Česká spořitelna má problém. Lákala své klienty na levnou elektřinu a plyn. Pak je prodala Bohemia Energy, aniž by to věděli

Když média zaplavila zpráva o tom, že skončila společnost Bohemia Energy a přestala dodávat elektřinu a plyn téměř milionu domácností, byl pan Petr Melichar nejprve v klidu. Své dodávky považoval za zajištěné, protože si je sjednal u silné instituce – České spořitelny. Teprve, když si ten den večer rozklikl jeden z článků na internetu referujících o této události, s hrůzou zjistil, že fronty před pobočkami jiných dodavatelů se ho rázem také týkají. Jeho dodavatel, Energie České spořitelny, totiž do konsorcia firem spravovaných entitou Bohemia Energy totiž patřila také.

Čtěte také: Klienti Bohemia Energy jsou v šoku. Miliardář Jiří Písařík dál prodává jejich elektřinu a plyn, zavání to podvodem

Když chce banka prodávat elektřinu a plyn

Celý život jsme byli u Pražské energetiky. Když mi ale asi před dvěma lety volali z České spořitelny, zda bych neměl zájem o výhodnější ceny elektřiny a plynu, na jejich nabídku jsem se podíval. A zjistil jsem, že v součtu ušetřím skoro osm tisíc ročně. To už mi přišlo zajímavé, a tak jsem k Energii ČS přešel,” uvedl pro Mix24.cz Petr Melichar. Tím okamžikem pro něj starost o dodávky elektřiny a plynu zase skončily. Nepatří k těm, kdo by sledovali dění na trhu a nikdy by ho nenapadlo, že ho Česká spořitelna, u které je dlouhou dobu spokojeným klientem a kde má i svou hypotéku, nechala ve štychu.

Jenže, stalo se. Energie ČS dodávala ke konci září elektřinu více než 45 tisícům domácností a plyn více než 19 tisícům klientů. Nešlo sice o velkého dodavatele, ale jeho čísla už patří k poměrně významným. Většinu těchto klientů přitom tato společnost získala v době, kdy byla ovládána Českou spořitelnou, odkud ostatně získala i své jméno.

Tato banka si před pár lety usmyslela, že by nebylo špatné vstoupit na trh alternativních dodavatelů energií. Úvaha byla jednoduchá: oslovíme klienty bankovních služeb a nabídneme jim výhodnější elektřinu a plyn. Mnozí na to slyšeli, ale nebylo jich zase tolik, aby se z Energie ČS stala v rámci koncernu České spořitelny nějaká významnější záležitost. Někdy v minulém roce tak management banky rozhodl, že se této dceřiné společnosti zbaví, respektive prodá ji.

Čtěte také: ČEZ a další dodavatelé si vychutnávají klienty Bohemia Energy. Elektřinu a plyn jim prodávají dráž klidně o 300 %

Foto: Shutterstock

Česká spořitelna vybrala podivného partnera

Na tom by nebylo nic špatného, jen kdyby banka lépe vybírala, komu firmu prodá. Bohemia Energy zjevně dala nejvyšší nabídku, ovšem Česká spořitelna měla zohlednit i špatnou reputaci, kterou tato firma už v té době měla, a to především kvůli způsobu, jakým energie prodávala. Několikrát ji vyšetřoval Energetický regulační úřad a udělil několik pokut.

Česká spořitelně přesto Energii ČS prodala právě Jiřímu Písaříkovi do skupiny Bohemia Energy. A ta, jak známo, před pár dny oznámila, že přestává energii svým klientům dodávat, a to včetně těch, které patřily pod značku České spořitelny. Tito zákazníci teď musí odebírat drahou elektřinu a plyn od dodavatelů poslední instance a hledají si nové dodavatele, kteří jim ale nabídnou ceny výrazně vyšší. Pravděpodobně mnohem vyšší, než jaké měli u svých dodavatelů, než je lákavou nabídkou přesvědčila Česká spořitelna.

Petr Melichar si ani neuvědomuje, že by ho o tomto kroku banka informovala, případně ho oslovila s tím, zda chce být převeden. Je možné, že se tak stalo nějakou formou emailu, ale v takto důležité záležitosti by si klient představoval větší součinnost.

Velký reputační problém

Mezi tyto klienty patří i známý publicista Ivan Brezina, který se o své rozhořčení podělil na Facebooku. “Třicet let mám veškeré své finanční produkty u České spořitelny. Loni na podzim mne přemluvila, abych s plynem a energií ve svých bytech přešel k její “dceři” Energii ČS. Poslechl jsem, protože jsem ke Spořce po těch letech měl důvěru – bohužel. Jenže Spořka pak Energii ČS obratem prodala skupině Bohemia Energy, která teď zkrachovala. No a já budu po třiceti letech měnit banku. Protože kdo mi zaručí, že Spořka zítra stejným způsobem jako moje dodávky energií někomu neprodá třeba i moje hypotéky, zdravotní pojištění nebo citlivá osobní data? A jasně, dobře mi tak, neměl jsem jim věřit,” uvedl Brezina.

Z jeho příspěvku je jasně patrné, že Česká spořitelna má značný reputační problém. Své klienty totiž jednoduše “vyhandlovala” a oni mají teď problém. Přitom právě Česká spořitelna se ráda staví jako ústav, který se postará o jejich finance. To se v tomto případě příliš nepovedlo.

Někteří klienti Energie ČS teď po České spořitelně žádají, aby jim nahradila rozdíl v ceně energií, které teď budou muset platit. K tomu se však finanční instituce zatím nemá. Aktuálně pouze zřídila linku, na které chce klientům pomáhat s přechodem k jiným dodavatelům.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments