Senioři řeší dilema. Na odchodu do důchodu letos mohou vydělat. Jen tento rok dostanou mimořádný bonus

Vláda definitivně schválila důchody na příští rok. Ty v průměru vzrostou o 805 Kč, přičemž větší část, tedy průměrně 505 Kč, bude tvořit zákonná valorizace. Zjednodušeně řečeno: o tolik se důchody zvednou kvůli vyšší inflaci. Ovšem vládní koalice ve volebním roce prosadila ještě mimořádný bonus ve výši 300 Kč, který obdrží všichni důchodci ve stejné výši. A to navzdory tomu, že situace státního rozpočtu je napjatá a tento bonus bude znamenat potřebu dalších miliard státních prostředků.

Výpočet důchodu v příštím roce bude zřejmě nižší

Seniorům se však vyplatí do důchodu odejít už letos především kvůli výrazně vyšší valorizaci. Ta je pro důchody vyplácené od ledna 2022 historicky rekordní, což je dáno zejména vysokou mírou inflace, která už překročila čtyři procenta. Tato valorizace však bude do důchodů započtena pouze letos. Pokud byste tak šli do důchodu až v příštím roce, bude vám vypočten znovu, bez zahrnutí této valorizace, a to na základě růstu mezd.

Kalkulace toho, zda se vyplatí do důchodu odejít v roce 2021 nebo 2022, je poměrně složitá. Vstupuje do ní totiž nejen výše inflace za letošní rok, která ovlivňuje valorizaci, ale také růst mezd. Ten bude rozhodující naopak pro to, jak vysoký bude vypočtený důchod v příštím roce. Rozevřené nůžky mezi nízkým růstem mezd a vysokou inflací v roce 2021 může způsobit málokdy vídanou situaci: do důchodu se vyplatí odejít dříve. Ale pozor: zároveň je nutné zohlednit srážku za předčasný odchod do důchodu a také skutečnost, že se připravíte přinejmenším o rok důchodového pojištění, který výslednou penzi rovněž zvedne.

Ve skutečnosti tak toto dilema musí řešit především lidé, kteří mají odejít do důchodu na přelomu let 2021 a 2022. Není výjimkou, že lidé svůj odchod do důchodu v práci o něco přetáhnou, například proto, že si zaměstnavatel musí najít náhradu nebo proto, že ještě chtějí pracovat. V tomto roce by však měli zohlednit to, že si mohou přijít na lepší důchod.

Jednotlivé varianty odchodu do důchodu se vyplatí dobře zvážit. / Foto: Shutterstock

Nezvyklá ekonomická situace

Dilema seniorů vychází především z rozhárané ekonomické situace státu, která je ojedinělá a kterou způsobila koronavirová pandemie. Nutno říct, že v jiných letech nemusí nastávající důchodci podobné propočty řešit, protože platí, že nově vypočtené důchody jsou výhodnější než ty valorizované. To je totiž pravidlem v dobře fungující ekonomice, ve které je vyšší růst průměrné mzdy a nižší inflace. Tento poměr na základě zákona o důchodech zaručuje, že nově vypočtená penze bude výhodnější.

Přesně to ale v letošním roce neplatí. Zatímco růst mezd se drží zkrátka, protože podniky nejsou v nejlepší kondici a zaměstnanci si reálně polepšili především zrušením superhrubé mzdy, inflace doslova vystřelila. To nadstandardně navýšilo valorizaci.

Čtěte také: Zjistěte, zda máte nárok na 500 Kč k důchodu za každé vychované dítě. A jak o výchovné správně zažádat?

Radit je třeba individuálně

Podle ekonomů navíc vstupujeme do fáze, kdy nás bude vyšší inflace provázet možná i několik let. Je otázkou, zda jí bude růst mezd stačit, obzvlášť pokud se potvrdí dramatický nárůst cen energií. Toto dilema tak mohou senioři řešit třeba i příští rok. Nemusí tak být špatnou volbou na valorizační schéma nastoupit už tento rok a využívat vyšší inflace ve svůj prospěch.

Jak ale poradit v individuálních případech? To už je složitější, protože záleží na situaci každého člověka. Zjednodušeně řečeno lze říct, že pokud máte nárok, vyplatí se vám nastoupit do důchodu v prosinci 2021 než v lednu 2022. Pokud se vám ale do důchodu ještě nechce a rádi byste třeba několik let pracovali, nemusíte se ukvapovat.

S trochou snahy je možné si důchod vylepšit. / Foto: Shutterstock

Můžete se obrátit na ČSSZ

Pokud si nejste jistí, kdy se vám vyplatí odejít do důchodu, je nejjednodušším řešením obrátit se na vaši pobočku České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Její pracovníci by vám měli fundovaně poradit. Pokud se ale na úřad dostavíte bez objednání, odejdete obvykle jen s obecnou radou. V případě, že se objednáte na určitý termín, bude na vás mít úředník či úřednice více času a může vám pomoci vymodelovat několik variant odchodu do důchodu.

Tip: V případě zájmu si však můžete orientační výpočet provést sami, za předpokladu, že máte k dispozici potřebné dokumenty, a to s pomocí důchodové kalkulačky ČSSZ.

Vzhledem k tomu, že odchod do důchodu je poměrně zásadním krokem, není od věci se poradit ani s důchodovým poradcem. Ti poskytují sice zpoplatněné služby, ale mohou vás upozornit na zajímavé varianty a jejich výpočty důchodu můžete použít jako kontrolní pro ty, které vám poskytne ČSSZ. Není totiž bohužel výjimkou, že se ČSSZ splete a důchod nevypočte správně.

Foto: Shutterstock, zdroje: MPSV, ČSSZ

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

4 názory k článku “Senioři řeší dilema. Na odchodu do důchodu letos mohou vydělat. Jen tento rok dostanou mimořádný bonus

  1. Šel jsem do důchodu již v 58 letech a nelituji. Je potřeba si důchodu užít a neřešit peníze a nervy v práci.

  2. Stále stejná písnička, přidání důchodu v průměru o 800Kc,poslanci si musí přidat 6 až 8tisic na to mají zákon. Zajímavé že toto nikomu nevadí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *