V České republice došlo k paradoxní situaci. Lidé nežádají o příspěvky a dávky, na které mají ve své situaci nárok. Často se tak zbytečně dostávají do problémů s bydlením, případně na něj vynakládají nadstandardní procento svých příjmů a nemohou si tak udržet svůj standard. Přitom by mohli požádat o příspěvek, který by jejich situaci pomohl vyřešit.
Nadměrné náklady na bydlení
Vyplývá to ze studie Bydlení jako problém – zpráva o vyloučení z bydlení 2021. Ta uvádí, že v bytové nouzi se nachází přibližně 62 tisíc českých domácností. Jde především o lidi, kteří mají problém zaplatit nájem, případně splátku hypotéky. Mnohdy potom končí na ubytovně, aniž by si předtím zažádali o státní příspěvek.
Další skupina je potom ještě výrazně početnější a rovněž by měla nárok na dávku. Jde o 300 až 350 tisíc domácností, které mají nadměrné náklady na bydlení. Ty jsou vyjádřeny tak, že za ně domácnosti musí hradit více než 40 % svých příjmů, což je velmi zatěžující. V tomto případě jde obvykle o seniory, případně samoživitele.
Podle spoluautora studie Jana Klusáčka má v České republice nárok na podporu v bydlení přibližně 400 tisíc domácností. Ve skutečnosti ji však využívá pouhých 30 % z tohoto počtu. Téměř třičtvrtě domácností, které mají problémy s úhradou poplatků za bydlení, žádnou státní pomoc nevyužívá.

Většina seniorů, kteří mají na příspěvek nárok, ho nepobírá
Situace je obzvlášť alarmující u seniorů. Ze studie vyplývá, že 84 % domácností tvořených důchodci, o příspěvek na bydlení nepožádá. Důvody jsou především dva. Velká část seniorů o takové možnosti neví. Ovšem významná část o ní sice ví, ale zdráhá se o podporu zažádat, protože jim to připadá trapné. Celý život byli zvyklí starat se o sebe, a tak se raději uskromní, než aby šli ˇžebrat na úřad”.
Zajímavé je, že počet domácností, kterým je příspěvek na bydlení vyplácen, rok od roku vytrvale klesá. Odborníci to přisuzují administrativní zátěži, která je spojena nejen se získáním podpory, ale také s jejím udržením. Zatímco do roku 2018 bylo třeba o příspěvek žádat úřad jednou ročně, od té doby už se musí žadatel přihlásit každý čtvrtrok.
Lidem se také příčí způsob, jakým musí oprávněnost nároku na příspěvky dokládat. V některých případech se před úřady musí doslova “svléknout do naha”, kdy je prolustrován veškerý jejich majetek, aby bylo možno určit, zda mají na dávku nárok.
Foto: Shutterstock