6 %, který zahrnuje úvazek na 36 měsíců. Za 30 megawatthodin zemního plynu tu zaplatíte stále ještě přijatelných 39 979 Kč ročně. V cenových srovnávačích jsou k vidění i nějaké levnější nabídky, ovšem po jejich ozkoušení jsme zjistili, že často už nejsou aktuální. Týká se to například nabídek společnost MND, která přestala brát nové zákazníky.
Foto: Shutterstock, zdroj: weby dodavatelů, tzb-info.cz