Zjistěte, zda máte nárok na 500 Kč k důchodu za každé vychované dítě. A jak o výchovné správně zažádat?

Důchody se každý rok nezvyšují pouze procentuálně. V poslední době se na něj vláda velmi výrazně zaměřila, a tak se mohli loni důchodci těšit třeba z rouškovného a letos zase z fixního příplatku nad valorizaci důchodů. Už od roku 2023 má přitom začít platit velká důchodová novinka, kterou poslanci prosadili teprve před pár měsíci. Jde o takzvané výchovné, tedy příspěvek ve výši 500 Kč za každé vychované dítě.

Nárok na tento příspěvek startuje s důchodem za leden 2023. Mohou o něj požádat všichni důchodci, kteří splní dané podmínky, a to i ti, kteří šli do předčasného důchodu. Podmínkou je nástup do důchodu do konce roku 2022 a zároveň alespoň jedno vychované dítě.

Kdo má na výchovné nárok?

Přestože dítě obvykle vychovávají oba rodiče, nárok na výchovné má pouze jeden z nich. Předpokládá se, že v drtivé většině případů půjde o ženy. Myšlenka příspěvku je taková, že má suplovat výpadek příjmů, z nichž se důchod vypočítává, v důsledku péče o dítě. V zákonné úpravě je to potom formulováno tak, že nárok má osoba, která “o dítě pečovala v největším rozsahu”. Není však vyloučeno, aby příspěvek dostával otec, pokud se o dítě většinově staral právě on. Tato praxe nabude důležitosti v budoucnu. Zatímco současní důchodci ještě žili spíše ve tradičním rodinném modelu, dnešní rodiče už mají péči o děti rozdělenou mnohem variabilněji.

Předpokládá se, že většina rodičů se na tom, kdo má příspěvek pobírat, shodne. V takovém případě stačí, když ten, kdo má příspěvek čerpat, předloží čestné prohlášení o tom, že o dítě pečoval právě on. Pakliže by se pár shodnout nedokázal, bude úřad zkoumat, kdo měl na péči největší podíl. V tomto zkoumání bude vycházet zejména z dostupných dat, jako jsou informace o předchozím zaměstnání, místě bydliště či čerpání rodičovské dovolené. Na základě těchto dat by mělo být možné zjistit, kdo z páru věnoval dítěti větší péči.

Sporný však může být případ, kdy matka dítěte, která o něj největší měrou pečovala, zemřela. V takovém případě automaticky nevzniká na tento příspěvek nárok otce. Ve skutečnosti ale může podat čestné prohlášení je otázkou, nakolik bude úřad jeho pravdivost zkoumat.

Novela zákona nicméně nepočítá s případem, kdy by otec převzal příspěvek po matce, která už ho nějakou dobu čerpala a následně zemřela. Nárok na takový příspěvek zaniká spolu s jejím důchodem.

Foto: Shutterstock

Jak o výchovné zažádat?

Příspěvek bude automaticky vypočten a připočítán k důchodu ženám, kterým byl odchod do důchodu stanoven s ohledem na počet vychovaných dětí. Tedy těm ženám, které mohou odejít do důchodu dříve, protože měly děti.

Ostatní potom musí vyplnit žádost o příspěvek. Sociální správa začne tyto žádosti přijímat počínaje zářím 2022. Lidé, kteří odešli nebo odejdou do penze před koncem roku 2023, mohou o příspěvek žádat až do konce roku 2024. Ale pozor, na pozdější žádosti už nebude brán zřetel. Pokud tak člověk o příspěvek nepožádá včas, nárok na něj mu zanikne.

Výchovné ve výši 500 Kč za každé dítě se připočte k procentní výměře starobního důchodu. To znamená, že se z něj pak dále bude vypočítávat pravidelná valorizace i mimořádné navýšení důchodů. V dalších letech tak lze počítat s tím, že se příspěvek bude navyšovat.

Výchova dítěte

Určité kontroverze vyvolala skutečnost, že nárok na příspěvek mají lidé bez ohledu na to, jakým způsobem své dítě vychovali. Nezáleží na tom, zda například absentovalo ve škole, spáchalo trestný čin nebo se jinak vymykalo představě o správném vychování.

Nárok na příspěvek však zaniká tehdy, kdy se rodič vůči dítěte dopustí úmyslného trestného činu proti životu a zdraví, svobodě a právům na ochranu osobnosti, lidské důstojnosti v sexuální oblasti nebo proti rodině a dětem podle trestního zákoníku. V praxi tak nebudou moci výchovné pobírat lidé, kteří své děti například sexuálně zneužívali.

Foto: Freepik

Podmínky výchovy dítěte

Pokud jde o samotné podmínky toho, co znamená výchova dítěte, budou zohledňovány především tři body v zákoně o důchodovém pojištění.

  • Podmínka výchovy dítěte je u žadatele o příspěvek splněna, jestliže jeho osobní péče o dítě ve věku do dosažení zletilosti trvala aspoň deset let.
  • Pokud se ujal(a) výchovy dítěte po dosažení osmého roku jeho věku, je podmínka výchovy splněna, jestliže osobně pečoval(a) o dítě ve věku do dosažení zletilosti aspoň po dobu pěti roků. To neplatí, jestliže o něj před dosažením zletilosti přestal(a) pečovat.
  • Pokud dítě zemřelo po dosažení pěti let věku, stačí osobní péče od jeho narození do jeho úmrtí.

Efekt výchovného

Cílem zákonodárců bylo, aby tímto způsobem došlo k jistému narovnání důchodů mezi muži a ženami. Byli to totiž právě muži, kteří se v minulosti mohli věnovat svému profesnímu životu, zatímco ženy pečovaly o děti. V důsledku toho mají teď tito muži výrazně vyšší důchody než ženy. Výchovné by to mělo pomoci alespoň částečně srovnat. Muži v současné době pobírají důchod v průměru 17 080 Kč, zatímco ženy 14 873 Kč.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, NS Soud

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

35 názorů k článku “Zjistěte, zda máte nárok na 500 Kč k důchodu za každé vychované dítě. A jak o výchovné správně zažádat?

    1. To by měla Maláčová upravit jak ktomu máji přijít matky které se celi život starají o děti a pracuji ahle se s nich stanou plně invalidní díky nemoci rakovině?? Není to spravedlivé tak jako otcové kteří se k děti starají odmalička kdy matka dítě nechá otci.

  1. To je super. Mám 4 děti a byla jsem s nimi doma 11 let. Ujel mi pracovní vlak, který jsem poté musela intenzivně dohnat. V platových tabulkách to nevylepším. Do roku 2024 do důchodu nepůjdu.
    Takže snad jen děkuji za informace, které jsou dočasné.

  2. Mohu požádat o příspěvek na dvě vychované děti, můj odchod do důchodu byl v roce 2014. Děkuji za odpověď

  3. Je smutné a bolestivé celý život ,když vám dítě zemře ve třech letech . Také protrpeli stejně ,jak u dečka pětiletého.
    Zase v tom jsou rozdili i kdyz žádné peníze nám nevrátí dcerku .

  4. Mně spíš vadí to, že se výchova dvojčat započítává do nároku na důchod jen jako jedno dítě. Máme tři děti, ale vychovala jsem jen dvě? Smolík, důchod o rok později! Toto by se mělo změnit!

    1. Zdravím. Vadí mi to také dost!! Mám 22 a 19 leté syny. Narodila se mi dvojčata teď 3,5 roku… Mateřskou máme 1,5 ale vše musíme kupovat dvakrát!!!Bordel😠😡 … A ještě do toho tenhle bordel😡😠Výchova? moc dobře znáte jaký to je zápřah. Naše zdraví ani nepočítám díky dětem žádné už nemám😠😡😠.. Chtělo by to holky co mají více dětí PETYCI.. , at si ty nahoře místo přidání peněz utáhnou opasek a daj to nám co jim vychováváme delníky😡😠😡 500kc za dítě😂😂pro smích!! A co vicerčata asi nejsou lidi když za ně počítá, že je jedno… Nakopad jim prdel za tenhle bordel😡😠😡

  5. Dobrý den, mám 58 let a jsem invalidní důchodce 3 stupeň . Vychovala jsem 3 děti mám nárok na příspěvek tak zvaný výchovné .Do starobního důchodu půjdu v roce 2025. Mohu o příspěvek požádat už nyní . Děkují za odpověď.

  6. Co to je zase za pitomost, mnohem lepší by bylo, kdyby nějáká část zaplacená na sociálním pojištění dětí by se převedla na rodiče kteří vychovávali- tedy oba, ne jen matky. např.ženy zase žijí déle, tak že ve skutečnosti je na muže i ženy vydáváno stejně, nebo chcete, aby ženy chodili déle do důchodu se stejnou sumou jako muži aby to bylo vyvážené. A co když matka vychovala 3 vrahy nebo třeba politika, to by měla dostat také nějaké peníze navíc?
    Každá snaha o politické narovnání způsobí ještě větší nespravedlnosti.

  7. Takovou idiotštinu mohl vymyslet jenom i****; no radši to nebudu psát…
    Dítě/děti snad vychovávají OBA rodiče, ne ?!?
    Tak buď to mají dostat oba rodiče anebo nikdo !!

    Podle mě nikdo !
    Protože vychovávat své (vlastní, adoptované atd.) děti je základní povinnost rodiče/ů na tomto světě… a ne to dělat za/pro peníze… 🙁

    1. Ona je to spíš náhrada za výdělek v době mateřské dovolené. Tam se dnes jen započítávají roky, ale bez příjmu. Já mám tři děti, s prvním dva roky a s dalšími dětmi, tři roky na mateřské. To už je 8 let kdy mi nenabíhal příjem, který by se počítal do důchodu, kdežto muž chodil do práce a příjem se mu započítal.

    2. Ovšem na mateřskou dovolenou odcházejí většinou matky , a zůstávají s dětmi doma , tedy nepracují a snižuje se jim tím částka,
      ze které se později vypočítává důchod. Proto , pane.

  8. Dobrý deň ,. Chcela by som sa informovať , pracovala som v Česku a poberám dôchodok od roku 2020 mám 5 detí vzťahuje sa to aj na mňa keď že som slovenka a poberám aj na Slovensku dôchodok ,,, mám nárok na výchove z Česka ,,, ďakujem vám

  9. Ani se mi nechce domýšlet, kolik poberou ty matky z určitého etnika, které nikdy nepracovaly a mají důchod vyměřený z mediánu. Rovněž by mě zajímalo, jak je to s “dětmi”, které se stali rodiči před dovršením 18-tého roku života. Tzv., když děti mají děti. Protože, když vezmeme plodnost těchto lidí a vypočítáme z toho jejich budoucí důchod je více jak jasné, že díky porodnosti a sociální politice státu, si zabezpečují svůj důchod, aniž by na něj museli spořit, či někdy pracovat.
    Podmínkou pro získání důchodu, či jakékoli podpory v důchodu, by mělo být odpracování alespoň 30-ti let.

    1. Také souhlasím aby měli nárok na tento příspěvek jen ti co mají odpracované roky a to 30 a více. Tyto ženy šly do důchodu úplně se směšnou částkou, protože byly nízké platy a z toho se vypočítal důchod. Tak aspon to trochu vykompenzovat je správné

  10. Od kdy tento zákon pLatí jenom pro čerstvé důchdkně nebo kdo je třeba 10 let v důchodu?JAKÉ JE TU PRAVIDLO?

  11. Dobry den, takže invalidita 3 stupně v 50 letech nehraje žádnou roli? Odchovane 3 deti. Takže jde o starobní duchod,jestli to chapu dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *