Češi se musí uskromnit a začít šetřit. Čekají je krušné časy, životní úroveň půjde dolů

Přestože si Česká republika aktuálně užívá rekordního ekonomického růstu a lidé mají ve svých peněženkách nejvíce peněz, co kdy měli, již poměrně brzy se tato příznivá situace obrátí a nastane pravý opak.

Češi si právě užívají toho, co dosud nikdy nezažili: výstřelu životní úrovně, kterou nefinancuje nic jiného než dluh. A platí to jak pro zaměstnance, tak pro důchodce. Obě skupiny si v posledních letech výrazně polepšily.

Přichází cenová tsunami

Už nějakou dobu se však objevují první znaky, že to není zadarmo. Kromě toho, že roste nejen samotný dluh stát, ale i náklady na jeho obsluhu, protože nám investoři přestávají věřit odvěkou stabilitu, máme tu další fenomén, který značí, že se ekonomika vychýlila ze svého řádu. A tím je extrémně rostoucí inflace, která zneklidňuje i samotnou Českou národní banku coby instituci, jež ji má krotit.

A je to právě inflace, která jako první odstartuje propad životní úrovně Čechů. Ano, v peněženkách ještě nějakou dobu bude hodně bankovek vysoké hodnoty. Jenže lidé v obchodech či restauracích rychle pocítí, že si za ně nemohou koupit tolik, co dříve za podstatně menší obnos. A když potom přijdou účty za energie podle nových ceníků, jež právě teď dodavatelé uvádějí v platnost, může z toho být už malér. Málokdo si totiž bude schopen dovolit zaplatit přeplatek ve výši desítek tisíc a navíc ještě hradit poměrně zvýšené zálohy. Čtěte více: Nové ceníky plynu poslaly domácnosti do kolen. Za vytápění rodinného domku nově zaplatíte i přes 100 tisíc korun ročně

Inflace jen tak nepomine. Naopak ČNB jako její strážce musí zasáhnout zvýšením úrokových sazeb, což už učinila a bude v tom pokračovat. Má to však vedlejší škody. Zdraží se hypotéky, které pak lidem z jejich příjmů odkrojí ještě větší částku.

Foto: Shutterstock

Daně mohou jen růst

To ale není zdaleka všechno. Nová vláda bude muset začít řešit astronomický dluh a především strukturálně špatně nastavené veřejné finance, které mají tendenci teď každoročně vygenerovat stamiliardový schodek.

Není jiné cesty než v jednoduše znějící, ale obtížněji proveditelné kombinaci: úspory a zvyšování daní. Obojí na občany neblaze dolehne. Ve hře je masivní propouštění státních zaměstnanců, kteří přijdou o své příjmy a jistoty. Nízko zdaňovaných platů si potom zaměstnanci dlouho neužijí. Daň z příjmů bude vzrůst. A s ní se možná sveze i DPH.

Ani důchodci nezůstanou ušetřeni, ba právě naopak. Půjde o skupinu, která to svou životní úrovní citelně odnese. Na významnější zvyšování důchodů nebude, a tak si budou muset vystačit s valorizací, kterou ovlivňuje inflace. Jenže spotřební koš seniorů sestává z nejvíce zdražujících položek, jako jsou potraviny či ceny energií. Čtěte více: Důchodci se musí připravit na horší časy. Jejich životní úroveň se propadne

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments