Kolaps jednoho z největších dodavatelů elektřiny a plynu na českém trhu, společnosti Bohemia Energy, uvrhl do nejistoty téměř milion domácností. Ne snad proto, že by v jejich případe došlo k odpojení od energií, to v žádném případě nehrozí, ale hlavně proto, že mnohé z těchto domácností mohou výrazně vyšší ceny, které je teď čekají u konkurence, přivést do značných problémů. A v konečném důsledku v některých případech i k tomu, že je od elektřiny či plynu kvůli nezaplaceným fakturám odpojí.
Klienti si řádně připlatí
Za běžných časů by ani konec takového dodavatele, jakým byla Bohemia Energy, neznamenal kdovíjakou událost. Jeho klienti by v pohodě přešli k dalším společnostem, které na trhu působí. Některé by si něco málo připlatily, jiné možná díky zajímavějším nabídkám ještě ušetřily.
Bohemia Energy však zkrachovalo v nejhorší možnou chvíli. A nutno podotknout, že důvod jejího konce je stejný. V normálních časech by firma vesele dále generovala zisky. Současné vysoké ceny obou komodit na energetických trzích však ukázaly, jak moc firma bažila po co nejvyšším zisku. Snaha nakoupit co nejlevněji ji dohnala až na konec slepé uličky, kdy už mnohonásobné ceny, za které by pro své klienty musela energie pořídit, nemohla ustát.
Klienti Bohemia Energy teď zjišťují, že elektřina a plyn mohou být i pekelně drahé komodity. Řada dodavatelů už nové zákazníky odmítá a ti velcí, kteří je ještě přijímají a nadále přijímat budou, si říkají o stále vyšší ceny. Ty mohou být dvoj až trojnásobné oproti tomu, na co byli lidé zvyklí. A to už může být pěkný zásek do rozpočtu. Pokud někdo například platil v rodinném domě za plyn 40 000 Kč a za elektřinu 20 tisíc korun, nechť si připraví minimálně dvakrát tolik. To je 60 tisíc korun nečekaných výdajů ročně, 5 tisíc korun měsíčně.

Daňoví poplatníci by neměli doplácet
Na první dobrou by se zdálo jako logické, že v takové chvíli přispěchá s nějakou pomocí stát. Ostatně, premiér už vyzval Energetický regulační úřad, aby klientům zkrachovalé Bohemia Energy zajistil férové ceny. Myslel tím zřejmě, aby lidé nemuseli platit o moc více než dosud.
Jenže toho není možné docílit jinak, než státní dotací. Soukromé subjekty nemají důvod prodávat lidem elektřinu a plyn pod náklady. Pomoc by musela jít ze státního rozpočtu, tedy z kapes všech daňových poplatníků.
Ale proč vlastně? Proč mají lidé, kteří si vybrali stabilního dodavatele energií, se kterým přežijí těžké období na stejných, zafixovaných cenách, ze svých daní podporovat ty, kdo na trhu hledali nejlevnější nabídky a nedbali varovných signálů, kterých bylo kolem společnosti Bohemia Energy více než dost?
Vyhodnocujte rizika
Liberalizace trhu s energiemi neznamenala jen to, že tyto komodity budou levnější, ale také potřebu zodpovědně vybírat takového dodavatele, který vás nenechá na holičkách.
Pokud by lidé neskákali na lep zdánlivě neodolatelným nabídkám Bohemia Energy, tato firma by v takové velikosti zdaleka nemohla existovat, případně by své obchodní praktiky musela kultivovat a nedošlo by k takovému závěru.
Krach Bohemia Energy by tak měl působit především edukativním dojmem. Dnes už zákazníci vědí, že pokud budou riskovat, může je to také vytrestat. To neznamená, že by neměli i nadále hledat výhodné nabídky. Jen si musí správně vyhodnotit rizika.
Foto: Shutterstock