Krach Bohemia Energy spustil vlnu. Rychle skončili další dodavatelé elektřiny a plynu. Další mohou následovat

Náhlý konec společnosti Bohemia Energy dostal do problémů téměř milion domácností, které si teď musí hledat nového dodavatele elektřiny a plynu, ovšem už za podstatně vyšší ceny, než na jaké byli dosud zvyklí. Krach tohoto významného hráče přitom dal trh do pohybu i v jiném směru. V rychlém sledu končí další dodavatelé. Aktuálně jde o společnosti Kolibřík Energie a A-Plus.

S Kolibříkem končí i Skautská energie

Stávající energetická krize v celé Evropě, kterou symbolizuje raketový růst cen, je pro nás extrémně složitá. Kolibřík energie byl založen coby komunitní projekt, který preferuje společenskou odpovědnost nad ziskem. Za stávající situace na energetických trzích nejsme schopni zajistit dodávky elektřiny a plynu za sjednaných podmínek. Z toho důvodu bude dodávky elektřiny a plynu pro všechny naše zákazníky zajišťovat od 19.10.2021 dodavatel poslední instance,” uvádí Kolibřík Energie na svém webu. Tato společnost přitom dodávala elektřinu 18 tisícům a plyn potom 10 tisícům domácností. Kolibřík Energie však byla rovněž hlavním dodavatelem energií pro projekt Skautská energie, který má dalších 30 tisíc klientů. Ten už na svém webu rovněž oznámil, že nedokáže sehnat náhradu a končí rovněž.

Oproti tomu krach společnosti A-Plus trhem příliš neotřese, protože tato společnost měla pouhých 150 odběrných míst a patřila k nejmenším hráčům na trhu. Příběhy končících firem však ukazují, do jak obrovských problémů se s růstem cen elektřiny a plynu na burzách dostávají právě alternativní dodavatelé těchto energií. Podle expertů je více než pravděpodobné, že v brzké době skončí další firmy, protože se jim činnost jednoduše nevyplatí a musely by ji dotovat.

Foto: Shutterstock

Dodavatelé shání elektřinu a plyn

Velkým šokem pro celý trh je především konec Bohemia Energy. Tato firma neměla dopředu nakoupené energie pro své klienty. Dodavatelé poslední instance teď musí sehnat dostatek elektřiny a plynu, aby výpadek pokryly. Ve svých prognózách totiž s takovým dodatečným odběrem nepočítaly. Ukazuje se tak, že nespolehliví alternativní dodavatelé energií jsou systémovým problémem, který může krátkodobě nepříznivě ovlivnit dodávky.

Podle středoevropské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE) však krach Bohemia Energy neohrozí stabilitu dodávek energií v České republice. Určité problémy však mohou mít města a obce, které dosud nenakoupily dodávky na příští rok. Nákupy pro klienty Bohemia Energy totiž vyženou ceny energií ještě více nahoru.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments