“Nezbývá než aktivovat článek 66.” Prezident Zeman není schopen funkce a bude zbaven pravomocí

Předseda Senátu Miloš Vystrčil na tiskové konferenci oznámil, že od Ústřední vojenské nemocnice obdržel odpověď na svou žádost ke stavu prezidenta republiky Miloše Zemana. Nemocnice přitom jasně deklarovala, že prezident není schopen vykonávat svou funkci.

Na tiskové konferenci vystoupila řada senátorů, kteří se shodují v tom, že je na čase se bavit o aktivaci článku 66 Ústavy České republiky, který zjednodušeně řečeno zbavuje prezidenta jeho pravomocí. Senátoři budou iniciovat jednání s představiteli nové Poslanecké sněmovny, aby v tomto nalezli shodu.

Nezbývá než aktivovat článek 66,” uvedl jednoznačně senátor Jiří Drahoš a někdejší Zemanův vyzyvatel v souboji o funkci prezidenta.

Miloš Zeman byl minulou neděli hospitalizován poté, co se sešel s premiérem Andrejem Babišem. Od té doby o jeho zdravotním stavu nebyla veřejnost žádným způsobem informována, a to navzdory prohlášením Kanceláře prezidenta republiky i jeho rodiny. Tyto strany však pouze oznámily, že je prezident nemocný.

Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že na nedělní schůzce mu prezident řekl, že mu dá dva pokusy k sestavení vlády. Babiš však už oznámil, že se jich zřekne a nechá volnou cestu nové vládě.

V minulém týdnu se už šířily pochybnosti o tom, zda je Zeman schopen svou funkci vykonávat a zda za něj náhodou neúřaduje jeho kontroverzní okolí. Tyto spekulace zesílily poté, co měl Zemana navštívit předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který si od něj odnesl dokument svolávající novou Sněmovnu. Nemocnice však následně velmi tvrdě oznámila, že návštěva proběhla bez jejího vědomí a cokoliv, co je Vondráčkem a Zemanovým okolím deklarováno, nemůže potvrdit. Rozběhly se také zprávy o tom, že prezidentův podpis byl zfalšován.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
61 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments