Představte si, že celý život pracujete a poslední roky už se těšíte, až konečně dosáhnete věku, kdy můžete podle zákona odejít do důchodu. Pár měsíců před tímto kýženým okamžikem si podáte žádost o výměru důchodu. A pak se všechno otočí. Úředník vám lakonicky oznámí, že věk pro odchod do důchodu sice splňujete, ale dosud jste nesplnili podmínku, o které jste do této doby možná vůbec neslyšeli. Neodpracovali jste totiž nutných 35 let, tedy neplatili jste si po tuto dobu důchodové pojištění.
Odpracovat 35 let začíná být problém
Každý rok tato slova neslyší zrovna málo lidí. Ba právě naopak. Je jich velký počet a začíná to být systémový problém České republiky. V roce 2020 o starobní důchod zažádalo 6410 lidí, kteří ho nakonec nezískali. Další tisíce sice dosáhly důchodového věku, ale žádost ani nepodali, protože věděli, že jim nebude přiznán. V roce 2019 bylo neúspěšných žadatelů o důchod dokonce 7482.
Drtivá většina lidí přitom stále žije v domnění, že v podstatě jediným kritériem pro odchod do důchodu je potřebný věk. Jenže ten zdaleka není takovou překážkou, jako nutnost odpracovat 35 let. V minulosti to nebyl zase takový problém. Bylo obvyklé, že lidé pracovali celý život na jednom či dvou místech a mezitím neměli žádné prostoje.
Čtěte také: Do důchodu můžete odejít už v 58 letech. Seznamte se s podmínkami, které je třeba splnit
Moderní doba je ale jiná a najít zaměstnání může být někdy problém. Na tomto místě bychom měli celou záležitost upřesnit. Nejde striktně o 35 odpracovaných let, ale o 35 let důchodového pojištění. Do něj se nepočítá pouze zaměstnání či podnikání, ale také péče o dítě, vojna a do roku 2010 také studium.
Rok | Počet žádostí | Zamítnutí | Poměr |
2019 | 111 596 | 7482 | 6,70 % |
2020 | 97 525 | 6410 | 6,57 % |
Studium se do důchodového pojištění nezapočítává
Právě skutečnost, že studium už se do důchodového pojištění nezapočítává, přitom tento velký problém, který Česká republika má, do budoucna ještě prohloubí. Zatímco do roku 2010 mohli vysokoškoláci spoléhat na to, že alespoň v tomto ohledu jim studium nahrazuje práci, od té doby se jim důchodové pojištění započítává až od chvíle, kdy nastoupí do prvního zaměstnání, což bývá po 25. roku věku.
Problematická je situace s oficiální nezaměstnaností. Ta se sice do důchodového pojištění částečně započítává, ale pouze z osmdesáti procent.
Do problémů se dostávají také lidé, kteří sice 35 let odpracovali, ovšem jejich zaměstnavatelé nedostáli zákonné povinnosti shromažďovat podklady po potřebnou dobu. Není výjimkou, že zaměstnavatelé také zapomínají posílat evidenční listy důchodového pojištění České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Vzhledem k délce zápočtové doby dochází přitom k chybám poměrně často.

Striktní zákon
Český důchodový zákon je v tomto ohledu velmi striktní a neumožňuje žádné výjimky, které jsou běžné třeba v řadě evropských zemí. Tam přichází v úvahu krácení důchodu, pokud někdo nemá odpracované potřebné roky. To však u nás nepřichází v úvahu, a pokud dotyčný nemá nastřádáno 35 let důchodového pojištění, nemá nárok na žádný důchod.
Někteří politici jsou si tohoto problému vědomi, ovšem řešení zatím nedosáhli. Naposledy se záležitost objevila v důchodové reformě, kterou představilo ministerstvo práce a sociálních věcí minulý rok. Ta však spadla pod stůl. Je přitom otázkou, zda toto téma zvedne nová vláda, která by z hlediska rozložení sil měla inklinovat spíše k pravicové politice.
Čtěte také: Důchodci se musí připravit na horší časy. Jejich životní úroveň se propadne
Úřady se na důvody neptají
Úřady se přitom neptají, jaký důvod má ten či onen k tomu, že nedosáhl 35 let důchodového pojištění. Problém mají například lidé, kteří upadli v nemilost minulému režimu. Například disidenti měli problém sehnat práci pouze z politických důvodů. To však zákon žádným způsobem nezohledňuje.
Věc se často týká lidí, kteří celý život trpí chronickými zdravotními potížemi, ale nebyl jim přiznán dostatečný invalidní důchod. Svou situaci pak řešili například různými brigádami, které se však nezapočítávali do důchodového pojištění.
S důchodem mohou mít problémy i lidé, kteří pracovali v zahraničí, obvykle mimo Evropskou unii, a to v zemi, která nemá nebo neměla s Českou republikou uzavřenou oboustrannou smlouvu o sociálním pojištění. Taková práce se do českého důchodu nezapočítává.
Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MPSV