ČEZ zásadně zdražuje elektřinu a plyn. Tvrdě to dopadne především na jednu skupinu klientů

Společnost ČEZ už své ceníky upravila před pár dny, ovšem od příštího roku je třeba počítat s dalším zdražením, a to nejen elektřiny, ale také plynu, který tento gigant domácnostem rovněž dodává. Zdražení v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil ředitel společnosti Daniel Beneš.

Klienti bez fixace si výrazně připlatí

Zdražení se dotkne především jedné skupiny zákazníků, a to těch, kteří nevyužili v minulosti některé z nabídek společnosti ČEZ na fixaci cen elektřiny a plynu. Tato skupina se nové ceny, které bude platit, dozví začátkem listopadu. Platit mají od prvního ledna.

ČEZ už od 8. října navýšil ceny nových fixací elektřiny, a to razantně o více než 60 %. V současné chvíli tak nemusí být výhodné k fixaci přistoupit. Lidé, kteří tak neučinili dříve, se musí připravit na to, že budou za energie platit výrazně více než dosud. To samé platí o těch, kteří v této době mění dodavatele. Takových klientů je přitom po krachu Bohemia Energy a dalších dodavatelů značné množství.

Čtěte také: Domácnosti se nedoplatí, ale ČEZ počítá rekordní zisky. Proč brutálně zvedl cenu elektřiny, když ho výroba stojí stále stejně?

Foto: Shutterstock

Plyn zdraží o poznání více než elektřina

Daniel Beneš zatím přesné ceny nezafixovaných cen energií nepotvrdil, ovšem naznačil, že v případě elektřiny půjde o navýšení přibližně o 30 % ve výsledné ceně na faktuře. Důvodem je především zdražení plynu, s nímž je cena elektřiny úzce propojená. Dále pak zdražily emisní povolenky a do toho se ještě zvedá ekonomika po útlumu.

Pokud jde o zemní plyn, tam šéf ČEZu očekává ještě výraznější zdražení, protože jeho cena skutečně explodovala a v současné době se hraje o to, zda bude v zimě vůbec dostatek této klíčové komodity. V případě plynu odhadl Beneš výsledné zdražení na faktuře o polovinu až dvě třetiny. To ostatně odpovídá způsobu, jakým zdražily další společnosti.

Velcí dodavatelé energií mají teď navíc další problém, kterým je nápor zákazníků od zkrachovalé Bohemia Energy. Za jiných okolností by z příchodu takového množství klientů měli radost, ovšem dnes pro ně musí složitě shánět energie za vysoké ceny, které na ně musí ve výsledku převést.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
47 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments