18. 5. 2024

30 příspěvků u článku “Do důchodu můžete odejít už v 58 letech. Seznamte se s podmínkami, které je třeba splnit

 1. Víte, že jsme jediní v EU, možná i jediným státem na světě, který má funkční důchodový systém, kde je podmínkou pro odchod do důchodu odpracování až 35 let? Všude je to max. 25 let. Už teď je k vůli tak přehnané podmínce odpracování 35 let v problémech tisíce lidí, kteří to nemůžou splnit a důchodu se nedočkají, nejčastěji k vůli podlomenému zdraví. Kdysi u nás na odchod do důchodu taky stačilo 25 let práce, ale na 35 let nám to zařídili stejní šmejdi, co teď zase vyhráli volby. A světe div se, ti samí šmejdi ve volebním programu teď měli snížení této podmínky z 35 let opět na 25 let. Myslíte si, že ten volební slib splní? No, moc bych na to nesázel, když už jednou to zvedli.

  1. Mně přijde 35 let normální. Začneš pracovat ve 25 a do důchodu jdeš v 60. A to ještě nezapočítávám studium

   1. Tuším ve Francii je to i s náhradními dobami 40 let. Ovšem je rozdíl mezi důchodem Frantíka a Pepíka. Navíc, pravičáci u nás chtějí snížit dobu pojištění, protože nezaručí zaměstnanost. A pak sníží stávající důchody a všichni budou na almužně 13 tisíc

   2. Jak je to v ostatních evropských zemích?Ve všech členských zemích EU musí občané pro přiznání státního důchodu dosáhnout důchodového věku a současně získat potřebnou dobu pojištění. Výši důchodu a dobu pojištění ovlivňují pouze příjmy, ze kterých bylo řádně odvedeno důchodové pojištění. Jestliže není jedna z těchto podmínek splněna, potom nevzniká nárok na státní starobní důchod. Pro některé občany v západní Evropě není přitom vůbec snadné získat potřebnou dobu pojištění, protože činí 30 i více let. Pro přiznání plného důchodu je v některých zemích potřeba v dané bydliště po stanovenou dobu (např. v Dánsku a Finsku 40 let), při nesplnění této podmínky je vyplácen poměrný důchod.

    Existuje i snížená doba pojištěníV některých zemích je zavedena zvláštní snížená doba pojištění pro přiznání důchodu, v těchto případech je však důchod nízký. Zpravidla platí, že nižší dobu pojištění lze využít při dosažení vyššího věku než činí základní důchodový věk. Doba pojištění ovlivňuje i výši důchodu, čím více let pojištění občan získá, tím vyšší důchod bude mít. Státní důchod závisí nejenom na výdělcích, ze kterých je odvedeno řádně důchodové pojištění, ale rovněž právě na době pojištění. Dále v textu budeme u jednotlivých vybraných členských zemí EU rozebírat pouze základní dobu pojištění, kterou je potřeba splnit pro přiznání státního starobního důchodu.

    • Belgie – Základní doba pojištění činí 35 let.
    • Bulharsko – Základní doba pojištění se postupně prodlužuje (z 37 let pro muže a 34 let pro ženy), aby činila 40 let pro muže a 35 let pro ženy. Prodloužení doby pojištění souvisí s postupným prodlužováním důchodového věku na 67 let.
    • Estonsko – V Estonsku je nutné získat 15 let pojištění, přičemž do uvedené doby se započítávají pouze roky, kdy občan ze svého příjmu odvádí důchodové pojištění.
    • Irsko – V Irsku je zapotřebí ke splnění nároku na státní starobní důchod získat 10 let čisté doby pojištění, kdy občan ze svého příjmu odváděl důchodové pojištění.
    • Litva – V Litvě je základní doba pojištění 30 let, ve zvláštních případech stačí splnit podmínku 15 let pojištění.
    • Lotyšsko – Pro přiznání starobního důchodu je nutné během produktivního života platit z příjmu důchodové pojištění v rozsahu alespoň 10 let. Do předčasného důchodu je možné odejít 2 roky před dosažením důchodového věku při získání doby pojištění 30 let.
    • Kypr – Základní doba pojištění činí 10 let, jedná se o čistou dobu pojištění, kdy občan ze svého příjmu odváděl řádně důchodové pojištění.
    • Německo – Základní doba pojištění činí 35 let (započítává se např. studium nebo péče o dítě do 10 let).
    • Polsko – Základní doba pojištění činí 20 let.
    • Portugalsko – Základní doba pojištění v Portugalsku činí 30 let.
    • Španělsko – Minimální doba placení důchodového pojištění činí 15 let, aby vznikl nárok na státní starobní důchod.
    • Řecko – Minimálně je zapotřebí získat 4 500 odpracovaných dní a z příjmu odvádět řádně důchodové pojištění.
    • Velká Británie – Ve Velké Británii základní doba pojištění činí 30 let.

    Pramen: European Commission – Your Social Security Rights in EU

  2. Do těch 35 let se vám počítají i roky studia. Takže když ukončíte v patnácti letech základní školu a do důchodu půjdete v pětašedesáti, zbývá vám padesát let produktivního věku. A odpracovat za padesát let alespoň pětatřicet roků snad není zas tak nic složitého, ne? Pořád se přitom můžete patnáct let flákat a pobírat sociální dávky.

  3. Janinka
   No to si tady, ale žijeme, co? A proč je tady tolik lidí, kteří tyhle šmejdy pořád volí nebo jsem to jenom já, kdo se cítí jako obyčejný pracující člověk a ti ostatní okolo mě jsou již dávno za vodou???

 2. Takže do duchodu chcete?žádný 1-nejsou lidi v robotárnách 2-nejsou peníze 3-duchodce nemá rád ODS 4-duchodce je potencionální volič Bureše a Ods si chce vádu užít teda alespon do předčasných voleb

  1. 1- lidi je jak sraček 2- penez je jak sraček 3- to by nevyhralo ODS 4- duchodce je potenciál pro všechny a tesim se do duchodu uz aby to bylo penez bude dost..!

 3. příklad – mamina 3 dětí a přesto, že se narodila před 1967, důchodový věk je 64 let + 8 měsíců. A protože ČSSZ škrtla 8 let rodičovské dovolené, rok na UP (s 3 dětmi nemožné práci sehnat) a odpracované roky před 1989, tak těch 35 potřebných let bude splněno ve věku 64 let (a těch se ženy v této rodině nedožívají). A že po padesátce se tělo ozývá často, neb bylo dost vytíženo, tak by člověk měl zvolnit, bohužel bez šance

  1. To, co píšete, je naprostý nesmysl. Nikdy vám nemohla sociálka škrtnout roky řádné rodičovské dovolené. A už vůbec ne roky odpracované před rokem 1989.

 4. V USA je podmínkou k získání základního důchodu věk 65 let a 10 let pojištění. Jenže když jste staří, těch 10 let nestihnete odpracovat, než vám dojdou síly úplně. Pokud jde o české důchody, příslib důchodu byl veřejný slib, který ČR popřela a lidem v těsně předdůchodovém věku úplně změnila podmínky. Český stát, coby následník federativního Československa obelhal mnoho starých lidí a nechal je úplně bez zajištění. Lhali také o tom, že budou uznávat nároky zpětně, pokud si člověk zažádá později. Mezi tím se ale zase ještě zpřísnily podmínky, a tyto nároky ČSSZ přestala uznávat vůbec. Takže můj případ, žena, se 4 vychovanými dětmi, VŠ a 27 lety pojištění v ČR je bez českého důchodu. Když jsem měla první nárok odejít do důchodu, stačilo to. Nemohla jsem to vyřešit, žiji v zahraničí, nakonec mi nedali důchod žádný. Je to zločin.

 5. To se dalo čekat, že se doba pojištění sníží. Ročníky narozené v 50letech to musely díky pravičákům dotáhnout na těch 35 let. Ovšem započítávalo se i vzdělávání od 18 let. Proto moje celková doba pojištění i s náhradnímidobami činí pohádkových 46 let. Tak tomu nějak nerozumím, proč dnešní mladí nedají těch 35, zvlášť má-li se opět započítávat škola. Holt se jim asi nechce makat a pravice je ještě podporuje. Pravice byla vždy o zásluhách, není to jen zlodějina na těch nejslabších

 6. V lednu mi bude 61 let a chci jít do předčasného důchodu
  Jen nevím jaký procenta budou sražený z důchodu
  Můj měsíční výdělek v čistém byl tak kolem 1500 tisíc teď mám invalidní důchod a tam je 7333 korun

  1. Také nemám odpracovaných 35 roků na sociálním zabezpečení mí řekli že půjdu do důchodu 69 mám 4 děti práce nebyla všechno se privatizovalo fabriky se rozpadly práce nebyla kam jsem měla jít pracovat půjdu do důchodu 69 to už budu prdět do země 35 jděte do prdele parchanti

 7. delnik do 64let netahlo policajt a velke deti hrajici si na vojaky brzky duchod a vysluha to je vysmech lidem

 8. Dokud jsou peníze na povaleče, parazity a příživníky, pak MUSÍ být peníze pro důchodce. Jinak nám politici lžou. A na co reforma? Mlaďasové v řživotě 35 let pracovat nebudou, tudíž budou bez důchodu. A je po reformě.

  1. 😀 😀 😀
   právě PROTO, že jsou peníze na povaleče, parazity a příživníky, pak už logicky NEJSOU peníze pro důchodce!
   ano, (nejen) POLITICI LŽOU; to souhlasí! 😀

 9. Tento měsíc bych měla nárok na starobní důchod. Bylo mi přidáno, asi za odměnu, dalších devět let navíc. Mám dvouletou vnučku, která musela do jeslí a rodiče do seniorcentra. Spočítal někdo, kolik stojí stát jesle a domy s péčí pro seniory? Provoz, energie, personál atd. Jde to do astronomických částek a přitom stačilo nechat odchod do důchodu tak jak byl, vnučku bych pohlídala zdarma a rovněž své staré rodiče. Vážení, tak tady utíkají peníze a jeslí a seniorcenter je stále málo, Hana.

  1. já jdu o dva roky dřív, atˇse můžu starat o maminku, nechci jí dát do domova důchodců.Vím, že na důchodu ztratím hodně peněz. Mám odpracováno 40 let…

 10. A komu toto opět nahrává. Obyčejná rodina si nemůže dovolit tolik dětí. Abychom mohly jít dříve do důchodu. Tak nám neubývá než makat až do konce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *