Testy zdarma skončí. Neočkovaní se přitom budou muset testovat téměř každý den, hrozí Vojtěch

Doba, kdy se lidé mohou nechat otestovat zdarma, zřejmě již brzy skončí. A to přesto, že koronavirová epidemie podle všeho vstupuje do další vlny, která by v příštích měsících mohla kulminovat. Jednoznačným záměrem vlády je však to, aby se co možná nejvíce lidé nechalo naočkovat. Právě očkování je totiž stále nejefetivnější metodou boje proti covidu. Byť nedokáže zajistit kolektivní imunitu, protože očkovaní lidé stále virus šíří, zabraňuje především těžkému průběhu onemocnění. Díky tomu nehrozí, že by byly opět přetížené nemocnice.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po volbách otevřeně mluví o tom, že bezplatné testy hrazené ze zdravotního pojištění skončí. “To je primárně otázka finanční a možná též otázka toho, na co mají být vynakládány prostředky veřejného zdravotního pojištění. Do jisté míry je to ale i otázka motivační a toho, že tím zkrátka říkáme, že preferujeme očkování jakožto dlouhodobé řešení. Testování není dlouhodobé řešení, není to cesta z krize. Cestou z krize je očkování,” uvedl Vojtěch pro server Lidovky.cz.

Je přitom zajímavé, že na druhé straně se pro neočkované lidi chystají přísnější opatření, pokud jde o nutnost nechat se očkovat. Pakliže někdo stále bude očkování odmítat, čekají ho zjevně značné komplikace. Jde především o zkrácení platnosti antigenních a PCR testů. Zatímco prvně jmenované by měly platit už pouze den namísto dosavadních tří dní, lhůta uznatelnosti pro PCR testy se zřejmě sníží ze sedmi na tři dny.

Faktem ale je, že pokud nebudou testy bezplatné, většina lidí bude využívat antigenní metody, protože vychází levněji. “Myslím, že i podle vyjádření odborníků to může být jistá motivace. Zkrátka ten, kdo se rozhodne pro testování, bude se muset připravit na to, že se bude testovat prakticky každý den. Samozřejmě je to věc, která není úplně snadná, nemůžeme zaručit, že se všichni naočkují, ale myslím si, že část lidí to může motivovat,” uvedl Vojtěch.

Ministr připustil také možnost, že by se antigenní testy přestaly uznávat zcela, a to v případě, že by se epidemická situace výrazněji zhoršila. Potom by v úvahu přicházely pouze přesnější PCR testy.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
54 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments