Přijdou klienti Bohemia Energy o peníze ze záloh? Firma tvrdí, že nikoliv, ale jisté nic není

Společnost Bohemia Energy náhle ukončila činnost a milion klientů se ocitl bez nasmlouvaných dodávek elektřiny a plynu. To neznamená, že jim dodávky ustanou. Všechny postižené domácnosti přejdou pod dodavatele poslední instance, který jim dodávky energií spolehlivě zajistí, ovšem za výrazně vyšší ceny, které jsou poplatné situaci na trhu.

Čtěte také: Bohemia Energy náhle ukončila činnost. Až milion domácností je bez dodavatele elektřiny a plynu, musí hledat nového za výrazně vyšší ceny

Bohemia Energy na poslední chvíli zvyšovala zálohy

Zatímco teď se klienti Bohemia Energy především snaží v celé situaci zorientovat a řada z nich už vyjednává s konkurenčními dodavateli, kteří jim však nemohou nabídnout výhodné nabídky jako v minulosti, je třeba řešit také další problémy, které se s ukončením činnosti jejich dodavatele pojí.

Předně jde o zálohové platby za dodávky elektřiny a plynu. Bohemia Energy, stejně jako všichni další dodavatelé, po klientech chtěla, aby jí posílali každý měsíc zálohu na základě předpokládaného odběru energií. Zálohy se vždy jednou za rok zúčtují na základě reálného odběru a vznikne přeplatek, případně nedoplatek.

Bohemia Energy v minulých měsících přitom zálohy části klientům výrazně zvedla a odůvodnila to tím, že ceny energií rostou, takže i výsledná fakturace bude vyšší. Obvykle to bylo spojeno s tím, že firma oznámila klientům přechod na méně výhodný tarif. Tehdy mnozí zjistili, že vlastně ceny energií u této firmy neměli zafixované, jak se domnívali. Čtěte více: Zafixovali jste si ceny elektřiny a plynu? Možná jste naletěli. Zkontrolujte si, kolik platíte

Foto: Shutterstock

Miliardář se chce s klienty vyrovnat

Jak to teď ale se zaplacenými zálohami a vyúčtováním bude? Firma ukončila dodávky elektřiny ke 14. říjnu a dodávky plynu potom k 18. října. Od této chvíle tak už domácnosti čerpají energie dodavatele poslední instance, přestože s ním zatím nemají smluvní vztah. Ten je až do doručení výpovědi smlouvy od společnosti Bohemia Energy s touto společností, jak uvádí Energetický regulační úřad. Podle jeho výkladu by tak lidé měli nadále platit zálohy Bohemia Energy, dokud jim nepřijde výpověď smlouvy. Řada expertů však tento výklad zpochybňuje a radí firmě už raději nic neposílat.

Bohemia Energy tvrdí, že nezkrachovala, pouze ukončila činnost, a s klienty se vyrovná. “Situace zákazníků nás velmi mrzí a všem se omlouváme za problémy, které jsme jim způsobili. Zároveň chceme všechny ujistit, že jim po konečném vyúčtování budou vráceny všechny přeplatky,” uvedl ve veřejném prohlášení majitel Bohemia Energy Jiří Písařík, jeden z nejbohatších Čechů s majetkem ve výši 8,3 miliardy podle časopisu Forbes. Čtěte více: Jiří Písařík vydělal na Bohemia Energy miliardy korun. Při prvním problému firmu položil a s ní i milion klientů

Před energošmejdy je na místě opatrnost

Na místě je však zdrženlivost, protože ze strany Bohemia Energy může jít jen o snahu oddálit moment konečného úpadku firmy, ke kterému stále může dojít. Je nutno si uvědomit, že firma ukončila veškerou svou činnost a nemá tak žádné příjmy. Není přitom jisté, zda se v ní najde dostatek prostředků, které umožní závazky vyrovnat.

Určitou pochybností vůči firmě může být to, že ještě den předtím, než vyhlásila kolaps, s klienty uzavírala nové smlouvy a vybírala od nich zálohy či aktivační poplatky. Mohlo jít o snahu vylepšit si na poslední chvíli cash-flow. Nelze vyloučit ani to, že z firmy byly jejími majiteli vyvedeny značné sumy. Pověst Bohemia Energy je notně pošramocená a často je řazena mezi “energetické šmejdy”. Na její vyjádření tak nelze zcela spoléhat.

Pokud by firma nakonec zkrachovala, nezbylo by jejím klientům než své přeplatky přihlásit do insolvenčního řízení. Pravděpodobnost, že by z nich v takovém případě něco viděli, je však malá.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments