Až 2000 Kč pro důchodce v listopadu. Dostanou šek na elektřinu a plyn, možná i pravidelně

Zejména senioři, ale i další nízkopříjmové domácnosti, se mohou těšit na příspěvek od státu, který by jim měl pomoci pokrýt stále se zvyšující ceny elektřiny a plynu. Ty na burzách rostou skokově a první dodavatelé energií už je začali překlápět do konečných cen. Ukazuje se přitom, že navýšení pro domácnosti bude vyšší, než se čekalo. Například klienti Bohemia Energy budou za elektřinu reálně platit o polovinu více než dosud.

Energetická chudoba hrozí zejména seniorům

Ministerstvo průmyslu a obchodu už finalizuje podobu podpory, která zacílí na nízkopříjmové domácnosti. Těm totiž vážně hrozí, že by se mohly dostat do vážných problémů s placením účtů za energie. Tento jev má přitom i vlastní název. Říká se mu energetická chudoba. K té dochází tehdy, když jsou lidé nadměrně zatíženi platbami za základní potřeby, mezi které teplo a elektřina patří.

Čtěte také: Přichází energetická chudoba. Účty za energie bude mít v příštích měsících problém zaplatit 3,5 milionu Čechů. Vláda chystá dotace na platby elektřiny a plynu

Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka je představa jeho resortu taková, že lidem by měla být kompenzována třetina až polovina částky, o kterou se jim energie zdraží. “Předpokládám, že by navýšení mohlo činit 1500 až 2000 Kč,” uvedl Havlíček v Otázkách Václava Moravce. Přiznal však, že ministerstvo počítá s růstem cen energií o 10 až 20 %. To je přitom poněkud zastaralý odhad, který pochází ještě z léta tohoto roku. Dnes se experti na energetiku domnívají, že ceny porostou mnohem více. Například ceny plynu na burze oproti loňskému roku vzrostly desetinásobně. Navíc ho stále není dostatek.

Foto: Shutterstock

Podpora pro 3,2 milionu lidí

Stát počítá s tím, že touto cestou bude zapotřebí podpořit přibližně 800 tisíc domácností, v nichž žije přibližně 3,2 milionu obyvatel. Jde především o důchodce a sociálně slabé. Podpora by přitom měla mít podobu energetického šeku či voucheru, který půjde použít výhradně na úhradu faktur za elektřinu a plyn.

Pokud se naplní nepříznivé scénáře, mohou být energetickou chudobou ohroženi takřka všichni důchodci, a to nejen ti, kteří pobírají podprůměrný, ale i průměrný důchod. Navýšení cen energií bude tak výrazné, že jejich domácí rozpočty mohou dostat do problémů. Nejhůře nárůst cen dopadne na domácnosti, které tvoří samotný důchodce. Tedy takový, který všechny náklady musí hradit z jednoho důchodu.

Čtěte také: Zjistěte, zda máte nárok na 500 Kč k důchodu za každé vychované dítě. A jak o výchovné správně zažádat?

Podle Karla Havlíčka by se s vyplácením podpory mělo začít už v listopadu tohoto roku. Ekonom Lukáš Kovanda se přitom domnívá, že by nemuselo jít o jednorázovou akci, ale vzhledem k růstu cen se zřejmě bude muset zopakovat, případně stát pravidelnou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments