ČEZ zásadně zdražuje elektřinu a plyn. Tvrdě to dopadne především na jednu skupinu klientů

Společnost ČEZ už své ceníky upravila před pár dny, ovšem od příštího roku je třeba počítat s dalším zdražením, a to nejen elektřiny, ale také plynu, který tento gigant domácnostem rovněž dodává. Zdražení v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil ředitel společnosti Daniel Beneš.

Klienti bez fixace si výrazně připlatí

Zdražení se dotkne především jedné skupiny zákazníků, a to těch, kteří nevyužili v minulosti některé z nabídek společnosti ČEZ na fixaci cen elektřiny a plynu. Tato skupina se nové ceny, které bude platit, dozví začátkem listopadu. Platit mají od prvního ledna.

ČEZ už od 8. října navýšil ceny nových fixací elektřiny, a to razantně o více než 60 %. V současné chvíli tak nemusí být výhodné k fixaci přistoupit. Lidé, kteří tak neučinili dříve, se musí připravit na to, že budou za energie platit výrazně více než dosud. To samé platí o těch, kteří v této době mění dodavatele. Takových klientů je přitom po krachu Bohemia Energy a dalších dodavatelů značné množství.

Čtěte také: Domácnosti se nedoplatí, ale ČEZ počítá rekordní zisky. Proč brutálně zvedl cenu elektřiny, když ho výroba stojí stále stejně?

Foto: Shutterstock

Plyn zdraží o poznání více než elektřina

Daniel Beneš zatím přesné ceny nezafixovaných cen energií nepotvrdil, ovšem naznačil, že v případě elektřiny půjde o navýšení přibližně o 30 % ve výsledné ceně na faktuře. Důvodem je především zdražení plynu, s nímž je cena elektřiny úzce propojená. Dále pak zdražily emisní povolenky a do toho se ještě zvedá ekonomika po útlumu.

Pokud jde o zemní plyn, tam šéf ČEZu očekává ještě výraznější zdražení, protože jeho cena skutečně explodovala a v současné době se hraje o to, zda bude v zimě vůbec dostatek této klíčové komodity. V případě plynu odhadl Beneš výsledné zdražení na faktuře o polovinu až dvě třetiny. To ostatně odpovídá způsobu, jakým zdražily další společnosti.

Velcí dodavatelé energií mají teď navíc další problém, kterým je nápor zákazníků od zkrachovalé Bohemia Energy. Za jiných okolností by z příchodu takového množství klientů měli radost, ovšem dnes pro ně musí složitě shánět energie za vysoké ceny, které na ně musí ve výsledku převést.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

47 názorů k článku “ČEZ zásadně zdražuje elektřinu a plyn. Tvrdě to dopadne především na jednu skupinu klientů

 1. Ale zase zachráníme planetu,něco se musí obětovat ,třeba evropu,už chápu obohacení migrantama z afriky,přežijou z mála a jen šukaj,není jenom jaské kdo je bude v evropě živit,prokletá “unie”asi budou muset začnou hořet auta v ulicích a začnout vzpoura “luzy”

  1. oproti těm “šukajícím migrantům z Afriky” jsme vyžíraly zdroje, jak jen to šlo: Že to není možné donekonečna, dnes jistě všichni vidíme. Kdo si myslí, že surovin je nekonečné množství, je hloupý jako ta “luza”, která si všechno sežrala a pak se vrhla na ty , co se chovali ke zdrojům rozumně.

 2. Elektřiny (a vlastní) u nás máme velký přebytek a plyn se dá sehnat bez prostředníků přímo u Rusů za rozumnou cenu, tak jak to udělal Orbán. Problém je, že se prý musíme podřízovat Bruselu a energie nakupovat centrálně na energetické burze v Amsterdamu, kde určují ceny spekulanti a ti se teď k vůli bruselské utopické agendě Green deal urvali z řetězu a udělali si žně. Ono by stačilo, kdyby naše politická reprezentace se neklaněla Bruselu až k zemi a slepě neplnila ty jeho debilní příkazy, často až odporujícímu zdravému rozumu, ale jednala v nejlepším zájmu své země a občanů, jako to dělá maďarská vláda Viktora Orbána.

  1. Bohužel, tohle je neštěstí. Zajímalo by mě, jestli RVHP bylo taky tak brutální vůči svým členům jako je současná EU. Politicky bez debaty, ale hospodářsky?

   1. Já tu dobu ještě pamatuji. RVHP samozřejmě centrálně ovládal ruský Kreml. Jenže ten svým satelitům, krom strategických odvětví jako je zbrojení nebo těžba uranu se do jejich vnitřních záležitostí a ekonomik moc nepletl, ani nás tolik nevysával, jako teď západní státy EU. Proto taky jsme my měli vyspělejší hospodařství i vyšší životní úroveň než v Rusku. Po převratu 89 si západ z nás (jako své studenoválečné kořisti) a dalších států bývalého sovětského bloku udělal regulérní kolonie s levnou pracovní silou. Když nás západní státy vzaly do EU (podle mně je to pokračování Hitlerovy vize, čtvrtá říše), tak nám prostřednictvím Bruselu mluví prakticky do všeho. Já to vidím tak, že už v krátkodobém horizontu je západem plánováno, že s ostatními východními zeměmi jako samostatné státy zanikneme. Proto taky se tak úporně snaží k nám dostat migranty z cizích kultur aby to u nás urychlilo rozvrat našeho státu. Bohužel i skoro všichni naši politici kolaborují s Bruselem na rozvratu našeho státu. Bez našeho výstoupení z EU je ten rozvrat a zánik našeho státu neodvratný. To už pochopili i Maďaři a Poláci, kteří už připouštějí odchod z EU.

  2. Kde jste viděl ,že se dá plyn sehnat pro nás od Rusů.Právě oznámili,že se v ČR dostala k moci vláda nepřátelských politiků a s tou se bavit nebudou!! Viz p.Kolář a Novotný!! Tito dva politici zasáhli i obyčejné občany Ruska nejtvrdší silou! Za ně tvrdě zaplatíme,obchodníci se s námi mazat nebudou. Tak poděkujte Pražákům a hlavně voličům TOP09.
   Všechno z Ruska, Číny i svoji energii zaplatíme s německou přirážkou, to je to co jste si zvolili.

 3. Můžete být rádi, že jde plyn přes burzu. Dovedete si představit ,jak by dopadlo jednání nové volené reprezentace ,kde je p.Kolář a p.Novotný aby jednala s Ruskem? Jak se druhý jmenovaný chlubil,že se dostal na stránky ruského tisku? Se kterým jsme v nepřátelském vztahu a chybí diplomacie? Tady už neobstojí výmluva, že jsou to nevládní opoziční komunální politici.
  Co se týče elektřiny,tak tím, že si překupníci nepředkoupili (neobjednali) elektřinu,tak bylo možné splnit požadavek pdstavení neekologickách zdrojů,jedna el .na severu(Prunéřov ?) a taky byl odstaven Mělník. Tak ten přebytek není až takový. A ta plynová elna asi teď moc levnou elektriku neděla!

 4. To jsou takový žvásty. Stačí zatopit pod kotlem a elektřiny je dost. Horší je to samozřejmě s plynem.

 5. z každého průšvihu je potřeba něco vytěžit.Loni jsem koupil 1000 akcií ČEZu za 400 korun kus.Letos jsem bral 40tisíc dividendu.Akcie mají cenu skoro 800 korun.Takže ,když mě bude čez ždímat ,já na tom budu paradoxně daleko víc vydělávat.Takže jen tak dál.Já mám elektriku vlastně zadarmo.

  1. Marie Antoinetta by vám dala za pravdu, když pravila :„Tak ať jedí koláče “. Žert z její strany celkem povedený, o to chmurnější však byl její další osud. (Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp)

 6. Chtěli jste do Evropské Unie tak tady to máte. Chtěli jste místo levného socialismu drahý kapitalismus tak se nedivte.

  1. Ano, chtěli a nelitujeme!! Máme svobodu, naše děti se ve školách neučí lži, nestojíme stametrové fronty na jídlo a základní hygienické potřeby, nedýcháme zkažený vzduch. Když se ti tu nelíbí, doporučujeme vystoupit z EU. Použij Letiště Václava Havla! Sbohem!!

   1. máme tady korporátní fašismus, nejen našim dětem převracejí minulost, fronty nepočítáme na metry, ale měsíce a roky, desinfekci máme nařízenou a vzduch filtrujeme skrz roušku. zkusme udělat referendum o tom výstupu z EU, aby si ty potom nemusel zbalit kufry a letět žebrat do bruselu.

  2. to mate pravu kapitalismus je založený aby ožebračoval obyčené lidi nic jiného a stím Fialou z ODS to bude ještě horší bude se zdražovat každý den

  3. Chcete tím snad říct, že v zemích mimo EU bude elektřina i nadále levná? V jediném levném socialismu, o kterém vím, v KLDR, je hladomor a v dodávkách elektřiny jsou velké výpadky. To se opravdu nedivíme.

  4. Vážený soudruhu, zatím tato země nic dražšího, než socialismus sovětského typu nezažila. Jste opravdu srandista. Ta totální devastace, která se tu za čtyřicet let budování “ráje na zemi” odehrála, nás stála obrovské peníze. Morální škody vyčíslit nelze! Za Rakousko-Uherska jsme byli průmyslové srdce monarchie s velmi dobrou industrializací, v Čechách bylo soustředěno 70-80% průmyslu celého mocnářství. Třicet devět procent obyvatelstva bylo zaměstnáno právě v průmyslu a 31% ve velmi vyspělém zemědělství. Za první republiky jsme byli co do objemu průmyslové produkce desátí na světě! Po takových zemích, jako USA, Británie, Německo. Hrabat se z toho, co tu natropil ten váš levný socialismus , to ještě chvíli potrvá.

   1. za 30 let budování úžasného kapitalismu jsme na tom o mnoho hůř než na konci toho strašného devastujícího socialismu sovětského typu.

  5. No, ono si nevyberete. Ani ten socialismus nebyl ideální, stejně jako kapitalismus. Lidi jsou jen lidi a v každém zřízení jsou skupiny, které žijí na úkor jiných.

 7. Na dnešní konferenci institutu Equilibrium online na seznamu.cz bylo sděleno klíčové faktum: ČEZ produkuje 1 kWh z jaderných elektráren za 0,25 Kč za 1 kWh silové elektřiny. Pavel Tykač nedávno v interview pro seznam.cz řekl, že z uhlí vyrábí 1 kWh silové elektřiny za 0,15 Kč. Takže kdo se pakuje na konečné ceně elektřiny atakující 10 korun za 1 kWh? Generální ředitel ČEZ Beneš loni vydělal 35 milionů korun hrubého. Tipuji, že letos to bude více.

  1. Hladový Odesaci aLidovci čekají se dostat ke korytu to se bude zdražovat bude to vypadat jak v Italii do obchodu budeme chodit s pytlem peněz a jestli to bude stačit když se tak zdražuje

 8. Vše je uměle vytvořené..Nebo někdo věří že ze dne na den najednou těžba a distribuce stojí o 100% více..Vše se pod rouškou tzv covidu připravuje několik let..Podmíněné platy,zrušení peněz,likvidace lidstva..Dokud nepochopíme že je to úmyslné a připravené několika lidmi, co mají takovou moc, že rozpoutali psychologickou válku..Aby lidi pak sami rozpoutali válku o suroviny..Další krok bude enormní zdražení vody!!! A bez té nemůžeme žít..Pak nastane peklo..

 9. Je to proto že je kapitalismus, dnes už jenom turbo-kapitalismus na konci své původní existence. Trhy jsou přeplněné a přehřáté, proto je třeba je ochladit. Protože nás Putin dál na východ nepustítak jsme museli udělat nutná opatření jako Covid, ekologie, e-auta, inflace a masivní zdražení základních životních potřeb. Jiná možnost neexistuje i když by neškodilo nám říci že ten překotný odchod do kapitalismu byl velký omyl. Nyní jsou na řadě naše úspory, kdo byl těch 30 roků pilný přežije, kdo nebyl skončí u těch 380.000 bezdomovců přihlášených na radnicích. Občané zchudnou a my nevíme jak dál, stojíme hlavou u zdi.

 10. To není o Bruselu ale v naší politici jsou nenažraní,a pak tu máme manažeři a vládní činitelé berou devidendy a manažeři berou milionové roční odmeny a platy. A my češi budem držet hubu a budeme platit jak mourovatí aby se ty to prasata měli na rámec celé evropské unie.Seru na plyn budu topit dřívím uhlím a co dům dá.

   1. Petr má pravdu, a peníze berou hlavně západní obchodníci s povolenkami,Babiš jen chtěl aby povolenky mohli koupit jen majitelé zdrojů škodlivin a ne kšeftaři.

 11. Elektřina, plyn, alternativní zdroje… Mně je všechno tak nějak volný. Se třeba “zhencněte”. Jak můžete doufat v lepší budoucnost v teráriu opravdu nechápu. Asi by jste byli štěstím bez sebe za těchto podmínek, kdyby Vás stála 1kWh 0,000001 kč.

 12. Tyto cenove kotrmelce prakticky vseho, jsou vysledkem dotaci skoro na vse. Dotace deformuji trzni ceny a ty pak bouchly jak saze v komine. Ze nebyly nektere druhy zbozi dotovane, to se pak sveze na te euforii zvedani cen.

 13. Je to tak trochu na hlavu ,…třeba zrovna Temelín se stavěl hlavně z našich daní a všechna rizika spojené s tím ,že ho tu máme ,neseme my….i jaderný odpad se skladuje u nás, Nechápu kdo mohl nechat dopustit, že akcionáři mají na tomto gigantu tak velký podíl. Jsme v elektřině plně soběstační a ceny by mohly být úplně někde jinde ,kdyby se s ní nelezlo na energetickou burzu. Obyčejného občana pramálo zajímá ,že nějaký akcionář chce bohatnout na tom ,co se postavilo z jeho peněz.
  Jo jo tady máme ten kapitalismus před kterým nás komunisti varovali…. Byznys, byznys a jen byznys…

  1. Přes energetickou burzu nám nařídila prodávat EU. A příznivce EU jste si právě zvolili. Dokonce se Rus nechal slyšet,že s Českem se bavit nebude. Ale všechna ropa a 80% plyn jde z Ruska .A tak i s elektřinou vše půjde s burzovní přirážkou.

 14. Někdo tuto situací zapříčinil a měl by se zotpovidat za tuto situaci která ohrožuje mnoho rodin s dětma že budou živořit!

  1. konečně se začalo zdražovat to začátek že bude líp i pro lidi 50+ale jen pro ty co to mají na vyplatnim pasku Konečně že se dostali k moci zlatí Odesaci a lidovci

 15. Jasně. Perfektní. My, co jsme se nedali zlákat dealerama, a zůstali jsme věrní ČEZu už od dob socialismu, tak se ted nedoplatime.
  Díky, vedení ČEZu, za ocenění věrnosti, fakt díky.
  Hnusnej kapitalistickej bordel.
  A bude hůř.

  1. Čez to musí na nařízení komise EU všechno prodat na burze,jinak ho zas potrestají. Chtěli jste EU, tak to máte.

 16. Zase na tom budou biti pracující lidi a vysávači sociálních dávek budou sobliga. Čez je nenažraná svině ! To všichni víme ,již dávno !

 17. Nejspíš to vypadá tak, že je zapotřeby z většiny obyvatelstva udělat bezdomovce, když nebudou mít na uhrazení záloh za elektriku a plyn, tak nastoupí exekutoři a příjdou o byty a domy! Koalice pod vedením ODS již naznačuje další vývoj v Čezku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *