Všechny domácnosti mají od státu dostat 1500 korun na energie. Důchodci a chudší lidé pak ještě více

Energetická krize sužuje Českou republiku a předpokládá se, že řada domácností nebude mít na zaplacení svých účtů za neustále se zdražující elektřinu a plyn. Milion domácností po krachu společnosti Bohemia Energy teď navíc přišlo o svého dodavatele, se který měly dohodnutou rozumnou cenu za energie, a musí tak přejít ke konkurenci, která jim však už podobnou cenu nedá. Podle odhadů budou platit až dvakrát více než dosud.

Pro každou domácnost úspora ve výši 1500 Kč

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček tak připravil plán, jak ulevit všem 4,3 milionům českých domácností. Stát by jim měl odpustit poplatky za obnovitelné zdroje energií, které jsou v současné době součástí platby za elektřinu. Úspora by měla dosáhnout 1500 Kč na domácnost. Návrh v pondělí projedná kabinet, přičemž se očekává, že s ním vysloví souhlas, jak informoval premiér na dnešní tiskové konferenci.

Ceny elektřiny a plynu však vyskočily mnohem dramatičtějším způsobem, než aby je mohla kompenzovat tato spíše symbolická částka. Vláda proto chystá další kroky, které by měly domácnostem v platbách za energie ulevit. Vážně se zvažuje například snížení nebo dokonce zrušení DPH za elektřinu a plyn. Je však otázkou, zda by takový plán odsouhlasila Evropská unie.

Foto: Shutterstock

Energetické šeky pro ekonomicky slabší

Větší šanci na úspěch má již připravovaný plán takzvaných energetických šeků, které by měly dostat nízkopříjmové domácnosti, mezi které patří především důchodci či samoživitelů. Podle ministerstva je takových domácností v České republice 800 tisíc a problém by se celkově mohl týkat až 3,2 milionu lidí. Podobné šeky přitom už schválila řada států Evropské unie.

Čtěte také: Až 2000 Kč pro důchodce v listopadu. Dostanou šek na elektřinu a plyn, možná i pravidelně

Energetické šeky by už měly být podstatně významnější položkou. Postiženým domácnostem by měly kompenzovat přibližně polovinu zvýšených nákladů za energie. Pokud se tak někomu poplatky za elektřinu a plyn zvýší kumulativně třeba o 15 tisíc korun ročně, měl by dostat pomoc ve výši 7500 korun.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
65 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments