Do důchodu můžete odejít už v 58 letech. Seznamte se s podmínkami, které je třeba splnit

Češi v současné době odcházejí do důchodu nejpozději v 65 letech. To je aktuálně platný strop, pod který se spolehlivě vejdou všichni. Zdaleka ne všichni ale musí do penze odcházet tak pozdě. Obzvlášť v dnešní době, kdy společnost bohatne a začíná si uvědomovat cennosti volného času, se mnozí poohlížejí po možnosti, jak odejít do důchodu dříve a začít si užívat zasloužený odpočinek, dokud jsou ještě v dobré kondici.

Rozdíly v odchodu do důchodu jsou dnes značné. Zatímco některým nezbývá, než si počkat do 65. roku věku, jiní mohou dát vale práci už před šedesátkou. Faktem je, že lidé narození před rokem 1965 a část žen narozených před rokem 1972 mohou do důchodu odejít velmi snadno dříve. S každým dalším rokem po těchto termínech se však věk odchodu do důchodu plošně zvyšuje. Také je třeba znát pravidlo, že čím více dětí žena porodí, tím dříve do důchodu může odejít.

Každý zájemce se však do důchodu může dostat dříve. Nikoliv však do řádného, nýbrž do předčasného, který pochopitelně bude mít dopad na vaše důchodové příjmy. To už je však jiný problém, kdy předpokládáme, že zájemce o předčasný důchod finanční situaci nemusí tolik řešit. Například proto, že má našetřeno nebo je kvalitně penzijně připojištěn.

Kdy lze odejít do předčasného důchodu?

  • Pakliže je váš řádný věk pro odchod do důchodu nižší než 63 let, můžete předčasného důchodu využít o tři roky dříve. Tedy nejdříve v 60 letech.
  • V případě, že je váš řádný důchodový věk stanoven nad 63 let, je možné do předčasného důchodu odejít o 5 let dříve. Nejdříve však v 60 letech.

Teoreticky nejnižší hranicí, kdy může člověk odejít do předčasného důchodu, je 50 let. Ale ještě předtím, než se začnete poohlížet po možnostech, jak by toho bylo možné dosáhnout, řekněme si, že jde skutečně jen o teorii, které dnes už nedosáhnete. Týká se totiž pouze žen narozených před rokem 1943 s více než pěti dětmi. Takové ženy přitom už v důchodu dávno jsou. Pokud jde u muže, tam je nejnižší možný teoretický věk pro odchod do důchodu 57 let. Jde ale ještě o starší ročníky, a to konkrétně do roku 1941.

Přejděme tedy raději k reálným příkladům. Nejnižšího věku do důchodu mohou dnes dosáhnout ženy, které se narodily před rokem 1965 a zároveň porodily alespoň pět dětí. V jejich případě nastává termín řádného odchodu do důchodu v 61 letech. V případě žádosti o předčasný důchod mohou do penze odejít už v 58 letech.

Pokud jde o muže, ti žádné zvýhodnění na základě dětí nemají, a tak se musí smířit s výše uvedenými podmínkami. Z nich jednoznačně vyplývá, že nemohou do předčasného důchodu odejít dříve než v 60 letech.

Foto: Shutterstock

Horníci odcházejí do důchodu dříve

Výše uvedené platí pro lidi v prakticky všech profesích, a to s jednou výjimkou. Tu mají dlouhodobě horníci. Ti kvůli své těžké práci mohou do důchodu odejít výrazně dříve, a to v závislosti na tom, kolik let v nehostinných podmínkách hlubinných dolů odpracovali.

Od roku 2016 platí zákonná úprava, která věk odchodu do důchodu pro horníky snižuje o 7 let těm, kteří mají odpracováno 3300 směn v hlubinných dolech. Vychází to přibližně tak, že horník narozený v roce 1965 může do řádného důchodu odejít v 58 letech.

Zajímavé jsou také podmínky pro práci v uranových dolech. Tato extrémně náročná a zdraví škodlivá práce už po deseti letech snížila věk odchodu do důchodu na 50 let. Faktem ale je, že po takové šichtě se tohoto věku málokdo dožil. Uranové doly jsou pochopitelně dávnou minulostí.

Co další náročná povolání?

Historicky zde existuje značné zvýhodnění horníků, což je profese, která pomalu, ale jistě zaniká. V příštích letech budou v České republice uzavřeny poslední uhelné doly. Politici tak stále hlasitěji zmiňují další možná povolání, která jsou náročná a jejichž vykonavatelé by měli být při odchodu do důchodu zvýhodněni. Mluví se například o zdravotních sestrách.

Odpracovaným rokům se nevyhnete

Pokud nepracujete v hornictví, musíte pro odchod do řádného i předčasného důchodu splňovat jednu klíčovou podmínku. A ta je mnohdy kamenem úrazu. Jde o minimální počet odpracovaných let, respektive placení důchodového pojištění. Ten je aktuálně stanoven na poměrně vysokých 35 let. Pokud jste takovou dobu nepracovali, žádost o důchod vám zamítnou.

Foto: Shutterstock

Předčasný důchod a předdůchod

Pokud se rozhodnete využít odchodu do předčasného důchodu, je třeba si uvědomit, že budete kráceni na výši důchodu, a to na základě devadesátidenních cyklů. Čím více se vám jich sečte před termínem řádného odchodu do důchodu, tím více budete penalizováni.

Využít však můžete i takzvaného předdůchodu. Jeho podmínkou je však dostatek ušetřených prostředků v rámci penzijního připojištění či spoření. V předdůchodu vám tak peníze nevyplácí stát, ale čerpáte z vlastních fondů.

Do předdůchodu můžete odejít celých pět let před dosažením řádného důchodového věku. Pokud tak máte nárok na penzi v 63 letech, můžete s předdůchodem odejít na odpočinek už v 58 letech. Tato doba se však nepočítá do důchodového pojištění, je považována za vyloučenou dobu.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
30 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments