Katastrofa pro Piráty nekončí. Ivan Bartoš může ztratit poslanecký mandát

Pirátská strana řeší před vstupem do vznikající vlády poměrně zásadní problém, který navíc navazuje na její nepříznivý výsledek ve volbách, kdy ze společných kandidátek se Starosty uspěli pouze čtyři její kandidáti. Piráti tak budou mít v Poslanecké sněmovně nejmenší klub ze všech stran, které se do ní dostaly.

Je přitom možné, že se ještě zmenší. To souvisí s pirátskou mantrou o tom, že není možné kumulovat funkce. To přitom platí i pro jinak velmi obvyklý souběh funkce poslance a ministra. Před volbami se Piráti ve svém programu zavázali, že pokud některý z jejich poslanců bude ministrem, vzdá se svého poslaneckého mandátu a na jeho místo do Poslanecké sněmovny nastoupí první náhradník z dané kandidátky pod čarou.

V případě kandidatury samostatné strany by to nepředstavovalo velký problém. Na místo pirátského poslance by tak nastoupil náhradník ze stejné strany. Ovšem společná kandidátka se Starosty je v tomto ohledu problematická.

Piráti teď zjistili, že pokud by do vlády podle očekávaní vstoupil Ivan Bartoš jako pravděpodobný příští ministr pro digitalizaci nebo místní rozvoj, musel by se vzdát svého mandátu ve prospěch kandidáta Starostů. Počet poslanců Pirátů by se tak ještě snížil, a to na pouhé tři.

Problém je také v tom, že jde o nevratný krok. Jakmile se jednou poslanec svého mandátu vzdá, už to nemůže vzít zpět. V tom tkví obrovské riziko. Pokud by totiž například Piráti ve vládě nevydrželi celé čtyři roky, znamenalo by to, že by Ivan Bartoš byl bez ministerstva i poslaneckého mandátu. V případě další kandidátky Pirátů na ministryni Olgy Richterové tak nepříjemná situace nehrozí, protože by ji nahradil jiný pirátský poslanec.

Řešením totoho problému by mohl být zákon o klouzavém mandátu, kdy by ministři mohli opustit poslanecký mandát pouze po dobu svého ministrování, a pak se do něj zase případně vrátit. Zákon však stále není schválen. Právě Piráti přitom patří mezi jeho největší podporovatele.

Foto: Pirátská strana

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
94 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments