Vláda chce zrušit DPH na elektřinu a plyn. Mnoho domácností na tom může vydělat

Vláda bude dnes projednávat návrh na zrušení DPH na elektřinu a plyn. Pokud by návrh prošel, znamenalo by to zlevnění těchto komodit o 21 %, které u nich daň z přidané hodnoty aktuálně tvoří.

Plošné opatření, které zlevní energie všem

Cílem odpuštění DPH na tyto energie je především snaha ulevit domácnostem, kterým se elektřina a plyn v poslední době zdražují. Jde především o ty, které neměly zafixovanou cenu, případně jejich dodavatel skončil a oni si teď musí hledat nového. Ten už jim však nenabídne zajímavou cenu jako dříve, ale výrazně vyšší. V důsledku to může znamenat zdražení energií o 50 až 100 %, v závislosti na dodavateli.

Vláda aktuálně uvažuje o tom, že by DPH na energie odpustila v měsících listopad a prosinec. Je však otázkou, jak by se na takový krok dívala Evropská unie.

Problém zrušení DPH na elektřinu a plyn spočívá také v tom, že jde o plošné opatření. Ušetřili by tak všichni spotřebitelé, nikoliv pouze ti, kteří se dostali kvůli zdražení do problémů. Velká část domácností má ceny zafixované z období, kdy byly nízké a jejich fixace jim pomůže překlenout aktuální nárůsty, které by podle expertů opět měly klesnout.

Foto: Shutterstock

Kompenzace za obnovitelné zdroje energií

Byly by to právě domácnosti se zafixovanými cenami energií, které na zrušení DPH vydělají. V podstatě by ušetřily pětinu ze svých běžných plateb. Zároveň by to znamenalo několikamiliardový zásek do státního rozpočtu.

Toto kritizoval také lídr vznikající vlády Petr Fiala, který by odpuštění DPH na energie odmítá právě kvůli plošnosti opatření.

Ministerstvo průmyslu a obchodu kromě toho chystá další plošné opatření, kterým je odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií ve výši přibližně 1500 Kč. Také ten by byl odpuštěn všem českým domácnostem.

Pro nízkopříjmové domácnosti se potom chystají takzvané energetické šeky, které by jim měly pomoci pokrýt nárůst cen elektřiny a plynu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

6 názorů k článku “Vláda chce zrušit DPH na elektřinu a plyn. Mnoho domácností na tom může vydělat

  1. Nebylo něco podobného u pohoných hmot,ale tenkrát ceny dolu nešly,tak proč by tady měl dodavatel zlevnovat ?

    1. On už na to upozorňoval i ekonom Kovanda, že snížení DPH nepomůže domácnostem, ale že pomůže k vyšším ziskům dodavatelům elektřiny. Ti po snížení DPH ceny nesníží a budou to brát jako možnost ještě víc si přilepšit, protože kapitalistická nenažranost vždycky zvítězí.

      1. No, já mám při vyúčtování cenu energií a DPH zvlášť jako položku, takže dle mne, by cena energie zůstala stejná (při fixaci), jen ta položka DPH by zmizela, tím by konečná částka měla být nižší. Ale kdo ví…nakonec může být všechno úplně jinak.

  2. A co takhle direktiva Evropské unie,která nulovou DPH nedovoluje,jak bylo minulý týden oznámeno.Daň lze jistě snížit,ale je to na úkor již tak mínusového státního rozpočtu,který chce ODS dodatečně snížit o 25%. Ale do toho teď podnikatelé (slovy p.Dlouhého) volají po antiviru pro nedostatek čipů v automotive. Tak jak z toho ven? Co takhle zvolní výroba aut,(stejně jdou zisky převážně do ciziny)klesne spotřeba elektřiny, bude ji více zbývat, takže ta okamžitá zlevní.
    A ty tisíce gastarbaitrů si půjdou odpočinout domů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *