Vláda bude dnes projednávat návrh na zrušení DPH na elektřinu a plyn. Pokud by návrh prošel, znamenalo by to zlevnění těchto komodit o 21 %, které u nich daň z přidané hodnoty aktuálně tvoří.
Plošné opatření, které zlevní energie všem
Cílem odpuštění DPH na tyto energie je především snaha ulevit domácnostem, kterým se elektřina a plyn v poslední době zdražují. Jde především o ty, které neměly zafixovanou cenu, případně jejich dodavatel skončil a oni si teď musí hledat nového. Ten už jim však nenabídne zajímavou cenu jako dříve, ale výrazně vyšší. V důsledku to může znamenat zdražení energií o 50 až 100 %, v závislosti na dodavateli.
Vláda aktuálně uvažuje o tom, že by DPH na energie odpustila v měsících listopad a prosinec. Je však otázkou, jak by se na takový krok dívala Evropská unie.
Problém zrušení DPH na elektřinu a plyn spočívá také v tom, že jde o plošné opatření. Ušetřili by tak všichni spotřebitelé, nikoliv pouze ti, kteří se dostali kvůli zdražení do problémů. Velká část domácností má ceny zafixované z období, kdy byly nízké a jejich fixace jim pomůže překlenout aktuální nárůsty, které by podle expertů opět měly klesnout.

Kompenzace za obnovitelné zdroje energií
Byly by to právě domácnosti se zafixovanými cenami energií, které na zrušení DPH vydělají. V podstatě by ušetřily pětinu ze svých běžných plateb. Zároveň by to znamenalo několikamiliardový zásek do státního rozpočtu.
Toto kritizoval také lídr vznikající vlády Petr Fiala, který by odpuštění DPH na energie odmítá právě kvůli plošnosti opatření.
Ministerstvo průmyslu a obchodu kromě toho chystá další plošné opatření, kterým je odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií ve výši přibližně 1500 Kč. Také ten by byl odpuštěn všem českým domácnostem.
Pro nízkopříjmové domácnosti se potom chystají takzvané energetické šeky, které by jim měly pomoci pokrýt nárůst cen elektřiny a plynu.
Foto: Shutterstock