Pokud jste loni měli 100 tisíc korun, dnes je sice máte nominálně také, ale v reálné hodnotě vám klesly na přibližně 95 tisíc korun. I tak lze vyjádřit rekordní zářijovou inflaci, která podle Českého statistického úřadu dosáhla 4,9 % a opět tak překonala nejen odhady České národní banky, ale i drtivé většiny analytiků. Ti předpokládali, že k pětiprocentní hranici se česká inflace vyšplhá až koncem roku. Stalo se tak ale o tři měsíce dříve a nezdá se, že by růst cen měl polevovat, ba právě naopak.
Zdražuje úplně všechno. A rychle
Doslova v přímém přenosu zdražuje prakticky vše. Nejviditelnější jsou aktuálně energie. Přitom elektřina a plyn se do inflace ještě tolik nepromítly. Tyto zdroje dodavatelé zdražují právě teď, a tak cenový index ovlivní až v příštích měsících. Pokud ale jezdíte autem, jistě jste si všimli, že u čerpacích stanic platíte částky, na které jste už dlouho nebyli zvyklí. Není divu, ropa je na sedmiletém maximum a benzín a nafta ještě budou zdražovat.
Podle statistiků je současný nárůst cen výjimečný v tom, že pokrývá prakticky všechny složky nákupního koše, zatímco dříve byla vyšší inflace ovlivňována extrémy pouze v určitých segmentech. Tentokrát ale zdražuje opravdu vše, od energií, přes potraviny až po byty a auta. Stejně tak rostou ceny za služby. Lidé v restauracích mají mnohdy pocit, že ceny “meníček” rostou týden co týden.
Čtěte také: Miliony Čechů bez elektřiny a plynu už tuto zimu? Po extrémním zdražení nebudou mít na zaplacení účtů

ČNB už se snaží inflaci krotit
Ukazuje se přitom, že inflace narůstá tempem, jaké prakticky nikdo neočekával. Česká národní banka ve své zářijové prognóze počítala s nárůstem cen ve výši 3,2 %. Reálně je však inflace o 1,7 procentního bodu vyšší. To je u jinak velmi přesné centrální banky obrovský rozdíl.
Není tedy divu, že ČNB na svém posledním zasedání razantně zasáhla a navýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu, za což čelila kritice vlády. Její krok se ale ve světle nových inflačních čísel ukazuje jako velmi prozíravý. Zároveň se dá ale předpokládat, že ke zkrocení inflace nebude stačit a růst úroků bude muset pokračovat. To se podepíše nejen na lépe úročených spořicích produktech, ale také v rostoucích cenách hypoték. Čtěte více: Hypotéky okamžitě výrazně podraží. ČNB zatáhla za záchrannou brzdu a krotí inflaci, která se utrhla ze řetězu
Foto: Shutterstock