Miliony Čechů bez elektřiny a plynu už tuto zimu? Po extrémním zdražení nebudou mít na zaplacení účtů

Česká republika míří do nejisté budoucnosti. A není tím myšlena zrovna politická situace. Ta se dost možná brzy stane podružnou, protože lidé začnou řešit především vlastní zájem v důsledku ekonomické krize. Ta může mít velmi zvláštní charakter. Na jedné straně slušný ekonomický růst, na straně druhé však reálně chudnoucí obyvatelstvo v důsledku dramaticky se zvyšujících cen. Čtěte více: Jde do tuhého. Čechům se znehodnocují peníze extrémním tempem. A bude hůř

První zdražení nebylo poslední

Jak ukázala poslední čísla inflace, zdražuje se prakticky všechno. A to nejdůležitější zdražení teprve přichází. V míře inflace totiž dosud nefigurovaly ceny elektřiny a plynu, které na burzách už několik měsíců strmě rostou, avšak dodavatelé je do svých ceníků začali promítat až teď. Nejde přitom o hezké čtení. Například Bohemia Energy zdražil silovou elektřinu hned o sto procent, zatímco ČEZ “jen” o 60 %. Hodí se však dodat jedno slůvko: zatím. Podle expertů není současné zdražení konečné a ceny ještě porostou. Čtěte více: Je to tady. ČEZ brutálně zdražil elektřinu. Ostatní dodavatelé na jeho krok čekali, budou rychle následovat

Agentura Bloomberg informuje o tom, že růst cen elektřiny a plynu může mít na domácnosti v Evropě dramatické dopady. Sama Evropská komise ve svých materiálech počítá s tím, že třetina obyvatel tohoto uskupení se může ocitnout ve finančních problémech. Ekonom Lukáš Kovanda to přepočítal na poměry České republiky a došel k číslu 3,5 milionu Čechů. Ti by už brzy mohli být přestat schopni platit za svůj proud a teplo.

Foto: Shutterstock

Stát chystá pomoc

Energetická krize má totiž značné rozměry. Zatímco dosud zdražovala většinou pouze jedna energie, tedy elektřina, nebo plyn, teď rostou raketově ceny obou a nenabízejí tak žádnou úlevu. A co více. Rostou i ceny veškerého dalšího zboží a služeb. Tudíž domácnosti nemají kde ušetřit.

Jednotlivé státy Evropské unie už přijímají programy, v rámci kterých chtějí dopady energetické krize na své občany odstínit. Například Francie, Španělsko a Řecko uvolnily ze svých rozpočtů stovky milionů EUR na pomoc těm, kdo jsou nejohroženější. Koordinovaný pomoc už chystá i Evropská komise, podle které je v ohrožení až 90 milionů evropských domácností.

Vlastní balíček pomoci chystá také český stát. Rozměry jeho pomoci jsou ale zatím skromné. Uvažuje se o jednorázové dávce ve výši 1250 Kč na ceny energií, případně o snížení či zrušení DPH na energie. To je ale problematické, protože něco takového neumožňují pravidla Evropské unie.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments